Vaše dotazy
Dobrý den,
prosím existuje nějaký oficiální vyjádření, jak je to v případě souběhu pobírání invalidního důchodu a zaměstnání. Pracuji s osobami s různým zdravotním postižením a hodně z nich se bojí pracovat, aby jim nebyl oderán nebo snížen invalidní důchod. Jsou nějaká omezení (kromě zdravotního stavu)? Musí osoba pobírající invalidní důchod pracovat jen na zkrácený úvazek? Existuje nějaké obecné doporučení pro osoby pobírající invalidní důchod, jak postupovat aby nedošlo ke snížení ID?
Dobrý den,
jsem plně invalidní, držitelka prrůkazu ZTP-P.
Mám scválené lázně s doprovodem.
Chci se zeptat, jestli bude doprovod platit regulační poplatek městu.
Za odpověď děkuji.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, jestli Váš doprovod v lázních bude platit ubytovací poplatek městu.
Uvádíme Vám zde dva nejběžnější poplatky v lázeňských zařízeních:
1. Poplatek z pobytu:
Tento poplatek náleží obcím. Podmínky pro hrazení poplatků z pobytu jsou uvedené v § 3 a následujících zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích.
V §3b odstavec 1 téhož zákona je uvedeno, která osoba je osvobozena od poplatku z pobytu.
(1) Od poplatku z pobytu je osvobozena osoba
a) nevidomá, osoba, která je považována za závislou na pomoci jiné fyzické osoby podle zákona upravujícího sociální služby, osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P, a její průvodce,
Každá obec má možnost stanovit místní poplatky ve své vyhlášce. Pokud by vyhláška stanovila povinnost hradit poplatek také osobám uvedeným v citovaném ustanovení § 3b má aplikace zákona přednost.
Více informací o úhradě poplatků z pobytu Vám poskytnou v lázeňském zařízení.
2. Poplatek související s ubytováním:
Lázeňská zařízení si poplatky za ubytování určují sami. Tento poplatek hradí klient. Pokud klient má revizním lékařem své zdravotní pojišťovny schválený doprovod, tek poplatek doprovodnehradí.
V případě potřeby další konzultace se prosím obraťte na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR Brno
Dobrý den,
mám invalidní důchod třetího stupně, omezení 80%. Jaká jsou pravidla v případě zaměstnání? Mohu mít jen 20% pracovní úvazek?
Děkuji za vysvětlení
Pechová
Dobrý den.
Děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáte na podmínky souběhu invalidity a zaměstnání.
Příjemci invalidních důchodů (všech tří stupňů) mohou využít svůj zbývající pracovní potenciál a podle svých možností pracovat. V možnostech výdělečné činnosti jsou omezeni pouze svým nepříznivým zdravotním stavem, to znamená, že při výkonu práce nesmí docházet ke zhoršení zdravotního stavu, pro který vznikla invalidita.
Je zažitý úzus, že osoba ve 3.st ID může pracovat maximálně půl úvazek. Toto však není nijak ukotveno v žádném zákoně.
Současně se někdy setkáváme s rozhodnutími, kdy posudkový lékař sám již v rozhodnutí omezí výkon práce např. jen na 3 až 4 hodiny denně, aby nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu.
Omezení ve výkonu práce může, při vstupní pracovnělékařské prohlídce, dát lékař vykonávající pracovnělékařskou službu (závodní lékař) s ohledem na onemocnění a náplň práce.
Prakticky tedy bude záležet, na pracovní náplni s ohledem na zdravotní omezení plynoucí z nemoci.
Uvedu příklad: máte-li onemocnění páteře, nejspíš budete moct zvedat břemena. Trpíte-li epilepsií, nebudete moci pracovat ve směnném provozu.
Požádejte o konzultaci svého praktického nebo odborného lékaře, který zná Váš zdravotní stav.
V případě potřeby další konzultace se prosím obraťte na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Vážení, jsem poživatel invalidního důchodu invalidní ve třetím stupni podle § 39 odst. 2 c) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. ÚP BEZ MÉHO SOUHLASU vyžádal od Institutu posuzování zdr. stavu LPS Beroun kde bylo zjištěno, že se nejedná o invaliditu třetího stupně, při které je fyzická osoba schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Ukončill jsem 1/2 pracovní poměr a šel se přihlasit na ÚP. TAM MI SDĚLILI že dle ust. § 25 odst. 2 písm. d) zákona nezařazuje do evidence uchazečů o zaměstnání
MÁM SE PROTI ROZHODNUTÍ ODVOLAT -MÁ TO SMYSL ????
děkuji moc za radu
Dobrý den.
Děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáte na podání odvolání ve věci nezařazení do evidence uchazečů o zaměstnání v situaci, kdy je Vám přiznán 3.st ID a ÚP si bez Vašeho svolení vyžádalo od IPZS posouzení zdravotního stavu.
K posouzení zdravotního stavu došlo tzv. z moci úřední, kdy se souhlas oprávněné osoby nevyžaduje.
Práva a povinnosti uchazeče o zaměstnání a zájemce o zaměstnání jsou přehledně zpracovány na stránkách úřadu práce.
Podle zákona o zaměstnanosti § 25, odst. 2, písm. d) uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou
je invalidní ve třetím stupni, s výjimkou fyzické osoby, která je invalidní ve třetím stupni a je schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.
V rozhodnutí o invaliditě musí být uvedeno, že jste schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Pokud tuto informaci v rozhodnutí nemáte a v rozhodnutí je přiznán pouze 3.st invalidity, nemůžete být v evidenci uchazečů o zaměstnání a současně Vám nevzninkne nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Nicméně můžete být zaevidovaný jako zájemce o zaměstnání. Dále si dovolím upozornit na projekt úřadu práce pro osoby se zdravotním postižením Kariéra bez bariér, kde ke klientů přistupují individuálně.
Shrnutí:
V případě, že MÁTE invaliditu 3.st s dovětkem v rozhodnutí, že jste schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, můžete být v evidenci uchazečů o zaměstnání a současně Vám vzninkne nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Pokud NEMÁTE invaliditu 3.st s dovětkem v rozhodnutí, že jste schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, nemůžete být v evidenci uchazečů o zaměstnání a současně Vám nevzninkne nárok na podporu v nezaměstnanosti.
V případě potřeby další konzultace se prosím obraťte na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den,podávala jsem odvolání proti rozhodnutí o zamítnutí příspěvku na osobní automobil pro dceru.
Opět zamítnuto.
Před sedmi lety mi ale byl příspěvek přiznán a diagnóza i zdr..stav jsou stále stejné. Proto to nechci vzdát .
Otázka je,kdy mohu podat novou žádost. Chtěla bych to stihnout do dceřiných 18 narozenin což bude 17 května tohoto roku.
A také mě zajímá..jaký je rozdíl mezi (středně těžká až těžká mentální retardace )
a ( těžká nebo hluboká MR )
To,že je ve zprávě od lékařů stř až těžká MR nestačí k uznání ? Už jsem z těch úřadu a jejich slovo karetní úplně vyčerpaná.
Jednou mi to na to už ani a teď ne? Nechápu.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, kdy je možné po zamítnutém rozhodnutí o přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo podat novou žádost. Dále Vás zajímají rozdíly jednotlivých stupňů mentální retardace.
Novou žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo můžete podat následující den po nabytí právní moci zamítavého rozhodnutí a to na úřad práce dle místa trvalého bydliště.
V příloze k zákonu č. 329/2011 Sb. v bodě 5 jsou uvedené zdravotní stavy odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo.
Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému, za které se považují:
a) zdravotní postižení uvedená v bodě 1 písm. a), b), d) až i), l) a m),
b) těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace,
c) autistické poruchy s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese přetrvávajícími i přes zavedenou léčbu.
Vaše dcera, aby dosáhla na příspěvek na motorové vozidlo, by měla mít v lékařských zprávách od odborného lékaře uvedený stupeň mentální retardace.
Hlavním kritériem pro hodnocení stupně mentální retardace jsou hodnoty IQ:
- lehká mentální retardace - IQ 50 – 69.
- středně těžká mentální retardace - IQ 35 – 49.
- těžká mentální retardace - IQ 20 – 34.
- hluboká mentální retardace - IQ pod 20.
Podrobnější informace k jednotlivým stupňům mentální retardace naleznete zde.
V případě potřeby další konzultace se prosím obraťte na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den, moje dcera má středně těžkou mentální retardaci a dětský autismus, jsou jí 4 roky. Žádala jsem o příspěvek na péči. V lékařské zprávě i sociálním šetření je uvedeno, že dcera provádí každý den rehabilitační a logopedická cviceční nebo navštěvuje různé terapie pro zlepšení svého stavu. Nicméně ZŽP Péče o zdraví jí nebyla uznání s tím, že posudkový lékař uvedl, že Péči o zdraví nelze pro nízký věk hodnotit. Myslím si, že se jedná o mimořádnou péči, jelikož tato péče poskytovaná dítěti se zdravotním postižením se dítěti bez zdravotního postižení každý den neposkytuje. Stejně staré zdravé děti nechodí na rehabilitace a terapie, nedělají doma denně různá logopedická cvičení.
Je to tak nebo se mýlím? Poradíte mi prosím, co vše bych měla uvést do námitky nebo do odvolání? Děkuji
Dobrý den.
Děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáte na uznání ZŽP péče o zdraví u Vaší 4leté dcery.
Dle dostupné metodiky MPSV pro účely posuzování nároku na příspěvek na péči by měla být dceři uznána základní životní potřeby péče o zdraví, jelikož je v metodice uvedeno:
péče o zdraví
zvládá - samo nedokáže pečovat o své zdraví
nezvládá - mimořádnou péčí je např. podávání medikace, opakovaná rehabilitace, péče o patologické procesy na kůži apod.
Odvolání musí obsahovat osobní údaje žadatele a Vás jako zástupce, dále číslo jednací, spisovou značku. Dále je vhodné uvést ZŽP, se kterými souhlasíte. Potřebné je uvést ZŽP, se kterou nesouhlasíte- důvod vysvětlit.
Můžete se obrátit na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR, kde Vám pomohou odvolání sepsat. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Zdravím Vás,
prosím o radu - mám v péči dvě děti, každé s těžkým postižením a průkazem ZTP/P. Jsem si jistá, že obě dvě splňují podmínky pro získání příspěvku pro pořízení automobilu. Je možné za oba dva příspěvky koupit jedno auto? Přece nebude mít každý jedno auto, když by stačilo jedno velké, kam se vejdou oba... Nedokázala jsem najít odpověď. Moc vám děkuji.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, na možnost zakoupení jednoho motorového vozidla za dva přiznané příspěvky na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo.
Jestliže máte dvě děti s těžkým zdravotním postižením, které jsou uvedeny v bodě 5, přílohy k zákonu č. 329/2011 Sb., pak na každé dítě zvlášť můžete podat žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo.
Obě žádosti budou posudkovým lékařem IPZS posuzovány zvlášť. Výše příspěvků lze sečíst a použít k nákupu jednoho motorového vozidla.
Ve velkém technickém průkazu budou jmenovitě (jako majitelé vozidla) zapsané společně obě děti, kterým byl přiznán příspěvek, provozovatel vozu bude jeden z rodičů.
V případě potřeby další konzultace se prosím obraťte na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den,co mám dělat v situaci kdy mne z důvodu partnerova závažného problémů a nemožnosti péči o svého těžce postiženého bratra, nesvéprávný,zůstal mne v péči dospělý bratr s DMO epilepsii,retardací,který vyžaduje 24hod.peci.
Já sama s roztroušenou sklerózou.
Žádala jsem o pomoc sociální odbor,město kde má bydliště,veškeré úřady linky a nikdo mne nedokáže poradit ,každý mne lituje a odkazuje dále.Tuto situaci řeším celý týden,já sama si si nemohu ani dojet k Mudr pro léky
Situace je opravdu kritická nebýt pomocí známých jsme bez jídla a zmrzne.
Stání ohledně změny opatrovníka na mne je nařízeno za měsíc.
Psala a volala jsem myslím všude,prosím o radu Vás třeba se Vám podaří něco vymyslet
Děkuji
Dobrý den.
Děkuji za dotaz, ve kterém se ptáte, jak řešit složitou, až kritickou životní situaci. Jestli jsem dobře porozumněla situaci, pečujete o partnera a současně o bratra a sama máte zdravotní omezení.
Pokud pečujete o bratra s DMO a mentální retardací, předpokládám, že pobíráte příspěvek na péči. Příspěvek lze použít mimo jiné na odlehčovací služby pro bratra, tak abyste měla možnost pomoct partnerovi a měla prostor zařídit si své záležitosti. Vhodné služby v místě bydliště jsme schopni Vám pomoci najít.
Současně by Váš bratr měl mít nárok, nebo již přiznaný invalidní důchod.
Pro zajištění potravin, drogistického zboží lze využít pomoci potravinové banky. Můžete se obrátit i na místní Charitu.
Máte-li nedostatek financí k úhradě nákladů spojených s bydlením, podejte si žádost o příspěvek na bydlení, nebo doplatek na bydlení.
Jste-li zaměstnaná a pečujete o partnera, za určitých okolností můžete čerpat dávku dlouhodobého ošetřování člena rodiny.
Celková Vaše životní situace je poměrně složitá. Abychom byli schopni Vám pomoci nalézt východisko, kontaktujte Poradnu NRZP dle místa bydliště. Kontakty najdete v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR Brno
Dobrý den,
rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s odvoláním proti rozhodnutí ČSSZ ohledně snížení invalidního důchodu.
Mám diagnózy spojené s duševním onemocněním – bipolární poruchu, úzkosti, deprese, sociální fobii a problémy se spánkem. Nyní mi byl snížen invalidní důchod ze 3. na 2. stupeň, což by pro mě znamenalo ztrátu podstatné části příjmu a existenční problémy.
Chci se zeptat:
- Máte někdo zkušenost s úspěšným odvoláním proti tomuto rozhodnutí?
- Jaké důkazy a dokumenty byly nejdůležitější? Pomohl vám posudek od psychiatra nebo psychologa?
- Existuje reálné riziko, že při odvolání může být důchod ještě více snížen, nebo dokonce odebrán úplně?
Budu vděčný za jakékoli rady nebo osobní zkušenosti, které by mi mohly pomoci. Aktuálně jsem ve velkém stresu a budu rád za jakoukoli podporu nebo tip, jak postupovat.
Děkuji předem všem, kdo odpoví.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, jak postupovat, když Vám byl snížen invalidní důchod ze III. na II. stupeň.
Nejprve se prosím podívejte do posudku o invaliditě. V posudkovém závěru najdete, kam Vaše zdravotní obtíže zařadil posudkový lékař dle přílohy k vyhlášce 359/2009 Sb. Najdete zde pokles pracovní schopnosti, který je podstatný pro určení stupně invalidity.
III. stupeň invalidity – pokles pracovní schopnosti 70 % a více.
II. stupeň invalidity – pokles pracovní schopnosti 50 % - 69 %.
I. stupeň invalidity – pokles pracovní schopnosti 35 % - 49 %.
Srovnejte prosím aktuální posudek o invaliditě, kdy byla invalidita snížena s předchozím posudkem o invaliditě, kdy byla přiznána invalidita III. stupně. Pokud je nyní pokles pracovní schopnosti 60 % nebo více, je vhodné uvažovat o podání námitky. Je-li pokles pracovní schopnosti méně než 60 %, je potřeba počítat s tím, že by mohl invalidní důchod po námitkovém řízení ještě klesnout.
Abychom mohli celou situaci reálně posoudit, ozvěte se prosím přímo do nejbližší pobočky poradny NRZP ČR. Kontakty naleznete v dolní části stránky.
V poradně Vám můžeme se sepsání námitky pomoci. Námitku je třeba podat do 30 dnů od převzetí rozhodnutí o snížení invalidního důchodu.
V případě, že budete podávat námitku proti rozhodnutí o snížení invalidity, doporučujeme doložit nové aktuální lékařské zprávy prokazující nárok na invalidní důchod III. stupně. Ve Vašem případě bude stěžejní zpráva z psychiatrie.
Po obdržení rozhodnutí se můžete zaevidovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a požádat o podporu v nezaměstnanosti.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den,
v březnu 2024 jsme požádal o příspěvek na auto. V tomto měsíci 2025 jsem byl informován ,že mi byl příspěvek přiznám.
Otázka zní : dostanu příspěvek a mohu si odečíst DPH z ceny auta nebo již obržím zvýšený příspěvek na auto stanovený od tohoto roku?
S pozdravem
Miloš Škoda
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, zda si budete moci z přiznaného příspěvku na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo, o který jste požádal v březnu 2024, odečíst DPH nebo dostanete vyšší příspěvek.
Vzhledem k tomu, že jste žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo podal na úřad práce v roce 2024, bude Vám přiznaný příspěvek poskytnut za podmínek platných do 31. 12. 2024, tedy z ceny vozidla se vrací DPH v maximální částce 100 000 Kč.
O vrácení DPH můžete písemně požádat finanční správu dle místa Vašeho trvalého bydliště nejpozději do šesti kalendářních měsíců od konce měsíce, ve kterém jste auto zakoupil. DPH Vám bude vráceno do 30 dnů od podání žádosti.
Vzor žádosti:
Žádost o vrácení daně z přidané hodnoty (DPH)
Já, XY, datum narození, rodné číslo, trvalé bydliště, jsem dne .... zakoupil/a osobní automobil značky … Na tento mi byl úřadem práce v název města poskytnut příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku motorové vozidlo ve výši ... Kč.
Kupní cena vozidla činí ... Kč, DPH je ... Kč.
Žádám tímto Finanční úřad o vrácení DPH ve výši ... Kč v souladu se zněním § 65 zák.č.235/2004 Sb. v platném znění, z nakoupeného motorového vozidla.
Peníze prosím poukázat na můj účet vedený u název banky, číslo ...
Děkuji
podpis
datum.......
K žádosti přikládám:
1. originál faktury o koupi vozidla č. … ze dne …
2. kopii průkazu ZTP nebo ZTP /P č. …
3. kopii občanského průkazu č. …
4. kopii rozhodnutí z úřadu práce adresa, č.j. MPSV-ÚP …
5. kopii malého technického průkazu k vozidlu
6. kopii velkého technického průkazu.
V případě potřeby další konzultace se prosím obraťte na nejbližší pobočku poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
E-poradna

E-poradna se zaměřuje na problematiku:
- Výběru vhodné sociální služby v regionu
- Smlouvy o poskytování sociální služby
- Nemocenského a zdravotního pojištění
- Důchodů a důchodového pojištění (Výpočty a přepočty důchodů neprovádíme)
- Příspěvku na péči
- Dávek státní sociální podpory
- Dávek pomoci v hmotné nouzi
- Průkazů osob se zdravotním postižením
- Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
- Výběru , dávek a příspěvků kompenzačních pomůcek
- Omezení svéprávnosti
- Občanského, rodinného a pracovního práva ve vztahu k osobám se zdravotním postižením
- Bydlení pro osoby se zdravotním postižením
- Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami
Cílová skupina poradny (bez omezení věku):
- Občané se zdravotním postižením
- Senioři
- Opatrovníci a podpůrci osob s narušenou schopností právně jednat, zástupci z řad členů domácnosti a opatrovníci osob s omezenou svéprávností
- Rodiče, rodinný příslušníci a osoby pečující
Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.
Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.