Vaše dotazy
Dobrý den, prosím myslíte že má smysl s mými zdravotními problémy žádat o invalidní důchod? Problém mám především se sluchem, co se týče práce. Mám problém vnímat ostatní a odezírat ze rtů se teprve učím. Vpravo mám úplnou hluchotu a vlevo slyším asi na 30%. Kochleární implantát je teprve v řešení, zda má smysl. Dále mám lupénku a periorální dermatitidu, různé kontaktní alergie a alergické astma. Nemohu tedy pracovat v hluku, prachu, vlhku a mám problém co se týče chemických přípravků. Momentálně řeším i vyhřezlou ploténku...často mám zablokované záda. Nemám problém pracovat ale zatím buďto všude hluk nebo neschopnost komunikovat či jsem věčně osypaná na kůži kvůli přípravkům na pracovišti. Děkuji za odpověď
Dobrý den, potřebovala bych pomoci s tím, na koho se obrátit ohledně uhrazení zbytečně placeného jízdného. Mám průkaz ZTP, kterému skončila platnost 1.4.2024, někdy v lednu 2024 jsem zažádala o průkaz nový, s tím, že řízení započalo až dne 6.2.2024. Na informaci, zda je nový průkaz schválen, jsem čekala až do 7.8.2024. Jelikož jsem celou dobu nevěděla, zda moje žádost projde či nikoliv, byla jsem nucená si hradit veškerou dopravu po Praze a zároveň i dopravu do Kladrub za svým psychologem bez jakékoli slevy. Dohromady to činilo 3.630 korun, což je pro mě opravdu značná finanční částka. Nehledě na možnost parkování na místech vyhrazených pro osoby zdravotně znevýchodněné, kterou jsem také nemohla využívat. Problémy byly i s vlastním parkovacím místem před barákem, městský úřad byl naštěstí v tomto směru velmi tolerantní a celou dobu trpělivě čekal než jim předám informaci, jak to s průkazem tedy je, ale rovnou mě varovali, že pokud by kupříkladu na místě zaparkovalo jiné auto, nemohli by ho odtáhnout. Každopádně nový průkaz mi schválili pouze do 30.4.2025 a kartičku ještě stále nemám vyhotovenou, tudíž momentálně už sice mohu jezdit po Praze bez hrazení dopravného, ale u příměstských linek tomu tak není, jelikož se při nákupu jízdenky u řidiče musím prokázat platným fyzickým dokladem. Až kartičku konečně obdržím, tak to znamená, že budu moct její výhody využívat pouze na dobu něco málo přes 7 měsíců a tento stejný kolotoč mě čeká znovu. Přijde mi opravdu značně nefér, že veškěré výhody průkazu nemohu prakticky polovinu jeho platnosti využívat a zbytečně jsem přišla o několik tisíc korun. Ptala jsem se na úřadu práce, na koho se obrátit se stížností a žádostí o uhrazení peněz za jízdné, ale tak jak to na úřadu běžně chodí, sami vlastně nic nevěděli, řekli mi, že si mám stěžovat vládě a podobné rady prakticky úplně k ničemu, spíš se mě chtěli zbavit. Nakonec mě alespoň jedna pracovnice odkázala na tuto poradnu, že jestli mi někdo zvládne poradit, bude to tu. Jsem v tomhle realista a vlastně ani nečekám, že se mi mé ztracené peníze někdy vrátí, ale přesto chci problém nějakým způsobem řešit a ne se jen smířit s tím, že takhle to prostě je a nedělat nic. Tento systém je celý chybný a není ani možnost si o průkaz zažádat s větším předstihem, jelikož je potom řízení přerušeno až do doby, než se platnost původního průkazu začne blížit a fakt, že celé vyřizování rozhodnutí trvá více než půl roku je zkrátka šílené. Budu Vám velmi vděčná, pokud mi jakkoli poradíte, děkuji.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, jak řešit průtahy ve správním řízení pro přiznání průkazu ZTP a jak získat náhradu vynaložených nákladů za nemožnost využívat výhody spojené s průkazem ZTP.
Standardní lhůta pro podání žádosti o nový průkaz OZP je 3 měsíce před koncem platnosti rozhodnutí. Pokud podáte žádost v kratší době před koncem platnosti rozhodnutí, pak může nastat období, kdy budete bez platné průkazky.
Lze podat podnět k odstranění nečinnosti na pobočku úřadu práce, kam jste podala původní žádost o vydání průkazu OZP.
Cituji z dřívější odpovědi na E-poradně č. 6223 postup, který je stále platný:
Lhůta pro vydání rozhodnutí neběží v době přerušení řízení. Maximální lhůta pro vydání rozhodnutí o přiznání či nepřiznání průkazu OZP je 90 dnů a je možné tuto lhůtu prodloužit o dalších 90 dnů. Celkem je lhůta tedy 180 dnů. Lhůtu pro faktické vydání průkazu zákon nestanovuje.
Můžete kontaktovat IPZS, kontakty jsou v dolní části stránky a podat stížnost pro nečinnost ve věci posouzení nároku na průkaz ZTP, čímž Vám vznikla škoda z důvodu hrazení plného jízdného a také nemožnosti využívat vyhrazených míst pro parkování OZP.
Pokud budete kontaktovat vedení IPZS písemně, můžete podat stížnost pro nečinnost IPZS např. touto formou:
Dobrý den,
podávám stížnost pro nečinnost IPZS ve věci posouzení nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením. Dne 1.4.2024 mi skončila platnost průkazu OZP a již 5 měsíců nemám k dispozici nový průkaz OZP. Nečinností IPZS mi vznikla značná škoda z důvodu například platby plného jízdného a nemožnosti využívat parkování na místech pro invalidy. Žádám o naléhavé posouzení zdravotního stavu a vypracování posudku, aby úřad práce mohl vydat rozhodnutí a byl vystaven nový průkaz.
Lze také uplatnit opatření proti nečinnosti dle § 80 odst. 1 resp. dle odst. 3, zákona č. 500/2004 Sb., správní řád. Obraťte se na MPSV jako nadřízený orgán se žádostí o uplatnění opatření proti nečinnosti.
Pokud vyčerpáte výše uvedené možnosti, můžete podat žalobu k soudu ve správním soudnictví pro nečinnosti správního orgánu.
Podání správní žaloby se řídí dle zákona č.: 150/2002 Sb., soudní řád správní. Žalobu lze podat na místně příslušném Krajském soudu dle místa Vašeho trvalého bydliště. Podání správní žaloby je osvobozeno od soudních poplatků a to podle § 11, odstavec 1, písmeno b) zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích. Se sepsáním správní žaloby Vám můžeme pomoci v poradně.
Pokud se rozhodnete podat žalobu, případně stížnost na nečinnost, doložte vždy doklady potvrzující zvýšené náklady – jízdenky na dopravu, parkovné, doklady o zaplacení plného vstupného apod. Jakmile budete mít nový průkaz ZTP, žádejte písemně úřad práce o náhradu škody způsobenou nečinností ve správním řízení a žádejte o proplacení zvýšených nákladů.
Pro podrobnější konzultaci se můžete obrátit na nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé poradny jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den, manželka po operaci krční páteře pobírala dva roky invalidní důchod třetího stupne,po odebrání důchodu na úřadě prace odmítají vyplácet podporu v nezaměstnanosti přičemž invalidní důchod třetího stupně je jako náhradní doba pojištění. Na úřadě prace chtějí vyplácet jen dávku v hmotné nouzi, jak prosím postupovat děkuji za odpověď Pavel
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se na možnost získání podpory v nezaměstnanosti, když byl 2 roky přiznán invalidní důchod III. stupně a jak se bránit proti nepřiznání podpory v nezaměstnanosti.
Pobírání invalidního důchdou III. stupně je náhradní doba pojištění a po jejím skončení je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Pokud byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti a proběhla evidence na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, je možné podat odvolání proti rozhodnutí o nepřiznání podpory v nezaměstnansti. Odvolání lze podat do 15 DNŮ OD PŘEVZETÍ ROZHODNUTÍ O NEPŘIZNÁNÍ PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI.
POBÍRÁNÍ ID III. STUPNĚ JAKO NÁHRADNÍ DOBU POJIŠTĚNÍ VYMEZUJE §41 ODSTAVEC 3, PÍSMENO B ZÁKONA Č. 435/2004 Sb, - ZÁKON O ZAMĚSTNANOSTI
(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba
a) přípravy osoby se zdravotním postižením k práci (§ 72),
b) pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let
Pro podrobnější konzultaci prosím kontaktujte nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR, kde můžete celou situaci podrbněji zkonzultovat a můžeme Vám pomoci se sepsáním odvolání, kontakty najdete v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR Brno
Dobrý den,
má dcera 39 let, Downův syndrom, navštěvuje pobytovou sociální službu od pondělí do pátku, kde jí učí samostatnosti v činnostech, které je schopna zvládnout.
Dozvěděli jsme se informaci, kterou nemůžeme akceptovat. Jedná se o zrušení noční služby od 22 hodin do 6 hodin ráno. Zdravotní stav dcery vyžaduje neustálý dohled.
Výpovědní lhůta je 2 měsíce. Když se změna zavede, dcera musí skončit okamžitě.
Myslíme si, že je to změna podmínek sociální služby a služba by měla být ukončena dohodou okamžitě bez další dvouměsíční platby za lůžko.
Máme pravdu?
Za odpověď děkuji.
Dobrý den.
Děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáte na změny poskytování sociální služby.
Smlouva o poskytování sociální služby se řídí podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., § 90 – 91c.
V odstavci 5, § 91 výše zmíněného zákona je uvedeno, že pro uzavírání smlouvy o poskytnutí sociální služby a právní vztahy vzniklé z této smlouvy se použijí ustanovení občanského zákoníku.
Obecně lze říci, že pokud dojde ke změně podmínek poskytování sociální služby, měla by být možnost službu ukončit okamžitě.
Současně má mít každý poskytovatel vyhotovené v písemné podobě pravidla poskytování sociální služby. S těmi má být klient seznámen a tato pravidla by měla být součástí smlouvy o poskytování sociální služby. Poskytovatel sociální služby by měl mít v pravidlech ošetřenu i danou situaci.
Nahlédněte tedy do smlouvy a jejich příloh, v prvním kroku. Ve druhém kroku prosím kontaktujte nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR, jelikož obsah ujednání smlouvy o poskytování sociální služby je daný mimo jiné i typem sociální služby.
Kontakty pobočky Poradny NRZP ČR najdete v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně zdravotního stavu. Je mi 33 let a jsem invalidní důchodu 2.stupně. Ten pobírám od ledna 2024. K mému zdravotní mu stavu, mám silné deprese úzkosti a nespavost. Léčím se na psychiatrii už více než 10 let. Můj stav se nelepší. Do toho jsem téměř neslyšící a byla jsem na operaci nosních mandlích dvakrát, a na implantátu ušních kůstek 2x. Déle jsem byla na operaci kolene artroskopie s trvalými následky. A celkově obě kolena jsou po úraze bolestivá a nejsou tak pohyblivá a často se podvrknou to samé kotníky. Dále mám seronegativní artritidu s bolestí a otokem prstu ale také prsty jsou zkroucené ale to se neví jestli je díky nemoci a nebo vrozené z nějakého důvodu. Po léčbě artritidy jsem získala cukrovku z kortikoidů a Koušingovskou postavu s hruškovitým obličejem. Dále mám dráždivý tračník což pro mě znamená jít minimálně na velkou šestkrát za den a často je problém vůbec doběhnout. Léky mi moc nezabírají. A často se to střídá s zácpou kdy nemohu a přesto potřebuji. Mám brýle na dálku 6 a půl dioptrie a 7 a půl dioptrie. Mám nekontrolovatelný třes těla zejména rukou. Nejasné ho původu. Také jsem prodělala minimálně třikrát Covid 19. Zanechal následky inkontinence, ztráta paměti časté zapomínání zhoršené vyjadřování, zhoršený kašel. Měla jsem nález na děložním čípku a byla jsem na operaci. Léčím se v ambulanci bolesti s bolestí zad díky skolióze a páteřních kloubů, bolest je stěhovavá. Bohužel mi léky na bolest zřídka kdy zabírají. Musím jich vyzkoušet mnoho a i to zhoršuje alergie. To samé platí léků na psychiku. Psycholožka nazvala můj stav už chronický. Dále mám problém se záchvatovitém přejídáním. Aktuálně jsem se začala léčit na dnu. Mám také tachykardii se kterou se léčím. Bývám často nemocná. Udělala se mi na chodidle patní ostruha. Velmi mi to znemožňuje chůzi. Půjdu na ozařování. Beru mnoho let mnoho léků a pravděpodobně to má na mě vliv. Už přes dva roky čekám na genetické vyšetření, je to takto v porádku? Vždy když zavolám jak to vypadá tak řeknou že to ještě není. Bohužel díky nemocem mám velmi snížené možnosti výběru práce, od psychiky přes tělesné postižení konče. Pracuji chráněné dílně a bohužel výdělek + invalidní důchod je velmi nízký. Byla jsem v lékárně a vyzvedla jsem prášky na recept, byl velmi vysoký doplatek a lékárník mi řekl že když mám invalidní důchod druhého stupně že mám nárok na vrácení doplatku za léky. U VZP mi řekli že se to netýká těch kteří mají vyplacený invalidní důchod. Je nějaká možnost jak získat levnější léky? Za léky na jeden měsíc a to nepočítám doplňky stravy nechám cca 2000,- často se stává že dostávám akutně nějaký lék na bolest který jsou velmi drahé napr. 500,- 600,- a nemají levnou alternativu. Je nějaká možnost jak získat léky levněji? Po případně něco co by mi mohlo pomoci ohledně léků? Dále se chci zeptat jak byste řešili tu genetiku? Napíši jsem seznam léků které už několik let beru a chci se zeptat jestli je ta kombinace a dlouhá doba s nízkým efektem v pořádku. Bohužel nemohu využít příspěvků na bydlení ani na hmotnou nouzi. Léky beru Helicid každý den ráno, Escilatopharm 1x 20mg, duspatalin 200mg ráno a večer, prosulpin 50mg ráno, liryca 75mg 1x ráno a 2x večer, konopí 6 ráno a 6 večer, glucophage 500mg večer, medrol 6,5mg brala jsem 2,5r, methotrexat 20mg týdně, concor 2,5mg - ráno a večer, acidum folicum 1x týdně, brintellix 10mg ráno, mirtazapin 30mg večer, caltrate večer, milurit 100mg odpoledne, transtec 50mg 1 za 3 dny, doplňky stravy hořčík, colagen, multivitamín, ginko, meduňka, kozlík, melatonin, železo, vápník , alergie alcipirin, paralen, diclofenak. Chci se zeptat za jak dlouho můžu zažádat o přezkoumání invalidního důchodu a jestli mám jistotu aby mi důchod nesebrali. Mám 50% snížení pracovní schopnosti a mám důchod na psychiku jako hlavní. Dále pár % ze zbytku nemocí. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se na možnost získání příspěvků na léky, případně jak zvýšit invaliditu na III. stupeň.
Na začátku chci upozornit, že pro řešení konkrétní nepříznivé situace je vhodnější kontaktovat přímo nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR a hledat možnost konkrétního řešení Vaší situace. Kontakty najdete v dolní části stránky.
Napíši Vám obecné možnosti, které by Vám mohly pomoci.
Posuzování invalidity se provádí podle přílohy k vyhlášce č. 359/2009 Sb. tak, že se určí to nejzávažnější postižení, za které se určí pokles pracovní schopností v procentech, a za všechny další zdravotní obtíže, bez ohledu na jejich počet, se může pokles pracovní schopností navýšit maximálně o 10%. Pokud máte pokles pracovních schopností o 50%, jedná se o spodní hranici invalidity II. stupně a muselo by tedy dojít ke zhoršení zdravotního stavu tak, že se dominantní postižení přiblíží hranici 70%. kdy se jedná o invaliditu III. stupně.
Jestliže máte vysoké doplatky na léky, můžete zkusit požádat nadace o příspěvek, ale většina nadací na doplatky na léky nepřispívá. Dále si můžete zřídit sbírkový účet na www.donio.cz a požádat o příspěvky touto formou.
Další možností řešení nepříznivé situace je kontaktovat potravinovou banku a čerpat potravinovou a drogistickou pomoc, aby Vám zbylo více peněz na doplatky za léky.
Nárok na příspěvek na bydlení vznikne tehdy, pokud náklady na bydlení přesahují 30% příjmu všech společně posuzovaných osob.
Na závěr znovu doporučuji kontaktovat nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR a řešit celou situaci podrobněji a a dresněji.
Poradna NRZP ČR Brno
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně průkazu ZTP. Tento mi byl přiznán v roce 2010, tehdy ještě v papírové podobě. V roce 2015 se papírové průkazy měnily za plastové kartičky, které jsou vydávány na deset roků, takže v dubnu v roce 2025 skončí platnost tohoto průkazu. Průkaz ZTP mi byl přiznán na těžké sluchové postižení - praktická hluchota, tato diagnóza je v podstatě neměnná a stále trvá. Pravidelně podstupuji na ORL audiometrické vyšetření a výsledky jsou vždy stejné. Na původním rozhodnutí z roku 2010 mám uvedeno "bez časového omezení". Můj dotaz tedy je, zda budu muset znovu podstoupit celkové šetření nebo dojde pouze k výměně kartičky ZTP. Tato diagnóza je v podstatě neměnná. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se, zda s koncem platnosti Vašeho průkazu ZTP v dubnu 2025 se uskuteční přezkum Vašeho zdravotního stavu.
V rozhodnutí o přiznání průkazu ZTP z roku 2010 máte uvedeno - platnost bez časového omezení. Pro Vás to znamená, že v dubnu 2025 Vám bude vyměněn pouze průkaz ZTP (plastová kartička) bez přezkumu zdravotního stavu.
Pro výměnu průkazu je potřeba osobně zajít na kontaktní pracoviště úřadu práce s aktuální průkazovou fotografií. Zde s Vámi vyplní formulář týkající se výměny průkazu ZTP. Poplatek za vyřízení nového průkazu ZTP je 30 Kč a vyřízení obvykle trvá 14 dnů.
Jakmile budete mít nový průkaz ZTP, je zapotřebí si vyměnit i parkovací průkaz. Nový parkovací průkaz si vyřídíte na sociálním odboru dle místa Vašeho bydliště. K vydání je potřeba také aktuální průkazová fotografie.
Pro podrobnější konzultaci se můžete obrátit na nejbližší pobočku NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé pobočky jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
dobrý den, chtěla by jsem se na vás obrátit s dotazem jsem v invalidním důchodu druhého stupně a nyní řeším situaci jak kompenzovat zdravotní stav s výdělkem a s zdravotním onemocnění a dále potřeby léčbě nemocí. Mám dráždivý tračník k tomu silné deprese a úzkosti a nespavost. Kdy psychika je moje hlavní diagnóza a ze zbytku mám pár procent. Séronegativní artritidu, silné bolesti zad od skoliózy a další klouby, patní ostruhu, skoro hluchotu. Špatne narostlé klouby, náběh na dnu. Nosím brýle na dálku. Díky bolestem zad, částečně kolen a chodidla mám i problém s chůzí. Velmi obtížně se dokážu uplatnit na trhu práce díky zdr. stavu. Již přes dva roky čekám na genetiku a stále nic. Jsem pojištěná u VZP. Můj dotaz zní když půjdu přeskoumání ID mám možnost navýšení když mám teď aktuálně 50% a 2st. Plno doktorů mi říkalo že si myslí že jsem trojková, už když jsem brala 1st. a myslí si to stále. Je nějaká jistota aby mi důchod nesebrali? Dále velmi mnoho peněz platím za léky např. Dnes jsem za dva léky zaplatila necelých 1000 Kč a jiný levnější druh není. Pojišťovna mi řekla že není žádná možnost abych od nich měla vrácení doplatku za léky. To by mi prý nemohly vyplácet ID aby mi vracely doplatky. Nepřijde mi to fér od nich když člověk co má druhý stupeň a 3. stupeň a jsou na tom téměř podobně v pracovním uplatněním a výdělku. Často má i 3.st vyšší výplatu ID. Bohužel dělám v chráněné dílně a pro K můj výdělek není vysoký. Nemám nárok na žádné příspěvky na bydlení. Je prosím nějaká možnost jak získat aspoň slevu na léky nebo nějak tuhle tu situaci vyřešit. Děkuji moc a hezký den.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz. Ptáte se na možnost získání příspěvků na léky, případně jak zvýšit invaliditu na III. stupeň.
Na začátku chci upozornit, že pro řešení konkrétní nepříznivé situace je vhodnější kontaktovat přímo nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR https://nrzp.cz/poradna/ a hledat možnost konkrétního řešení Vaší situace. Kontakty najdete v dolní části stránky.
Napíši Vám obecné možnosti, které by Vám mohly pomoci.
Posuzování invalidity se provádí podle přílohy k vyhlášce č. 359/2009 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359 tak, že se určí to nejzávažnější postižení, za které se určí pokles pracovní schopností v procentech, a za všechny další zdravotní obtíže, bez ohledu na jejich počet, se může pokles pracovní schopností navýšit maximálně o 10%. Pokud máte pokles pracovních schopností o 50%, jedná se o spodní hranici invalidity II. stupně a muselo by tedy dojít ke zhoršení zdravotního stavu tak, že se dominantní postižení přiblíží hranici 70%. kdy se jedná o invaliditu III. stupně.
Jestliže máte vysoké doplatky na léky, můžete zkusit požádat nadace o příspěvek, ale většina nadací na doplatky na léky nepřispívá. Dále si můžete zřídit sbírkový účet na www.donio.cz a požádat o příspěvky touto formou.
Další možností řešení nepříznivé situace je kontaktovat potravinovou banku https://www.pbjk.cz/ a čerpat potravinovou a drogistickou pomoc, aby Vám zbylo více peněz na doplatky za léky.
Nárok na příspěvek na bydlení https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-bydleni vznikne tehdy, pokud náklady na bydlení přesahují 30% příjmu všech společně posuzovaných osob.
Na závěr znovu doporučuji kontaktovat nejbližší pobočku Poradny NRZP ČR a řešit celou situaci podrobněji a adresněji.
Poradna NRZP ČR Brno
Vážení,
Máme u našich pacientů s bechtěrevovou chorovbou vážný problém. Někteří praktičtí lékaři ODMÍTAJÍ vypisovat lázně (poté, co lidé přinesou doporučení od specialisty), argumentují, že lázně nově musí vypisovat pouze a výhradně praktici. My víme že to tak není, ale nevíme, o co se máme opřít, co svým členům poradit. Odmítne-li jim totiž vypsat lázně i specialista, jsou v nepříjemné situaci, někdy neřešitelné, respektive řešitelné pouze změnou lékaře. To si lidé v některých regionech ale dovolit nemohou.
Dobrý den,
děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáte, kdo má předepisovat lázeňskou péči.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. § 33 uvádí v odstavci 1):
Hrazenou službou je léčebně rehabilitační péče, poskytovaná jako nezbytná součást léčebného procesu, jejíž poskytnutí doporučil ošetřující lékař a schválila zdravotní pojišťovna. Návrh na poskytnutí léčebně rehabilitační péče jako hrazené ze zdravotního pojištění podává lékař registrujícího poskytovatele, lékař ambulantního poskytovatele, který ji doporučil, nebo ošetřující lékař při hospitalizaci; jde-li o poskytnutí lázeňské léčebně rehabilitační péče, návrh obsahuje též určení pořadí naléhavosti. Schválení zdravotní pojišťovnou se nevyžaduje v případě ambulantní léčebně rehabilitační péče, akutní lůžkové léčebně rehabilitační péče a při přímém překladu z akutní lůžkové péče k poskytovateli lázeňské léčebně rehabilitační péče nebo poskytovateli následné léčebně rehabilitační péče.
Svaz léčebných lázní na svých stránkách uvádí postup vyřízení lázní.
Na základě doporučení odborného lékaře nebo ošetřujícího lékaře při hospitalizaci vystaví praktický lékař návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Současně praktický lékař navrhne typ lázeňské péče, zda má jít o komplexní nebo příspěvkovou, dáleuvede místo vhodné pro léčbu dané indikace.
Pro podrobnější konzultaci se můžete obrátit na nejbližší pobočku NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé pobočky jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den. Chci se zeptat,zda příspěvek na péči na syna,který měl dlouhou dobu,chodil mi na můj účet, a stále tam peníze má.Syn má již 18 let a přísvěvek již nemá. Já byla jeho pečující osobou.Syn bydlí semnou. Peníze mu z mého účtu a jeho příspěvku na péči dávám dle potřeb. Pokud bych se s manželem rozvedla, patří tyto peníze z příspěvku na péši do společného jmění manželů? děkuji
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz, ve kterém se ptáte, zda příspěvek na péči, který Vám byl vyplácen, patří v případě rozvodového řízení do společného jmění manželů.
Finance z příspěvku na péči, které máte na účtu, jsou Vaším příjmem. Jedná se o účelovou sociální dávku vyplácenou úřadem práce.
Jestliže pro rozvodové řízení řádně doložíte, že finance na účtu pochází z příspěvku na péči, tak tyto finance nespadají do společného jmění manželů.
Původ financí prokážete doložením:
1) Rozhodnutím o přiznání příspěvku na péči
2) Potvrzením z Úřadu práce o pobírání příspěvku na péči – toto potvrzení Vám vystaví ÚP dle místa bydliště, oddělení příspěvku na péči
3) Bankou potvrzenými bankovními informacemi z účtu o připsání příspěvku na péči na běžný účet.
Pro podrobnější konzultaci se můžete obrátit na nejbližší pobočku NRZP ČR. Kontakty na jednotlivé pobočky jsou uvedené v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
Dobrý den,
Ráda bych se zeptala ohledně karty ZTP.
V dubnu mi končila platnost ZTP karty. Včas jsem požádala o novou. Do dnešního dne nebyla má žádost vyřízena s tím, že mají personální krizi.
Když opomenu, že je to pro mě komplikace (mám RS a dvě FH a vozík), tak mi díky tomu od května nevyplácí příspěvek na mobilitu.
Mám nějakou zákonnou možnost se bránit a je možné, aby byl příspěvek vyplacen zpětně?
Mockrát děkuji.
Vážená paní,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém se ptáte na průkaz ZTP a případné průtahy v řízení.
Z Vašeho dotazu lze seznat, že skončila platnost rozhodnutí o nároku na průkaz OZP (TP, ZTP či ZTP/P).
Ideální lhůta pro podání žádosti o nový průkaz je řádově 3 měsíce před koncem platnosti rozhodnutí, na jehož základě Vám byla vystavena předešlá průkazka. Pokud podáte žádost měsíc před koncem platnosti, lze se znalostí průběhu řízení předpokládat, že nastane období bez platné průkazky, staré rozhodnutí vyprší a nové ještě nebudete mít.
Ano, v takovém případě mohou nastat průtahy, reálně se nedaří zajistit, aby průtahy v řízení vůbec nenastaly. To, že řízení je přerušené na dobu vyhotovení posudku, neznamená, že úřad nemá povinnost rozhodnout v co nejkratší době a že se nelze bránit.
U již zahájeného řízení lze podat podnět k odstranění nečinnosti na tutéž pobočku úřadu práce, kam jste podala původní žádost o vydání průkazu OZP.
Druhá část odpovědi směřuje spíše okrajově na související správní řízení. Pokud Vám vypršela platnost rozhodnutí, jak uvádíme jak je uvedeno výše, skončila Vám také platnost parkovacího průkazu a platnost oprávnění k vyznačení parkovacího místa, pokud jste o takové parkovací místo vůbec požádala. V takovémto případě je nutno zažádat v novém řízení o opětovné přiznání parkovacího místa.
Cituji z dřívější odpovědi na E-poradně, postup je stále platný i k 28.8.2024:
Lhůta pro vydání rozhodnutí neběží v době přerušení řízení. Maximální lhůta pro vydání rozhodnutí o přiznání či nepřiznání průkazu OZP je 90 dnů je možné tuto lhůtu prodloužit o dalších 90 dnů. Celkem je lhůta tedy 180 dnů. Lhůtu pro faktické vydání průkazu zákon nestanovuje.
Ve Vaší situaci bych doporučoval kontaktovat vedení IPZS, kontakty máte zde v dolní části stránky. Vedení institutu může získat informace o průběhu řízení na základě rodného čísla žadatele.
Pokud budete kontaktovat vedení IPZS písemně, můžete podat stížnost pro nečinnost IPZS např. touto formou:
Dobrý den,
podávám stížnost pro nečinnost IPZS ve věci posouzení nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením. V prosinci 2023 mi skončila platnost průkazu OZP a již 4 měsíce nemám k dispozici nový průkaz OZP. Nečinností IPZS mi vznikla značná škoda z důvodu například platby plného jízdného a nemožnosti využívat parkování na místech pro invalidy. Žádám o naléhavé posouzení zdravotního stavu a vypracování posudku, aby úřad práce mohl vydat rozhodnutí a byl vystaven nový průkaz.
Ve Vámi uvedeném případě lze uplatnit opatření proti nečinnosti dle § 80 odst. 1 resp. dle odst. 3, zákona č. 500/2004 Sb., správní řád. Obraťte se na MPSV jako nadřízený orgán se žádostí o uplatnění opatření proti nečinnosti.
Pokud vyčerpáte výše uvedené možnosti, můžete podat žalobu k soudu ve správním soudnictví pro nečinnosti správního orgánu.
Podání správní žaloby se řídí dle zákona č.: 150/2002 Sb., soudní řád správní. Žalobu lze podat na místně příslušném Krajském soudu dle místa Vašeho trvalého bydliště. Podání správní žaloby je osvobozeno od soudních poplatků a to podle § 11, odstavec 1, písmeno b) zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích. Se sepsáním správní žaloby Vám můžeme pomoci v poradně.
Pokud se rozhodnete podat žalobu, případně stížnost na nečinnost, doložte vždy doklady potvrzující zvýšené náklady na dopravu, parkovné atd. - jízdenky, doklady o zaplacení plného vstupného apod. Jakmile budete mít nový průkaz ZTP, žádejte písemně úřad práce o náhradu škody způsobenou nečinností ve správním řízení a žádejte o proplacení zvýšených nákladů z důvodu nepřiznaného průkazu ZTP.
V případě potřeby můžete konzultovat v nejbližší poradně NRZP ČR. Kontakty naleznete v dolní části stránky.
Poradna NRZP ČR
E-poradna
E-poradna se zaměřuje na problematiku:
- Výběru vhodné sociální služby v regionu
- Smlouvy o poskytování sociální služby
- Nemocenského a zdravotního pojištění
- Důchodů a důchodového pojištění (Výpočty a přepočty důchodů neprovádíme)
- Příspěvku na péči
- Dávek státní sociální podpory
- Dávek pomoci v hmotné nouzi
- Průkazů osob se zdravotním postižením
- Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
- Výběru , dávek a příspěvků kompenzačních pomůcek
- Omezení svéprávnosti
- Občanského, rodinného a pracovního práva ve vztahu k osobám se zdravotním postižením
- Bydlení pro osoby se zdravotním postižením
- Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami
Cílová skupina poradny (bez omezení věku):
- Občané se zdravotním postižením
- Senioři
- Opatrovníci a podpůrci osob s narušenou schopností právně jednat, zástupci z řad členů domácnosti a opatrovníci osob s omezenou svéprávností
- Rodiče, rodinný příslušníci a osoby pečující
Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.
Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.