login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7
Dotaz č. 4980 | 2017-07-31 11:28:14 | kategorie 8
Podložky abrisoft
Tisk

Dobrý den,

dnes jsem byl u lékaře, nechat si napsat savé podložky abrisoft a dozvěděl jsem se, že VZP už nehradí jednu denně, ale že když mi napíše 3 balíky po 25 ks, tak žádat o další mohu až po 90 dnech. Jsem quadruplegik, nepoužívám pampersky. Má můj lékař pravdu? A pokud ano, z jakého důvodu VZP preferuje používání pampersek, které taky nejsou pro každého vhodné? 

Dřív se hradily, pokud mě paměť neklame, dvě podložky na den a stejně se na ně doplácelo a doplácí značná finanční částka. Mě to připadne jako něčí dobře odvedený lobbing. 

Děkuji za odpověď

Odpověď - 2017-08-03 13:07:47
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

dle Úhradového katalogu VZP, který je platný od 1. 8. 2017 platí (můžete si jej přečíst zde), že vám lékař může předepsat maximálně 30 ks podložek na měsíc. Cituji z metodiky: „podložky absorpční s absorpční plochou od 40cm x 60cm do 60cm x 90cm – SKP = 3 hrazeno: maximálně 30 kusů/měsíc, úhrada do výše 75% konečné ceny ekonomicky nejméně náročné varianty.“  To znamená, že vám lékař předepsal možný počet podložek na dobu 3 měsíců (90 dní). Tedy o další si můžete zažádat až po 90 dnech.

 

Bohužel nemohu posoudit, zda VZP opravdu preferuje používání „pamprsek“ oproti podložkám a zda se jedná o lobbing některé z firem. 

Doporučuji se s dotazem případně obrátit přímo na VZP. 

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4939 | 2017-06-12 11:12:26 | kategorie 8
plovací a plážový vozík
Tisk

Vaše jméno:  Ing. Miroslava Člupná

Váš email: miricc@seznam.cz

 

Váš dotaz:
Dobrý den,
tento dotaz se bude týkat mého manžela, který je upoután na invalidní vozík po amputaci LDK ve stehně před dvěma léty jako důsledek diabetické nohy. PDK má značně oslabenou, tudíž zvládne přesun např. na sedačku do auta, jedná se o krátkodobé vzepření se na této noze. Aby si alespoň trochu ještě užil života, rozhodli jsme se, že o prázdninách navštívíme letecky naši milovanou Mallorcu. Vše potřebné ohledně letu máme zprostředkované přes CK. Momentálně se mi jedná o to, jak ho dopravit do moře přes písečnou pláž. Zjistili jsme, že existují plážové vozíky a taky plovací vozíky. A tady, když jsme se pídili po tom, kde by bylo možné případné zapůjčení buď jednoho či druhého, jsme narazili. Nemůžu nikde dohledat, kde by bylo zapůjčení možné. Kupovat plážový vozík přes DMA se nám nechce. A tady je má otázka, zda by jste nám mohli v tomto ohledu pomoc.
Děkuji Vám předem za ochotu a vstřícnost při řešení našeho problému.
Miroslava Člupná, Jeseník
Odpověď - 2017-06-12 16:05:25
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

dle našich informací se tato situace řeší přímo na místě rekreace, resp. možnosti dostupnosti pláže pro osoby na IV. Ve Vašem případě tedy situaci řešte s delegátkou CK. Měla by Vám zjistit, zda není možné zapůjčit vozík přímo na místě, popř. jaká je přístupnost s IV do moře. Mnoho hotelů a pláži je k tomuto již přizpůsobena a není tedy nutné řešit zapůjčení jiného vozíku v ČR.

Pokud budete trvat na zapůjčení vozíku, doporučuji oslovit konkrétní společnost, která vozíky vyrábí. Většinou mají v rámci své činnosti i půjčovnu těchto vozíku. Dále se nabízejí již samotné půjčovny kompenzačních pomůcek. Podmínky půjčení se ovšem budou lišit u jednotlivých půjčoven a je nutné si také prostudovat podmínky výpůjčky.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4924 | 2017-05-24 09:22:20 | kategorie 8
Potřebná pomůcka
Tisk

Dobrý den

Mám jen dotaz. Jsem Tělesně postižený (ZTP) a na své náklady, jsem si nechal autorizovanou firmou na zakázku, vyrobit šlapací pololežící tříkolku. Elektrický vozík, který vlastním, má malý dojezd-takže používam Tříkolku. Bohužel, jak se mi už hodně často stává, mě České dráhy (CD) odmítají přepravovat přes místa, kde mají výluku, nebo nejsou vybaveny vagóny, pro přepravu zavazadel. Tříkolku uvádějí, jako kolo. I cena, přepravovaného zavazadla, se mi zda velká a CD, by měly brát v úvahu-potřebnost pomůcky. Teď se ptám-tříkolka je pro mě, velice důležitá pro přepravu. Mají CD, právo tříkolku brát jako kolo? Cítím se v cestování diskriminován!! Děkuji za odpověď..

Odpověď - 2017-05-26 10:19:35
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

pátrala jsem v přepravních podmínkách Českých drah a hledala, jakým způsobem je upravena přeprava osoby s postižením a dále mě zajímalo, co je považováno za kompenzační pomůcku, dle Českých drah.

To jakým způsobem lze cestovat vlaky ČD a jak si objednat asistenci najdete zde.

V přepravních podmínkách ČD se uvádí v kapitole VIII Přeprava osob s omezenou schopností pohybu a orientace toto:

Cestující na vozíku

113.  Ve vlacích ČD lze cestovat pouze s vozíkem, který je opatřen funkční ruční brzdou k jeho bezpečnému zajištění během přepravy.

114. Cestující na vozíku mohou k přepravě ve vlacích ČD využít vozy: a) přizpůsobené přepravě cestujících na vozíku, b) umožňující bezpečný nástup, výstup a přepravu, c) služební (nesplňující standardy přepravy).

V přepravních podmínkách se nikde neuvádí, jiný prostředek než vozík s funkční ruční brzdou. Naopak na stránkách ČD – Podmínky Zvláštního jízdného ZTP a ZTP/Pse uvádí toto:  

Držitel průkazu ZTP/P má kromě nároku na zvláštní jízdné ještě nárok na:

*bezplatnou přepravu svého průvodce ve 2. třídě, a to i tehdy, uplatňuje-li držitel průkazu ZTP/P jiné jízdné

*bezplatnou přepravu vodícího psa nevidomého držitele průkazu ZTP/P v 1. i 2. třídě, jakožto jeho průvodce

*bezplatnou přepravu jednoho ortopedického vozíku nebo tomu odpovídajícího kompenzačního prostředku, přičemž skútr se za kompenzační pomůcku nepovažuje

*bezplatnou přepravu dětského kočárku, je-li držitelem průkazu dítě.

Zákaznická podpora ČD mi telefonicky sdělila, že opravdu není jednoznačně určeno, co přesně je myšleno odpovídajícím kompenzačním prostředkem.

Chápu, že je pro vás cestování za těchto podmínek velmi náročné. Bohužel z toho, co jsem zjistila, nevyplývá jednoznačná odpověď, zda je tříkolka odpovídajícím kompenzačním prostředkem, či nikoli. Doporučuj se obrátit přímo na České dráhy a podat podmět k vyjádření, co přesně se za odpovídající kompenzační prostředek považuje.

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4833 | 2017-02-08 13:10:01 | kategorie 8
Sluchadlo
Tisk

Dobry den rad bych vedel jak je to s prispevkam na zakoupeni zvlastni pomuck sluchadla. Dle mych inflo a dle zakona 329/2011 odst.b bych mel mit narok na prispevek na zakoupeni sluchadla kde je avizovano ze nehradili zdravotni pojistovna v plnem rozsahu mel bych i vzhledem k postizeni mit narok na prispevek. Moje postizeni je trvala prakticka hluchota dle Fowlera dx100% sin 100% celkove 100%. Ja potrebuji sluchadlo ktere by me pooomohlo a ktere stoji kem 30tisic a na urade me nebyli ochotni ani vydat formular ze nemam narok ale dle zakona.  Pripade ze neni hrazeno v ne vysi zdrav.pojistovnou bych narok na prispevek mel mit! Muzete se prosim ktomu vyjadrit? Mam vrozenou. Adu a chronicky zanet obou usi. Dekuji za vasi odpoved. Josef 

 

Odpověď - 2017-02-10 10:59:16
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den Josefe,

těžké sluchové postižení se, které odůvodňuje přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku je b) oboustranná praktická hluchota, ztráta sluchu při tónové audiometrii v rozsahu 70 - 90 dB, zbytkový sluch se ztrátou slyšení 85 - 90 %, sluchově postižený je schopen vnímat zvuk mluvené řeči jen se sluchadlem, ale rozumí jí jen minimálně (z 10 - 15 %), přes používání kompenzační pomůcky nebo po implantaci kochleární nebo kmenové neuroprotézy. To je samozřejmě pravda. Přesto lze z Úřadu práce přispět pouze na pomůcky, které uvádí prováděcí vyhláška.

Zvláštní pomůcky určené těžce sluchově postiženým osobám jsou uvedeny v příloze č. 1 prováděcí vyhlášky 388/2011 Sb. a jsou to tyto:

1. Osobám se zdravotním postižením, které je uvedeno v části I bodě 3 přílohy k zákonu:

a) signalizace bytového zvonku, signalizace domovního zvonku, včetně instalace,

b) signalizace pláče dítěte, včetně instalace,

c) speciální programové vybavení (aplikace do telefonu, programy do osobního počítače) pro edukaci a reedukaci sluchu umožňující nácvik mluvení, odezírání nebo znakové řeči.

 

2. Osobám se zdravotním postižením, které je uvedeno v části I bodě 3 písm. b) přílohy k zákonu:

       individuální indukční smyčka.

 

3. Osobám se zdravotním postižením, které je uvedeno v části I bodě 3 písm. c) přílohy k zákonu:

a) elektronická orientační pomůcka pro nevidomé a hluchoslepé,

b) elektronická komunikační pomůcka pro nevidomé a hluchoslepé.

 

4. Osobám se zdravotním postižením, které je uvedeno v části I bodě 3 písm. b) a c) přílohy k zákonu:

a) zařízení pro poslech audiovizuálního zařízení,

b) signalizace telefonního zvonění,

c) telefonní zesilovač.

V uvedeném seznamu není sluchadlo nikde uvedeno, a proto příspěvek na něj nelze od Úřadu práce žádat. Naopak sluchadla do určité částky proplácí zdravotní pojišťovna. I zde však platí, že zdravotní pojišťovna hradí jen pomůcky v základním provedení, a jak jsem se díval, tak to jsou částky kolem 10 tisíc a sluchadlo pro kostní vedení do 22 tisíc. Zbylou částku je třeba si uhradit ze svého, a pokud nemáte dostatek prostředků, měl byste se obrátit na nadace, které na pomůcky přispívají, např. tyto

http://www.hest.cz/hestia/etela/#.UuUEIxBNyM8

http://www.kontobariery.cz/home.aspx

http://www.vize.cz/

http://www.detskymozek.cz/

http://www.vdv.cz/uvod/

http://www.krasapomoci.cz/

https://www.nadacnifondjt.cz/

 

https://www.agrofert.cz/spocitano/nadace-agrofert

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4830 | 2017-02-06 13:53:28 | kategorie 8
aplikační pero
Tisk

Dobrý den, po zemřelé babičce nám zůstaly nepoužité diabetické aplikační pera a jehly. Nechceme je jen tak vyhodit, a můj dotaz je, zda existuje nějaké místo, kde je možné je odevzdat, aby eventuelně mohly sloužit někomu jinému.

Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2017-02-07 10:21:53
Aktualizace - 2017-02-07 10:25:39
Tisk

Dobrý den,

 

na Vašem místě bych zkusil diabetické pomůcky udat v lékárně, pokud jsou ještě nové a zabalené.Nebo také kontaktovat Českou diabetickou společnost. 

Další možnost bych viděl v inzerci v časopisech pro zdravotně postižené, a to časopis Vozka a časopis Vozíčkář.

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4791 | 2016-12-20 10:54:38 | kategorie 8
možnost reklamace naslouchadel
Tisk

Vážení!

Prosím o informací, jak postupovat v případě, že lékařkou v odborné ordinaci navržené a dodané naslouchadlo špatně funguje. Dodáno bylo letos v létě.

Jedná se o naslouchadlo zasunuté do zvukovodu. Je vzhledem k malému zvukovodu miniaturní.

Nemá také žádnou regulaci.

Když jej lékařka navrhovala, dotazovali jsme se, ikdyž jsme laici, jestli by nebylo lepší dát jiný větší typ.

Hlavní chyba je ta, že po chvíli  od nasazení začne pískat. Zřejmě se uvolňuje.

Z tohoto důvodu se nedá delší dobu nosit. 

Platila jsem cca 2/3 z ceny. Zbytek VZP. 

Děkuji předem za pomoc ! Z.

 

Odpověď - 2016-12-22 10:04:22
Aktualizace - 2016-12-22 10:04:29
Tisk

Dobrý den,

 

z Vašeho dotazu předpokládám, že Vám sluchadlo předepsal specialista a zdravotní pojišťovna sluchadlo z části proplatila.

Pokud sluchadlo po chvíli začne pískat nebo nedrží, jak by mělo, pak jeho opravu musíte řešit jako každou jinou reklamaci zboží. Zde žádné jiné možnosti nejsou.

Jestli jste sluchadlo vybrali společně s lékařem, pak byla chyba na straně odborného lékaře a na Vaší straně, že nebylo sluchadlo vyzkoušeno, aby Vám po všech stránkách vyhovovalo.

 

To, že jste si ale objednala sluchadlo, které Vám nesedí v uchu, již nelze považovat za chybu sluchadla, ale chybu při výběru. Na to už prodejce ani pojišťovna nemusí a zřejmě nebude brát zřetel. V tom případě Vám nezbude, než že si druhé, vyhovující sluchadlo uhradíte sama, nebo vyčkáte, až budete mít možnost si další sluchadlo nechat proplatit zdravotní pojišťovnou (1x nebo 2x za 5 let, podle závažnosti postižení). 

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4743 | 2016-10-31 10:36:08 | kategorie 8
zdravotní pomůcky pro ležící pacientku
Tisk

Dobrý den, 

potřebuji poradit jak mám postupovat v případě, že se v domácí péči starám o maminku r. 1935 , která je převážně ležící a  bez mé pomoci není schopna vstát z lůžka , samostatně udělat krok , není schopná ani základních hygienických úkonů  ...... . Zajistla jsem pro ni polohovací lůžko s antidekubitní matrací . Vzhledem k tomu, že poukaz na výše uvedené pomůcky může vystavit pouze lékař rehabilitační, neurolog či ortoped a moje maminka k těmto specialistům nedochází  poraďte mi jak v tomto případě postupovat aby mi vznikl nárok na úhradu těchto zdravotních pomůcek.

 

Děkuji  

Iveta Muchová

Odpověď - 2016-10-31 12:32:12
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

poukaz na tyto pomůcky může předepsat opravdu pouze jeden z těchto odborných lékařů. Je třeba, aby obvodní lékař napsal sanitku a vaše maminka byla ke specialistovi dopravena. Po předpisu odborným lékařem musí pomůcku schválit ještě revizní lékař pojišťovny. Jiný postup není možný.

Dále si můžete polohovací postel půjčit v některé z půjčoven, kontakt najdete např. zde.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4657 | 2016-08-08 15:31:00 | kategorie 8
Příspěvek na zvláštní pomůcku pro těžce sluchově postižené
Tisk

Dobrý den, prosím o bližší informace ohledně příspěvku na zvláštní pomůcku pro těžce sluchově postižené osoby a to konkrétně speciální programové vybavení (aplikace do telefonu, programy do osobního počítače) pro edukaci a reedukaci sluchu umožňující nácvik mluvení, odezírání nebo znakové řeči. Měla bych o takovouto aplikaci/program zájem, nicméně nikde na internetu, v prodejnách, poradnách pro OZP apod. jsem nic takvého nenašla a nikdo mi nebyl schopen dát informace o jaké aplikace se jedná. Prosím víte o jaké aplikace/programy se jedná a kde se konkrétně dají pořídit? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď - 2016-08-12 09:19:02
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila se svým dotazem.

 

Ve své zprávě bohužel neupřesňujete, zda byste zmiňované programy potřebovala pro sebe nebo např. pro své dítě. Jelikož citujete ustanovení vyhlášky č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, není mi bohužel ani jasné, kterou ze zmiňovaných pomůcek preferujete. Doporučím Vám tedy „od všeho trochu", pokud byste si nevybrala nebo chtěla volbu ještě dále konzultovat, ozvěte se mi, ráda Vám pomohu.

 

1)      Programy pro nácvik mluvení a reedukací sluchu

 

- Jedná se zpravidla o různé logopedické programy využívané zejm. u dětí, např. v době, kdy se učí používat sluchadlo nebo pro rehabilitaci sluchu po operaci kochleárního implantátu. Konkrétní výrobek zde neuvádím, ale spíše bych doporučila konzultovat věc s foniatrem (je-li dítě uživatelem sluchadla), v některém z center pro kochleární implantaci (je-li uživatelem nebo čekatelem na kochleární implantát), příp. ve středisku rané péče pro děti se sluchovým postižením.

 

Je-li dítě uživatelem sluchadel nebo kochleárního implantátu, kontakt na foniatrické pracoviště jistě máte. Chcete-li se raději obrátit na středisko rané péče, potřebné kontakty naleznete zde: http://www.detskysluch.cz/o-tamtamu

 

Nebo zde: http://spcduhacek.cz/

 

2)      Programy pro nácvik odezírání

 

- Tyto programy využívají spíše starší lidé (kteří celý život slyšeli) a, kteří s věkem (po úraze či jinak) ztrácejí sluch. Některé organizace nabízejí rehabilitační pobyty (které však většinou nejsou hrazeny z prostředků úřadů práce, pojišťovny ani donátorů, hradí si je tedy účastníci sami), v případě zájmu doporučuji sledovat aktuální nabídky na www.helpnet.cz, příp. se obrátit s dotazem na Český klub ohluchlých http://ohluchli.sweb.cz/

 

Nabídku videokurzu odezírání na DVD naleznete zde: http://www.ohluchli.unas.cz/

 

3) DVD se znakovým jazykem

 

- Hledáte-li program, s jehož pomocí se naučíte znakový jazyk, pak Vás musím bohužel zklamat. Stejně jako se anglicky niky nenaučíte dobře jen z kazet a učebnic, ani pro výuku znakového jazyka si nevystačíte jen s DVD, příp. videokazetami.

 

DVD se znakovým jazykem, příp. různé vzdělávací programy, které jsou nabídce, slouží jako doplněk. Využívají je studenti znakového jazyka, příp. tlumočníci, když se chtějí připravit na nějaké specializované téma (počítačová terminologie, anatomie lidského těla, buněčné mikroorganismy apod.) či si jen chtějí prohloubit nebo „oprášit" své znalosti.

 

Budete-li vyhledávat na internetu, narazíte na velké množství slovníků znakového jazyka, některé jsou kvalitní, jiné méně. Doporučuji zejména věnovat pozornost tomu, kdo slovník vytvořil, příp. o jaký znakový jazyk, kterého státu se jedná. Věnujete-li se znakovému jazyku, pak již jistě víte, že není mezinárodní.

 

Doporučit mohu např. tyto webové portály: www.ticho.cz, https://www.spreadthesign.com/cz/, http://www.dictio.info/czj?action=page

 

Aplikace do mobilu: http://znakovka.frpsp.cz/

 

Drtivá většina aplikací a slovníků na internetu je bezplatná. Pokud byste si z nabídky nevybrala nebo chtěla získat další materiály, doporučuji obrátit se na knihovnu Informačního centra při Centru pro dětský sluch Tamtam. Nabízejí materiály k prodeji i k zapůjčení.

 

Bližší informace naleznete zde: http://www.infocentrum-sluch.cz/cs-CZ/knihovna.html

 

Děkujeme Vám, že jste využila služeb naší poradny. Pokud bychom Vám mohli ještě nějak pomoci, neváhejte se na nás obrátit. Bližší informace o službách naší poradny naleznete v přiloženém dokumentu, případně na webu www.nrzp.cz

 

Chcete-li se vyjádřit ke kvalitě námi poskytovaných služeb, můžete tak učinit (anonymně) prostřednictvím tohoto webového formuláře:

 

http://www.nrzp.cz/component/chronocontact/?chronoformname=DotaznikSpokojenosti

 

Za Vaše případné podněty či připomínky předem děkujeme.

Mgr. Jitka Vrchotová, DiS.
vedoucí Poradny NRZP ČR
(+ poradenství ve znakovém jazyce)
tel.(SMS): 736 105 585,  tel.: 266 753 422

Dotaz č. 4626 | 2016-06-29 14:44:13 | kategorie 8
chci propůjčit EIV
Tisk

Dobrý denVážena rado.Dovolte mě dozvědět se konkrétně co mám udělat, abych získal propůjčení EIV od pojišťovny. Je mě 78 let a od roku 1972 mám invalidní důchod. Prodělal jsem coby dítě školou povinné, zápal mozkových blan a v roce 1971 jsem podstoupil první operaci bederní a v roce 2007 pak druhou operaci páteře. Mám oba kýčlníklouby vyměněné. Mám koronární nemoc srdeční - dva steny.Musím používat na sebemenší vzdálenost francozské hole a ty mě likvidují ramenní klouby. Nepomáhají ani obstřiky ani ozařování na které musím až do ustí n/L.A mám Parinsenovu chorobu. Domu ješě dorazím! Jsem držitelem ZTP/P.

No a nyní se ptám. Mám s těmito potížemi právo na propůjčení EIV. Už jsem se obrátil na VZP, ale tam jsou podvodníci, protožemě sice EIV propůjčili, ale to byl střep, který mě zatěžoval a nepomáhal. Stěžoval jsem si 6x ale žádný výsledek. Vozík mě dokonce odebrali a nový už nepřidělili. I na řditele VZP jsem se obrátil, ale do dnes čekám na odpověď. 

Tak Vážená rado podal jsem na VZP žalobu, ale to je doba. Doufám, že se té radostné udalosti dožiju.Podanou žalobou zamítli a tak jsme se s advokátem odvolali. Čekám do dnes.

Přestoupil jsem k vojenské pojišťovně a vysledek je stejný. Je sice v začátku, ale pojišťovna se už zase cuká. Prý musím být tak postižen, že nemohu chodit

                       Máte pro mě nějakou radů?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpověď - 2016-06-30 09:26:56
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

v současné době jste vyzkoušel všechny možnosti, jak získat vozík od pojišťovny. Jiná možnost již neexistuje.

 

Další možností je zakoupt si repasovaný vozík, popř. projít inzeráty na internetu, elektrické vozíky se prodávají, případně i skůtry či jiné podobné pomůcky. Pokud by pro vás byla koupě pomůcky nedostupná z důvodu nízkých příjmů, můžete zkusit podat žádosti o příspěvek na vozík na nadace, které na byto pomůcky přispívají. Můžete se obrítit např. na nadaci agrofert, konto bariéry, nadace Olgy Havlové atd.

 

Případně můžete kontaktovat půjčovny kompenzačních pomůcek ve svém okolí, zda mají k zapljčení elektrický vozík.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4624 | 2016-06-27 16:31:37 | kategorie 8
vlastnictví EIV poskytnutého pojišťovnou
Tisk

Dobrý den,

pojištěnci postiženému nanismem a úplnou nehybností dolních končetin, poskytla pojišťovna před cca 10 lety EIV speciálně upravený pro jeho postavu. Mohl se na něm pohybovat asi dva roky, ale poté se jeho zdrav. stav zhoršil natolik, že již není schopen tento vozík ovládat a používat. Dotaz. kdo je, prosím, vlastníkem této kompenzační pomůcky, pojišťovna, anebo pojištěnec ? Táži se z toho důvodu, zda je možné tento vozík věnovat bez dalšího jiné osobě, která by jej využila, anebo zda je nutno jej vrátit pojišťovně ?

 

Odpověď - 2016-06-28 09:08:10
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

pokud zdravotní pojišťovna přispěla na invalidní vozík, tak i po době použitelnosti pomůcky (dříve byl EIV na 5 let, nyní na 7 let) je pomůcka stále vlastnictvím zdravotní pomůcky. Zdravotní pojišťovna ji tedy může chtít vrátit. V případě, že pomůcku pojišťovna tzv. "odepíše" s tím, že si ji můžete nechat, pak si s ní můžete dělat, co uznáte za vhodné. Odepsání pomůcky bych však vyžadoval písemně, aby nebyly později problémy.

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Stránka:
1 2 3 4 5 6 7

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.