login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.
Vážení uživatelé,žádáme o trpělivost při vyřizování odpovědí na vaše dotazy z důvodu technických výpadků na webu. Děkujeme!

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8
Dotaz č. 5224 | 2018-04-06 12:44:50 | kategorie 7
Účet
Tisk

Hezký den,

dnes jsem si založil nový běžný účet na moje jméno a jsem fyzická osoba a otázka zní, jestli mohu tento účet používat na příjmy z darů, dotací a grantů? a dále po zdanění posílat finance na účet postižené ženy a jejího syna. Protože oni si přejí zůstat v anonymitě, protože mají velice špatné zkušenosti a mne požádali, abych pro ně finance scháněl já. Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-04-11 13:34:38
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

běžný účet samozřejmě můžete použít k přijímání a posílání darů. Nicméně postup, který zamýšlíte, je poněkud nestandartní. Žadatelé řeší dary většinou přes nadace.

Každopádně pokud se Vám podaří nějaký dar získat a budete jej následně chtít předat, budete muset tuto situaci právně ošetřit. A to nejen ve vztahu dárců k Vám, ale také Vás ke končenému odarovateli. Způsobů je několik. Žádný z nich ovšem nejspíše 100% anonymitu nezaručí.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5221 | 2018-04-04 00:43:32 | kategorie 7
Sbírkový účet
Tisk

Hezký den, jaká jsou pravidla a zákony ve vztahu fyzické osoby mít sbírkový účet a přes něj pomáhat postiženýn lidem. Jde mi o to, že mám známou a ta je  postižená a má postiženého syna Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-04-05 11:46:38
Aktualizace - 2018-04-09 12:46:54
Tisk

Dobrý den,

veřejnou sbírku může konat pouze obec, kraj, v hlavním městě Praze rovněž městská část, nebo jiná právnická osoba mající sídlo na území České republiky.

Fyzické osoby veřejnou sbírku konat nemohou. Pokud by jste chtěl založit transparentní účet, tak tuto doplňkovou službu poskytuje většina bank v ČR k běžným účtům. Pro účely sbírky se doporučuji spojit s nějakou organizací. Bližší informace o pořádání sbírek naleznete na stránkách Ministerstva Vnitra

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5181 | 2018-02-19 22:17:06 | kategorie 7
rekondiční a odlehčovací pobyty pro zdravotně postižené
Tisk

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu.

Mám 30 letého zdravotně postiženého syna,který od cca 7 let věku,vždy v letních měsících

absolvoval letní tábory ev.pobyty pro zdravotně postižené.

Posledních cca 10 let jezdil na letní tábor do Líchov u Sedlčan,který každoročně pořádala firma PROSAZ PRAHA.

V letošním roce z důvodů nedostatku finančních prostředků a z důvodu nedostatku osobních asistentů se tento pobyt pro zdravotně postižené nepořádá.

Syn je velmi zklamán a my jako rodiče samozřejmě také,protože pro nás to byl zasloužený odpočinek za celoroční pečování o syna,kdy jsme si mohli po dobu jeho pobytu v Líchovech

odpočinout.Nevíte prosím o nějaké organizaci podobného typu jako je Prosaz Praha,která by podobné pobyty pro zdravotně postižené organizovala?

Za jakoukoliv radu mockrát děkujeme a přejeme pěkný den       Zdenek,Olomouc

Odpověď - 2018-02-26 11:37:32
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, 

můžete kontaktovat například tyto organizace, které pořádají rekondiční a zážitkové pobyty: 

http://svaztp.cz/sluzby/rekondicni-pobyty/

http://www.ligavozic.cz/sluzby/asistencni-psi-/rekondicni-pobyt

http://www.domovpromne.cz/category/aktuality/domov/volny-cas/zazitkove_pobyty/

Případně můžete využít respitních služeb některé z dalších organizací pracujících s OZP. Seznam organizací naleznete v registru poskytovatelů sociálních služeb

Některé rekondiční pobyty si musí zájemci platit sami. K zaplacení rekondičních pobytů můžete využít příspěvků od vaší pojišťovny (například VZP má tyto příspěvky), případně můžete požádat některou z nadací, které podporují osoby OZP. 

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5176 | 2018-02-10 09:59:02 | kategorie 7
občanské sdružení Liga proti revmatismu ČR
Tisk

Pod hlavičkou občanské sdružení Liga proti revmatismu ČR nabízí na internetu krém Chondroprotektor BeezMax na bolesti kloubů, se zárukou účinku a zbavení bolesti. Bohužel nelze krém koupit v lekárně, pouze na internet. Máme obavy, abychom nenaběhli na podvodníky, prosíme o radu.

S pozdravem

Odpověď - 2018-02-19 13:56:13
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, 

bohužel Vám nemůžeme říci, zda je produkt účinný. Rozhodně před případnou koupí, proberte tuto možnost s Vaším ošetřujícím lékařem. Ten bude nejlépe vědět, zda jde o podvod nebo účinný produkt. 

Produkt jsme dohledali na webových stránkách a dle informací z nich, se produkt objednává pouze na dobírku. V případě, že si produkt nakonec objednáte, můžeme pouze doporučit při doručení rozbalit balíček před pracovníkem doručovatelské služby a zjistit tak obsah balíčku. V případě, že balíček nebude obsahovat produkt, doklad o zaplacení a příbalový leták, balíček nepřebírejte a sepište s doručovatelem záznam o odmítnutí převzetí zásilky.  

Informace o produktu jsme také našli na slovenském webu HOAX, který je slovenskou verzí českého. Tento web je běžně užívaný i u nás a eviduje různé druhy poplašných zpráv a mystifikaci. Více informací na www.hoax.cz, popř. www.hoax.sk.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5175 | 2018-02-08 13:29:58 | kategorie 7
euroklíč
Tisk

Dobrý den.Mám informaci,že člověk, který trpí Crohnovu chorobou,má nárok na získání  euroklíče zdarma.Chci se zeptat, jaké jsou podmínky pro jeho získání.Moc děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-02-09 11:21:15
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

ano i pacienti s Cronovou chorobou mohou mít euroklíč. Stačí zajít na výdejní místo a zdravotní stav doložit například potvrzením. Více informací naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5174 | 2018-02-08 12:53:54 | kategorie 7
Transparentní účet
Tisk

Dobrý den

Obracíme se na Vás s dotazem co by rodiče zdravotně postiženého 6 letého dítěte.

Nás dotaz je ohledně možnosti zřízení transparentního účtu.

Zajímalo by nás u které banyk jej lze v součastené době sjednat a jaké jsou s vedením tohoto účtu spojeneé práva a hlavně povinnosti, co se týká finančních darů, daní atd...

Děkujeme za odpověď

S pozdravem

 

Odpověď - 2018-02-19 13:58:03
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

transparentní účet zle sjednat u většiny bank. Banky ovšem mohou mít rozdílné podmínky. Nejvhodnější transparentní účet naleznete po prostudování nabídky bankovních subjektů.

Příkladem můžeme uvést:

Česká spořitelna poskytuje transparentní účty fyzickým i právnickým osobám

ČSOB poskytuje transparentní účet k netermínovaným účtům, více na stránkách ČSOB.

Fio banka poskytuje transparentní účty fyzickým i právnickým osobám, více na stránkách banky.

Komerční banka umí službu transparentní účet zřídit k jakémukoli běžnému, spořícímu nebo termínovanému účtu, který vede, více na stránkách banky.

Moneta Money Bank poskytuje transparentní účet kromě právnických osob také všem zletilým fyzickým osobám, které mají u banky vedený běžný účet, více na stránkách banky.

Raiffeisenbank poskytuje jako jediná transparentní účet jen právnickým osobám, více na stránkách banky.

Sberbank umí do transparentního režimu převést jakýkoli účet, který vede, více na stránkách banky.   

Co se týče daní, jde o bezúplatné příjmy nabyté příležitostně, pokud jejich úhrn od téhož poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15 000 Kč. Pro dárce může jít o odpočitatelnou daňovou položku.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5164 | 2018-01-28 01:30:34 | kategorie 7
odečitatelná položka
Tisk

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se odečitatelné položky - v daňovém přiznání za rok 2017. Synovi bylo v prosinci loňského roku 19 let. Má částečný invalidní důchod III. stupně a minulý týden jsme byli u soudu - projednání zbavení svéprávnosti a to jak finanční, tak např. právo volit, svatba aj. Toto zbavení svéprávnosti a tím ustanovení opatrovníka jsem podala já s ohledem na synovo mentální postižení. Podle §35c zákona jsem pochopila, že odečitatelnou položku na syna nemohu zohlednit, jelikož je zletilý a pobírá DIČ - III. stupeň. Je tedy brán za zletilou zaopatřenou osobu. To bych pochopila, ovšem jak to chápu, tak pokud stav "neschopnosti se živit" posuzovaného - přesto že je mu přiznán ID a PnP je důvodem k zachování alimentační povinnosti, je stejným důvodem k uplatnění slevy či odečitatelné položky. To vše ještě s ohledem na to, že jeho příjmy, jakožto opatrovník musím spravovat já.

 

 

Odpověď - 2018-01-29 14:41:20
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

zákon o daních z přijmu v uvedeném § 35c hovoří zcela jasně.

§ 35c odst. 6)

Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
 
a) nezletilým dítětem,
 
b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a
1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,14d)
2. nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Jelikož byl synovi přiznán ID třetího stupně, nezle na něj uplatnit slevu na dani.

Vyživovací povinnost je upravována jinou legislativou, konkrétně občanských zákoníkem. Nelze ji tedy zaměňovat, a už vůbec ne srovnávat, se zákonem o daních z příjmů.

Jako opatrovník můžete pobírat odměnu za správu jmění opatrovance. Tuto odměnu Vám musí chválit soud. Další variantou je přenechání opatrovnictví jiné osobě, popř. stanovit opatrovnickou radu.

Ještě pro upřesnění pojmů. V důchodové terminologii není pojem "DIČ", jedná se o zkratku daňového identifikačního čísla pro podnikatele. V minulosti se používala zkratka ČID a PID, jako částečný a plný invalidní důchod. Nyní i toto již není, důchody jsou rozděleny na invalidní důchod I., II. a III. stupně. Také již nelze "zbavit svéprávnosti". Jde pouze osobu omezit. Rozsah omezení stanovuje soud.

Váš dotaz vyznívá spíše jako konstatování skutečností. Není tedy v našich silách Vám adekvátně reagovat s ohledem na nepoložení konkrétní otázky.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5149 | 2018-01-18 21:09:13 | kategorie 7
ditě nemocného Bap
Tisk

Dobrý den, zajímalo by mne jestli je ve vašich silách pomoci mému synovy, který trpí za moji nemoc v kolektivu?

Odpověď - 2018-01-22 14:31:36
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

bohužel neposoudíme, zda můžeme Vašemu synovi nějak pomoci. Jsme pouze poradna a můžeme Vám tedy poradit, resp. reagovat na konkrétní dotaz či situaci a pomoci s řešením.

Prosím tedy o položení konkrétního dotazu, případně se ozvěte přímo do některé z našich poraden, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5135 | 2018-01-11 21:05:26 | kategorie 7
Převoz bezmocné osoby
Tisk

Pečuji o bezmocnou osobu, která potřebuje k zubnímu lékaři na asi desetiminutový zákrok. Pro převoz tam a zpět potřebujeme sanitu s nosítky a dva sanitáky (pro nosítka, přendání na zubařské křeslo a zpět) a návrat zpět. Platíme si dopravu sami. Sanitní firmy nemají problém s cestou tam a zpět, nicméně se zdráhají počkat na provedení zákroku. V zubní ambulanci samozřejmě nemají nosítka, na kterých by mohla zmíněná osoba počkat. Poukaz na sanitu v tomto prípadě žádný lékař nevydá.

Co je možno v tomto případě dělat?

 

Odpověď - 2018-01-15 14:04:42
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, 

některé firmy, které zajišťují převoz pacientů sanitním vozem nemají s čekací lhůtou problém, jinde je to o dohodě. Doporučuji se tedy domlouvat přímo s firmou, kterou si chcete na tuto přepravu objednat, za jakých podmínek Vás dovezou do ordinace lékaře a zase Vás odvezou zpět. 

Pokud si nejste jistí, zda máte nárok na přepravu sanitním vozem hrazenou pojišťovnou, můžete si zavolat přímo na Vaši pojišťovnu, kde Vám revizní lékař tuto informaci sdělí. 

Také je možné využít služeb, které nabízejí bezbariérovou dopravu. Například: 

http://www.polovinanebe.cz/nase-sluzby/ostatni-sluzby/bezbarierova-doprava/, 

http://www.societa.cz/kontakt, 

http://handicap-transport.cz/

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5121 | 2017-12-26 17:47:58 | kategorie 7
Letní odlehcovaci centrum Praha
Tisk

Dobry večer. Mám postiženého synka, kterému je nyní 11 let. Vím o odlehcovaci centru s letním provozem a to Hornomlynska na Praze 4. Tam poskytují služby do 15. let. Když si zadám na internetu dotaz, najde mi to pouze centrum pro deti a pak pouze pro seniory. Co ale dospěli postiženi lidé. Mám se obratit na Ministerstvo sociální. věci, nebo kde lze sehnat nějaké oficiální seznamy? Moc předem děkuji za Vás čas na odpověď. 

Odpověď - 2018-01-08 15:28:26
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

magistrát HMP má na svých stránkách přehled poskytovatelů sociálních služeb, předpokládám, že z tohoto seznamu by se dalo vybrat nějaká vhodná zařízení. Další možností je, kontaktovat sociální odbor konkrétní městské části, ten by měl mít přehled o vhodných zařízeních na svém území. Pokud by bylo třeba dalších informací, doporučuji, obrátit se na naši pražskou pobočku, kde Vám kolegové rádi pomohou. Případně se také můžete obrátit na odbor sociálních služeb MPSV.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

 • Výběru vhodné sociální služby v regionu
 • Smlouvy o poskytování sociální služby
 • Nemocenského a zdravotního pojištění
 • Důchodů a důchodového pojištění
 • Příspěvku na péči
 • Dávek státní sociální podpory
 • Dávek pomoci v hmotné nouzi
 • Průkazů osob se zdravotním postižením
 • Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
 • Výběru , dávek a příspěvků kompenzačních pomůcek
 • Omezení svéprávnosti
 • Občanského, rodinného a pracovního práva ve vztahu k osobám se zdravotním postižením
 • Bydlení pro osoby se zdravotním postižením
 • Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

 • Občané se zdravotním postižením
 • Senioři
 • Opatrovníci a podpůrci osob s narušenou schopností právně jednat, zástupci z řad členů domácnosti a opatrovníci osob s omezenou svéprávností
 • Rodiče, rodinný příslušníci a osoby pečující

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.