login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.
Vážení uživatelé,žádáme o trpělivost při vyřizování odpovědí na vaše dotazy z důvodu technických výpadků na webu. Děkujeme!

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Dotaz č. 5323 | 2018-07-26 15:28:27 | kategorie 7
Odlehčovací služba/stacionář
Tisk

Dobrý den,

hledáme pomoc pro člověka, který pečuje o svého 40letého bratra po mozkové příhodě ( na půl těla ochrnutý ) - a potřeboval by nějakou odlehčovací službu nebo stacionář na Praze-východ. 24h péči už přestává zvládat.

Doplňující dotaz: nemá bratr nárok, vzhledem k omezené sebeobsluze, nárok i na nějakou domácí asistenci, péči?

Mnohokrát děkuji za odpověď - či nasměrování, kde hledat pomoc.

Odpověď - 2018-08-01 09:28:46
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

 Ptáte se nás na možnosti odlehčovací služby, či stacionáře v Praze –východ.

 Vzhledem k rozdílné dostupnosti těchto služeb v rámci jednotlivých krajů ČR doporučujeme podívat se přímo do Registru poskytovatelů sociálních služeb. Věříme, že zde naleznete kontakt na zařízení, které bude vyhovovat potřebám dotyčného.

V případě potřeby konkrétnějších informací se může osoba, o které píšete, obrátit na naši pobočku přímo v Praze. Kontakt naleznete zde.

 Ve Vašem příspěvku se nezmiňujete, zdali má dotyčná osoba vyřešen příspěvek na péči. Pokud tomu tak není, doporučujeme si o něj zažádat. Z tohoto příspěvku lze financovat asistenci v domácím prostředí. Formulář naleznete zde.

 

S pozdravem

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5320 | 2018-07-20 19:39:36 | kategorie 7
Jízda na elektrokole s akcelerátorem
Tisk

Dobrý den

Prosím zajímalo by mě zda je možné získt nějaké povolení  na jízdu s akcelerátorem na elektrokole.Mám omezení pohybu kolenního kloubu (trvalé následky)

Děkuji

Odpověď - 2018-07-23 15:03:15
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz ohledně elektrokol.

Dle příslušné legislativy smí být akcelerátor užitný pouze při šlapání. Z klidového stavu smí akcelerátor rozpohybovat elektrokolo pouze do rychlosti 6km/h. Tomuto stavu se také často říká "asistent chůze". Na elektrokolo žádné povolení nepotřebujete. Pokud však domnělé elektrokolo nesplňuje předpisy dané legislativou (Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 a Vyhláška ČSN EN 15194 v aktuálním znění z roku 2018), nejedná se pak o elektrokolo, ale o malý skútr na nějž se vztahují omezení daná vyhláškou Ministerstva dopravy (povinnost provedení typových zkoušek, registrační značka, pojištění, helma a provoz pouze na komunikacích určených, uživatel pak také musí mít příslušné řidičské oprávnění).

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5317 | 2018-07-18 15:48:17 | kategorie 7
Domov pro peci osoby s RS
Tisk

Dobrý den,

moje matka trpí RS, má 49 let, je na invalidnim vozíku a potrebuje asistenci 24h denně (přesun na sociální zařízení, na lůžko, atd.). Již nejsme schopni vlastními silami zvládnout tuto péči. Je pouze fyzicky postižená, nikoliv psychicky.

Z důvodu věku nemůžeme žádat o pobyt v domově důchodců.

Chci se zeptat, zda existuje v Olomouckém kraji domov, kde by se o ni mohli postarat, který bychom také byli schopni finančně utáhnout (např. příspěvková organizace).

Popř. jaké jiné možnosti jako rodina máme.

Předem děkuji.

Odpověď - 2018-07-23 14:15:19
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na možnost umístit Vaši matku do pobytového zařízení z důvodu imobility.

Situace kolem pobytových zařízení se liší kraj od kraje, proto doporučuji, podívat se do Registru poskytovatelů sociálních služeb, tam se Vám snad podaří vyhledat zařízení, které Vám bude vyhovovat. Případně je ještě možnost využití terénních asistenčních služeb. Což by možná stačilo k tomu, aby Vaše matka mohla zůstat v domácím prostředí.

Nezmiňujete se, zda vaše matka pobírá příspěvek na péči. Pokud tomu tak není, doporučujeme o příspěvek zažádat. Příspěvek by vám mohl pomoci zaplatit asistenční služby. Více o příspěvku najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. 

Pokud budete potřebovat podrobnější informace, můžete se obrátit na naši pobočku přímo v Olomouci. Seznam našich poraden naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5316 | 2018-07-18 13:41:37 | kategorie 7
umístění manželů se zdravotním postižením
Tisk

Dobrý den,

rád bych se zeptal zda nevíte o pobytovém zařízení pro osoby s tělesným postižením, kde by vzali manžele do společného bydlení.

Ani jeden z nich není důchodového věku (proto odpadají jako možnost domovy seniorů). Nyní jsou umístěni zvlášť, ale rádi by do budoucna byli umístěni společně. 

Ideální by bylo zařízení v Praze, nebo středních Čechách, ale není podmínkou. 

Předem děkuji za odpověď. 

S pozdravem 

LK

Odpověď - 2018-07-23 14:15:57
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ve kterém se ptáte na pobytové zařízení, které by přijalo manžele s tělesným postižením a umožnilo jim společné bydlení.

 Doporučuji, podívat se do Registru poskytovatelů sociálních služeb, v něm si můžete vyhledat zařízení, která by Vám vyhovovala z hlediska polohy, a následně je kontaktovat, zda by bylo možné zařídit pro manžele společné bydlení.

Věříme, že naleznete řešení, které bude ke spokojenosti všech.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5278 | 2018-05-25 12:19:16 | kategorie 7
Lázně pro ZTP/P
Tisk

Dobrý den

po úrazu páteře jsem nechodící a odkázán na veškerou pomoc manželky při osobní hygieně , oblékání , přesunu na vozík atd.

Požádal jsem si poprvé v životě o lázenskou péči a pokud revizní lékař vysloví souhlas , jak by byl finančně řešen pobyt mé manželky , jejíž přítomnost je nutná 24 hodin denně .

Děkuji předem za odpověď.

 

Odpověď - 2018-05-28 15:17:46
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, 

děkuji za váš dotaz. Ptáte se na to, jak bude hrazen pobyt v lázních vaší ženě, která je vaší pečujcící osobou.

Velmi záleží na tom, zda váš lékař při podávání žádosti o lázeňskou péči v žádosti navrhl nezbytný doprovod do lázní. Pokud tak bylo učiněno a revizní lékař schválí váš pobyt i s doprovodem, bude vaší ženě pobyt plně hrazen (tedy ubytování a strava).  

Pokud revizní lékař nutný doprovod neschválí, může si vaše žena pobyt uhradit jako samoplátce. Případně, pokud informace o nutnosti doprovodu v žádosti nezazněla, můžete se obrátit na vaši pojišťovnu a domluvit se přímo s ní o nutnosti doprovodu v lázních, kdy tuto skutečnost musíte podložit příslušnými lékařskými zprávami udávajícími nutnost celodenní péče. 

V případě, kdy nebudete souhlasit s rozhodnutím pojišťovny (nebude vám uznán doprovod), máte možnost odvolání a to do 15 dnů od doručení rozhodnutí revizního lékaře. 

Pokud budete potřebovat, můžete kontaktova některou z našich poraden, kontakty najdete na našem webu. 

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5274 | 2018-05-23 08:50:32 | kategorie 7
Doprava do školy
Tisk

D. den,

prosím o radu ve věci dopravy postiženého dítěte do speciální školy. Jedná se o chlapce s poruchou autistického spektra, který rád chodí do školy a kvůli svému postižení se nemůže dopravovat mhd. Podařilo se mi vyjednat možnost navazujícího studia v sousedním městě, ale řešíme otázku dopravy. Doprava speciálním taxíkem pro OZP vychází na 320Kč denně. PnM tedy pokryje jen malou část, je i nějaká jiná možnost, jak chlapce dopravovat? Dotace pro školu apod? Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-05-25 08:28:02
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda je možné financovat náklady na dopravu do školy i z jiného zdroje, než je příspěvek na mobilitu.

Chápu, že výše příspěvku na mobilitu neodpovídá reálným nákladům, které na dopravu vynakládáte.

Bohužel možnost dalšího příspěvku není. Nepíšete zda máte vyřízen příspěvek na péči. V souvislosti s touto dávkou mne napadá, je, že by se dalo využít služeb asistenta, který by byl z tohoto příspěvku placen, aby vozil chlapce do školy, případně mu alespoň dělal doprovod při přepravě MHD.

Další možnost spatřuji v podání žádosti (buď vy nebo škola) na některé nadace, ty by Vám mohly s financováním dopravy pomoci. Seznam nadací najdete například na těchto stránkách.  

Pokud budete potřebovat další inforamce, neváhejte osobně kontaktovat některou z našich poraden. Kontakty najdete na našich stránkách. 

 

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5272 | 2018-05-17 12:58:50 | kategorie 7
Řidičský průkaz
Tisk

Dobrý den,

Strašně ráda bych získala řidičský průkaz. Vlastním průkaz ZTP. Mám pravostrannou hemiparézu, takže by pro mě byla nejlepší automatická převodovka. Nejsem si jistá, jestli stačí zdravotní vyšetření praktického lékaře a mohu si vybrat autoškolu v našem okrese nebo potřebuji nějaké speciální vyšetření a autoškolu, která má nějaké oprávnění pro lidi s postižením... Nevím ani na koho se obrátit pro radu, takže děkuji za každou informaci.

Hezký den

Odpověď - 2018-05-21 14:33:51
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, kde se ptáte, na koho se obrátit v případě, že chcete absolvovat autoškolu.

Ze všeho nejdříve je třeba si vybrat autoškolu, výběr do značné míry záleží na závažnosti Vašeho postižení. Pokud by Vám stačila pouze automatická převodovka, stačilo by asi vybrat jakoukoliv autoškolu, která poskytuje lekce na autech s automatickou převodovkou.

Pokud by pro Vás bylo lepší, učit se řídit na autě s ručním řízením, doporučuju vybrat autoškolu, která se specializuje na uchazeče s postižením. Seznam takových autoškol naleznete například zde.

 Až si autoškolu vyberete, je třeba vyplnit přihlášku, její součástí bývá i protokol o lékařském vyšetření. Autoškoly dnes již většinou mají přihlášky ke stažení na webových stránkách. S přihláškou a protokolem o lékařském vyšetření je třeba zajít za Vaším praktickým lékařem, ten Vám vypíše potřebné papíry pro autoškolu a pošle Vás na případná další vyšetření, pokud budou nutná.

Pak už jen stačí přihlášku podat v autoškole.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5257 | 2018-04-28 13:37:09 | kategorie 7
parkinsonova choroba
Tisk

mam parkinsonovu nemoc,je mi 69 let,bydlím sám,zatím vše zvladam sam,ale uvazuji do budoucna,chtel bych se prihlasit do nejakeho ustavu kde se budu citit jako doma ale neumim se orientovat co existuje,mužete mi poradit

Odpověď - 2018-05-03 09:19:05
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

je několik zařízení, která by Vám mohla pomoci, nabídka se liší a je třeba vědět, v jaké části republiky chcete hledat. Pro začátek by Vám mohl pomoci registr poskytovatelů sociálních služeb, věřím, že zde naleznete zařízení, které Vám bude později vyhovovat. Pokud bychom Vám mohli pomoci s podrobnějším výběrem, neváhejte nás kontaktovat.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5224 | 2018-04-06 12:44:50 | kategorie 7
Účet
Tisk

Hezký den,

dnes jsem si založil nový běžný účet na moje jméno a jsem fyzická osoba a otázka zní, jestli mohu tento účet používat na příjmy z darů, dotací a grantů? a dále po zdanění posílat finance na účet postižené ženy a jejího syna. Protože oni si přejí zůstat v anonymitě, protože mají velice špatné zkušenosti a mne požádali, abych pro ně finance scháněl já. Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-04-11 13:34:38
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

běžný účet samozřejmě můžete použít k přijímání a posílání darů. Nicméně postup, který zamýšlíte, je poněkud nestandartní. Žadatelé řeší dary většinou přes nadace.

Každopádně pokud se Vám podaří nějaký dar získat a budete jej následně chtít předat, budete muset tuto situaci právně ošetřit. A to nejen ve vztahu dárců k Vám, ale také Vás ke končenému odarovateli. Způsobů je několik. Žádný z nich ovšem nejspíše 100% anonymitu nezaručí.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5221 | 2018-04-04 00:43:32 | kategorie 7
Sbírkový účet
Tisk

Hezký den, jaká jsou pravidla a zákony ve vztahu fyzické osoby mít sbírkový účet a přes něj pomáhat postiženýn lidem. Jde mi o to, že mám známou a ta je  postižená a má postiženého syna Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-04-05 11:46:38
Aktualizace - 2018-04-09 12:46:54
Tisk

Dobrý den,

veřejnou sbírku může konat pouze obec, kraj, v hlavním městě Praze rovněž městská část, nebo jiná právnická osoba mající sídlo na území České republiky.

Fyzické osoby veřejnou sbírku konat nemohou. Pokud by jste chtěl založit transparentní účet, tak tuto doplňkovou službu poskytuje většina bank v ČR k běžným účtům. Pro účely sbírky se doporučuji spojit s nějakou organizací. Bližší informace o pořádání sbírek naleznete na stránkách Ministerstva Vnitra

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

 • Výběru vhodné sociální služby v regionu
 • Smlouvy o poskytování sociální služby
 • Nemocenského a zdravotního pojištění
 • Důchodů a důchodového pojištění
 • Příspěvku na péči
 • Dávek státní sociální podpory
 • Dávek pomoci v hmotné nouzi
 • Průkazů osob se zdravotním postižením
 • Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
 • Výběru , dávek a příspěvků kompenzačních pomůcek
 • Omezení svéprávnosti
 • Občanského, rodinného a pracovního práva ve vztahu k osobám se zdravotním postižením
 • Bydlení pro osoby se zdravotním postižením
 • Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

 • Občané se zdravotním postižením
 • Senioři
 • Opatrovníci a podpůrci osob s narušenou schopností právně jednat, zástupci z řad členů domácnosti a opatrovníci osob s omezenou svéprávností
 • Rodiče, rodinný příslušníci a osoby pečující

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.