login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6
Dotaz č. 4889 | 2017-04-14 13:53:19 | kategorie 7
prosba o radu
Tisk

poradnabrno@nrzp.cz
Poradna NRZP ČR

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, popř. o pomoc. Mám dva problémy. Napřed Vás seznámím se situací.
 Před šesti roky jsem měl těžký pracovní úraz a od té doby jsem kvadruplegik upoutaný na lůžko a vozík.
 Potom po čtyřech létech, po ročním pobytu v nemocnici, kde jsem byl na operaci plic (nefunkční spodní pravý lalok), jsem zůstal s tracheostomií na domácí plicní ventilaci.
 Stará se o mne manželka 24 hodiny denně, protože u pacienta s plicní ventilací musí být pořád k dispozici poučená osoba. Pomáhají ji pomocnice 5 hodin a odborné zdravotní sestry 7 hodin týdně. Abych neměl proleženiny, polohuje(otáčí) mne zhruba co 4 hodiny ve dne i v noci. Vylučování mám-moč epicistomií(do sáčku), stolici do plenek. Takto se o mne stará již přes šest roků. Rád  bych, aby jela někam na dovolenou, ale je problém co se mnou. Stejný problém by nastal, pokud by měla něco zlomeného, nebo musela do nemocnice, např. na operaci. Potřeboval bych najít nějaké zařízení (zdravotnické, sociální..), kde by mne manželka na čas \"odložila\". V zařízení by měl být personál, školený tak, aby si poradil s kvadruplegikem s tracheostomií. Měly by tam být k dispozici příslušné přístroje(dýchací, odsávací přístroj a kašlací asistent) a potřebný zdravotnický materiál. Případný chybějící přístroj mohu přivézt s sebou.
  Dříve, dokud jsem neměl tracheostomii, jsem jezdil 1x za rok na rehabilitační pobyty do Paraplete v Praze  a do Hrabyně. V té době mohla manželka odjet(na dovolenou, na návštěvu za dcerou atd.). Teď s tracheostomií mne tam asi nevezmou.Také vím, z výpisu o zaplacených úhradách ZP, že můj pobyt v nemocnici na lůžkovém zařízení stál  denně okolo 30 000 Kč, pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných denně okolo 10 000 Kč. Proto si myslím, že pobyt v domácností je mnohonásobně levnější. I proto bych byl rád, aby manželka měla možnost aspoň 1x za rok si odpočinout - zajet si na zotavenou. To je první problém.
 Protože je u mne manželka 24 hodiny denně, kromě 7 hodin týdně(3+1+3), kdy ji zastoupí odborné zdravotní sestry, chtěli jsme sehnat někoho dalšího. Dotyčná agentura již nemá volnou kapacitu, jiné zase dostatečně kvalifikované sestry. Našli jsme sestru, která má i kvalifikaci i zájem. Problém je s odpovědností. Sestra pracuje v nemocnici, která také nese odpovědnost. Podobně i sestry z agentury, agentura má potřebné pojištění a certifikáty k takové práci. Mám sestru zaměstnat? Nebo práci na dohodu? A co s pojištěním? Jestli Vás něco napadne, tak mi to prosím, napište. Problém by také vyřešilo pokud bych zemřel, to se mi ale nechce. Předem děkuji a budu Vám vděčný za radu, popř. pomoc.


Předem děkuji.
S pozdravem K. M.

Odpověď - 2017-04-19 12:18:19
Aktualizace - 2017-04-19 12:19:01
Tisk

Dobrý den,

řešením by pro vás mohla být odlehčovací (respitní) sociální služba. Tato služba je určena rodinám, které pečují doma o osobu se zdravotním postižením. Slouží k tomu, aby si odpočinuli od péče o postiženého člena rodiny, případně měli prostor zařídit si věci, které při celodenní péči o postiženého člověka nejsou možné. Odlehčovací služba je jen na přechodnou dobu a organizace poskytující odlehčovací službu můžete vyhledat například v registru poskytovatelů sociálních služeb. Bohužel tyto sociální služby nejsou příliš často kombinovány se zdravotní péčí, proto bych vám doporučila obrátit se na sociální pracovnici z odboru sociálních věcí a zdravotnictví v místě vašeho bydliště, která by měla mít přehled o zařízeních, které jsou schopny naplnit vaše potřeby.

Dále, co se zdravotní sestrou, která se o vás chce starat, ale nemá za ní kdo nést odpovědnost. S touto otázkou bych vás odkázala na vaši zdravotní pojišťovnu, naše poradna se zabývá především sociálními otázkami a nemáme dostatečné kompetence zodpovídat otázky z oblasti zdravotnictví.

 

Se svými dotazy ohledně zdravotnictví se můžete obrátit na Ombudsmana pro zdraví, nebo na Svaz pacientů ČR. 

S pozdravem Jitka Nosková, DiS.
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4857 | 2017-03-11 16:33:33 | kategorie 7
nemohu sehnat znalce, zavinění autonehody lékaři
Tisk

Léčili mně lékem interferon v depresích při rozvodu a já mněla autonehodu s vážnými důsledky. Tedy přesnění- spáchala jsem sebevraždu, což je důsledek interferon a deprese. Jsem na vozíčku s hemiparézou. Převezli mně do rehab. ústavu a tam jsem prodělala ischemickou mrtvici. Zkrátka lékaři mně posadili na invalidní vozík a nikdo nechce vypracovat posudek proti Hrabyni. Již jsem na zastupitelství podala žalobu, stalo se to 2011 a v takovém případě podle znalců z doslechu je tam i 15ti létá promlčecí lhůta.

Případ je velice vážný. Je mi 40let a přišla jsem defakto o vše.

Odpověď - 2017-03-13 11:49:47
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

lékařské zprávy si dnes většina lékařů a zařízení přeposílá samostatně. Rehabilitační ústav Hrabyně by tedy měl tyto lékařské zprávy o Vašem zdravotním stavu již mít. Dále je možné, že jsou tyto zprávy u Vašeho obvodního lékaře. Pokud zprávy nemáte, je nutné požádat zařízení, kde Vás ošetřovali o vystavení kopie zprávy. Každopádně si většina zařízení dělá tzv. vstupní prohlídky, kterými zjistí aktuální zdravotní stav pacienta (klienta).

Jedná-li se o znalce k soudnímu sporu, můžete si znalce vyhledat přes stránky českého soudnictví. Na těchto stránkách naleznete odkazy na vyhledávání v evidenci znalců a tlumočníků a také na seznam ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost. Dále se můžete obrátit přímo na Komoru soudních znalců ČR.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4719 | 2016-10-06 22:22:57 | kategorie 7
Vybírání parkování z míst označené pro tělesně postižené.
Tisk

Dobrý den. Dost často cestuji a využívám parkovací místa s označením pro tělesně postižené, které je zdarma a to ať se jedná o městskou část, tak u různých parkovacích míst  v místě hradu. Právě nyní jsem navštivil ratibořický prostor a tam za místo označené pro tělesně postižené chtěli na mě zaplatit 50% z normálního parkování. Když jsem se oháněl nečestným jednáním tamějšího výběrčího, tak ten se zase oháněl tím, že pan Mgr. Krása jim to dovolil ! Ptám se pane Mgr. Václave Kráso jak jste na to přišek? Za odpověď děkuje Valenta.

Odpověď - 2016-10-07 09:39:48
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

parkovací místa pro invalidy nemusí být provozovány bezplatně. Záleží na majiteli parkoviště, zda držitelům evropských parkovacích průkazů umožní bezplatné parkování. Je mnoho parkovišť, které jsou zpoplatněné pro všechny. Osoby se zdravotním postižením mají vyhrazené místo pro parkování, ale parkové platí stejné jako ostatní.

 

Poikud chcete celou záležitost řešit s panem Krásou, obraťte se prosím přímo na něj a to emailem na v.krasa@nrzp.cz

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4699 | 2016-09-14 11:05:20 | kategorie 7
Pomůcky
Tisk

Dobrý den, prosím, máte nějaký seznam, kde se dají sehnat, půjčit, shlédnout, vyzkoušet, koupit pomůcky zlehčující zrakové postižení? Případně kontakty na organizace, které se dané problematice věnují? Děkuji

Odpověď - 2016-09-15 10:33:49
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

v Brně můžete kontaktovat 4 organiazce, které poskytují služby lidem s těžkým postižením zraku. Jedná se o Tyfloservis, TyfloCentrum, středistko Teiresias Centrum sociálních služeb v Brně Chrlicích.

Každá z organiazací nabízí různé služby, vydává také publikace a má k dispozici na ukázku, vyzkoušení, případně zapůjčení různé typy pomůcek.

 

Nejprve je vhodné vyzkoušet pomůcky v Tyfloservisu a poté můžete kontatkovat další organizace.

 

Publikaci o pomůckách najdete např. zde.

Elektronické pomůcky najdete zde

Prodej pomůcek najdete zde.

.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4690 | 2016-09-05 22:32:29 | kategorie 7
pražská integrovaná doprava
Tisk

Dobrý den,mám dotaz ohledně integrované dopravy.Na zelenou kartu bývalou openkart jezdí cestující z Hl.nádraží do Hostivaře zdarma bez lístku,ale pro postiženého syna ZTP/P musím na nádraží koupit lístek proč to tak je nevím.Není to sice moc peněz 5.kč ,ale je to zdržení na nádraží.Také z Prahy na Moravu nepoměr peněz 300 km..Když jedu bez syna do Hostivaře,  jedu jen na openkartu zdarma a bez lístku .To by asi ČD měli něco udělat. Bezdomovci jeli zdarma. Děkuji za nějaké vysvětlení ,hlavně jestli je to tak v pořádku?  Zdenka a syn Pavlík

Odpověď - 2016-09-12 06:03:28
Aktualizace - 2016-09-12 06:06:04
Tisk

Dobrý den,

 

nelze dohromady směšovat integrovanou dopravu a vlakovou dopravu. Cestující, kteří jedou vlakem a mají průkaz ZTP či ZTP/P si na vlak kupují vlakovou jízdenku. U českých drah je moné koupit jízdenku až ve vlaku u průvodčího - pro držitele ZTP bez příplatku.

Zdarma je pro držitele průkazu pouze městská hromadná doprava, ne příměstská či jiná. Držitel průkazu ZTP si na vlak musí koupit jízdenku, i kd\yby jel jen např. dvě zastávky po Praze, Brně či jinde, protože vlak není součástí městské hromadné dopravy.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4660 | 2016-08-10 18:29:38 | kategorie 7
zamítnutí lázní
Tisk

Dobrý den, již jsem zoufalý a nevím, jak postupovat dál. Počátkem tohoto roku mi vypsal rehabilitační lékař z důvodu těžkého omezení pohyblivosti (samostatně ujdu maximálně 15 metrů a to ještě za pomocí 2 FH, na delší trasu jsem odkázán na mechanický invalidní vozík za nutné a vydatné pomocí druhé osoby, vozík nejsem schopen pro těžkou bronschospazmu ovládat) návrh pro poskytnutí elektrického invalidního vozíku. Formulář pro přidělení tohoto E.I.V. mi následně potvrdili a doporučili další zbývající lékaři. Následně mi tento vozík nezávisle na sobě doporučil ještě internista, pneumolog i kardiolog(pro ICHS a obtížně léčitelné astma veden jako NYHA IV). Všichni se odkazovali na celkový těžký zdravotní stav s těžkým omezením pohyblivosti a neschopnosti samostatného ovládání mechanického invalidního vozíku. Zdravotní pojišťovna mi tento návrh na E.I.V. zamítla s tím, že závažné onemocnění interní povahy – těžká astma bez splnění základní podmínky postižení obou DK není indikací pro přidělení E.I.V. Nepomohlo mi ani odvolání. To, že se nemohu samostatně pohybovat, nikoho nezajímá. Na základě tohoto zamítnutí mi vypsal pneumolog pro celkový těžký zdravotní stav návrh na komplexní lázeňskou léčbu s doprovodem. Pro tuto komplexní léčbu (diagnóza V/5) splňuji obě podmínky – dlouhodobá kortikoidní léčba i spirometrické hodnoty pod 60% (dlouhodobě mám hodnoty mezi 20-30%). Návrh na KLP s doprovodem mi dále doporučil internista i kardiolog, takže lékaři vyloučili kontraindikace. Zdravotní pojišťovna mi však tuto KLP opět zamítla pro dlouhodobě nepříznivý stav, těžké omezení hybnosti a těžké bronchospazmy. Přitom jsem s těmito zdravotními problémy v minulém roce tuto KLP absolvoval a opakovaný pobyt mi doporučil i lázeňský lékař.  Opravdu si může dělat zdravotní pojišťovna, co chce? Jak je možné, že je na jedné straně nezajímá, že se nemohu samostatně pohybovat(u E.I.V) a na druhé mi pro stejnou diagnózu KLP zakáže? Jak se mohu bránit? Pomůže mi při KLP odvolání? Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2016-08-11 08:22:11
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

chápu, že je to velmi nepříjemné, ale zkuste se proti zamítnátí lázeňské léčby odvolat.

Celou problematiku doporučuji řešit s Ministerstvem zdraavotníctví, protože pouze to je kompetentní celou situaci řešit. Podejte podnět na řešení celé situace, pokud ho podáte písemně, musí se MZ písemně vyjádřit.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4650 | 2016-07-27 13:06:26 | kategorie 7
ZTP/P
Tisk

Dobrý den,

mám dotaz ohledně mé manželky. Je velice špatně pohyblivá, mentální postižení nemá. Má přiznaný III. stupeň příspěvku na péči a průkaz ZTP/P. Chci se zeptat, zda má moje manželka nárok na doprovod v sanitě, když jí vezou na vyšetření do nemocnice? Její obvodní lékař se o tom nehodlá bavit a tvrdí mi, že nemá nárok. Manželka přepravu sama nezvládá, nikdo jí nepomůže a moje přítomnost je nutná.

Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2016-07-28 09:02:47
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

zákon o veřejném zdravotním pojištění v § 36 - Přeprava a náhrada cestovních nákladů uvádí, že přeprava se provádí vozidly smluvní zdravotnické dopravní služby. Je-li ošetřujícím lékařem indikován doprovod pojištěnce, hradí zdravotní pojišťovna, která hradí přepravu pojištěnce, i přepravu doprovázející osoby, a to ve stejném rozsahu jako přepravu pojištěnce.

 

Z uvedeného je zřejmé, že doprovod k přepravě sanitní službou předepsat lze a obvodní lékař Vám neříká pravdu. Je ovšem také nutno podotknout, že přiznaný příspěvek na péči nebo průkaz ZTP/P nemají na předepsání doprovodu žádný vliv. Jedná se pouze o rozhodnutí lékaře. Nebude-li tedy lékař chtít, doprovod Vám skutečně předepsat nemusí a nic s tím nenaděláte. Není na to právní nárok. 

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4639 | 2016-07-18 15:33:46 | kategorie 7
odcizení euroklíče
Tisk

Dobrý den

byl mi odcizen euroklíč , mohla bych si někde vyzvednout nový. mám prukaz ZTP

děkuji

Odpověď - 2016-07-19 13:40:23
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

kontaktujte prosím přímo vedoucího projektu pana Pavla Hříbka a domluvte se na řešení vaší situace pavel.hribek@evropskyinstitut.com

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4635 | 2016-07-12 14:49:59 | kategorie 7
přeprava lidí s postižením
Tisk

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit, na koho se mám obrátit, když potřebuji zajistit pravidelnou dopravu klienta z domova do ústavu a zpět (na víkend domů) v Královéhradeckém kraji? Děkuji a přeji hezký den, Michaela Stoklasová 

 

Odpověď - 2016-07-13 10:41:43
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, paní Stoklásková,

naše poradna sídlí v Brně, a proto nemáme kapacity na mapování sociálních služeb v jiných regionech. V Adresáři sociálních služeb Královéhradeckého kraje jsem však našel autodopravce DOSIO, na kterého se můžete zkusit obrátit.

 

Další možnosti, jak dopravovat zdravotně postižené osoby daného kraje, by pak měli mít na Krajském úřadu – odbor sociálních věcí. Jestli v regionu nějací dopravci jsou, měli by o nich na kraji vědět, protože na tyto služby většinou poskytují dotace - Portál sociálních služeb 

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4612 | 2016-06-09 19:58:21 | kategorie 7
Logoped Most
Tisk

Dobrý den,

 

obracím se na Vás s prosbou. Můj děda měl před 1 dnem CMP, nyní pro něj sháním logopeda, který by s ním intenzivě procvičoval řeč, která je v současné době nesrozumitelná. Nyní leží na neurologické JIP, ale co nejdříve bychom rádi začali s rehabilitací. Nevím, kam se obrátit na logopedickou pomoc. Jsme z Mostu, kde jsem našla pouze klinické logopedy, ale nikoho, kdo by za dědou mohl pravidelně docházet do doby, dokud bude na lůžku. Prosím Vás o jakýkoliv kontakt na takového odborníka. Děkuji.

Odpověď - 2016-06-13 09:18:29
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

zkuste se poradit s místními klinickými logopedy, zda by vám mohli doporučit nějakou vhodnou službu v regionu. Budou mít nejlepší přehled. Případně se můžete obátit na některou ze sociálních služeb ve vašem městě, kontakty najdete zde.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Stránka:
1 2 3 4 5 6

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.