login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.
Vážení uživatelé,žádáme o trpělivost při vyřizování odpovědí na vaše dotazy z důvodu technických výpadků na webu. Děkujeme!

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Dotaz č. 5306 | 2018-07-01 09:18:19 | kategorie 4
Zvyšování nájmu pro invalidy
Tisk

Dobrý den,

jsem invalida, držitel ZTP a před dvěma roky jsem se nastěhoval do nově postaveného nájemního domu. Podle webových stránek bylo toto bydlení poskytováno starobním i invaldním důchodcům s tím, že lidé nad 65 let dostanou smlouvu na dobu neurčitou a pod 65 let na dobu určitou, v mém případě na 2 roky. Po uplynutí dvou let mi byla smlouva prodloužena na další dva roky, přičemž pronajímatel, bez udání důvodu, zvýšil nájem o 10 Kč na metr čtvereční. Tímto vznikl v domě paradox, že při úplně stejném vybavení a službách, platí za metr čtvereční část nájemců více než zbylí nájemci. Další věc je ta, že na toto nejvíce doplatili invalidé a počínající důchodci, většinou mladší 65-ti let a finančně slabší. Připadá mi to dosti nespravedlivé a z hlediska pronajímatele i nemorální.

Proto se Vás chci optat, zda se s tímto dá něco udělat a pokud ano, na jakou instituci či úřad se mám obrátit? Ještě podotýkám, že všechny smlouvy i odkazy na webové stránky mohu kdykoliv poskytnouti.

Předem děkuji za laskavou odpověď

Odpověď - 2018-07-04 13:47:21
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, 

děkujeme za váš dotaz. Ptáte se, kam se obrátit v případě, že pronajímatel nedodržuje smluvně dané podmínky pronájmu. 

Bohužel, pouze z vašeho popisu neumím posoudit, zda se s touto situací dá, nebo nedá něco dělat. V první řadě bych doporučila osobní konzultaci v některé z našich poraden, kde budete mít možnost přímo prokonzultovat svou situaci s poradcem. Kontakty na jednotlivé poradny najdete na našich webových stránkách www.nrzp.cz

 Velmi také záleží na tom, zda je nájemní dům, kde bydlíte, ve vlastnictví obce, nebo soukromého majitele. Pokud je dům obecní, určitě bych celou záležitost řešila přes obecní úřad. Pokud je dům majetkem soukromníka, bylo by potřeba danou záležitost prokonzultovat s právníkem. 

 

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5303 | 2018-06-28 21:18:02 | kategorie 4
Omezení svéprávnosti - zmocněnec
Tisk

Dobrý den, máma  nesnáší a žárlí na mou přítelkyni a myslí si že na za ní utrácím, přitom to není pravda naopak přítelkyně platí vše za mně. Mám důchod 10500 Kč ( mámě dám  na nájem 2500 kč , 2000 kč splácím půjčku, 300 telefon a zbytek přibližně 5700 mi zbyde na měsís za to si nakupuji večer ,chodím na nákupy s přítelkyní která mi vše vyřídila ztp, novou občanku co mi máma schovala a já myslel že se ztratila, když jsem byl v nemocnici s nohou nikdo z rodiny za mnou nebyl ale přitelkyně každý den) sourozenci o mě nemají zájem a máma( češka) se mně chce zbavit aby mohla byt prodat kamárádce -( mazané romce). Vymýšlí si máma že se mě bojí apod. nemá nohu protože dřív pila a má cukrovku. Máma mě šikanuje nepouští domu apod. Přítelkyně mi pomáhá chci jí připadně za opatrovníka ,pokud bych byl omezen, sepsal jsem u notáře předběžné opatření o určení opatrovníka. Psychyatr v posudku uvádí že nenašel žádně mé chyby nebo závady ale trpím pourazovou duševní nemocí,nelečitelnou, trvalou. Jsem prý schopný nakaládam s prostředky do výše svých příjmů, pokud by měl být určen opatrovník navrhuje aby to nebyl mě nikdo blízký protože jsem prý emočně závislý aby mě nezneužil. To vážně nechápu já chci osobu které musím věřit a to je jen přitelkyně známe se víc jak 10 let. Určil jsem si jí také jako zmocněnce u soudu k určenému advokátovi kterého mi přidělil soud. Jednání je již za 14 dní a ona jako zmocněnec vůbec není předvolána k jednání, přidělený advokát - opatrovník pro toto jednání pro mě vůbec nic nedělá, sám se neozve,náhlížet do spisu jsem šel s přítelkyní a tam zjistil že jsem předvolán jen já, osz , znalec a advokát přidělený.Jakto že není předvolán zmocněnec má přítelkyně ,chci aby tam byla a kde bude sedět jako zmocněnec by měla sedět vedle mě a advokáta ne ? Poradte co dělat.děkuji 

Odpověď - 2018-07-02 10:57:06
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. Ptáte se na to, proč není k soudu předvolána vaše přítelkyně jako vámi určený zmocněnec?

Bohužel, momentálně v Poradně Brno nemáme žádného právníka, který by váš dotaz zodpověděl. Z tohoto důvodu váš dotaz předáváme do pražské poradny a jejich právník se vám v nejbližší době ozve na e-mail.

Kontakt na pražskou poradnu najdete na našich webových stránkách

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5297 | 2018-06-24 13:55:13 | kategorie 4
Omezení právní způsobilosti
Tisk

Dobrý den,

jsem soudem určeným opatrovníkem svého postiženého bratra (46 let). Je omezen s nakládáním s finančními prostředky nad částku 500,-.

Rodiče mu spoří na Stavební spoření. Chtěla jsem se zeptat, jaký bude postup v případě, že stavební spoření skončí a bude potřeba podat výpověď a peníze vybrat.

Jedná se mi o to, zda v podobných případech musíme žádat soud o schválení a jak probíhá takový proces.

Děkuji. 

 

 

 

Odpověď - 2018-06-26 08:50:20
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz, kterým se nás ptáte na výpověď spořicího účtu v případě, kdy je psán na člověka, který je omezen s nakládáním s finančními prostředky.

Opatrovníkovi, který spravuje jmění opatrovance, náleží běžná správa jmění opatrovance. Nejedná-li se o běžnou záležitost, vyžaduje se k naložení se jměním zastoupeného schválení soudu. Běžnou správou jmění zastoupeného se rozumí vyřizování obvyklých, zpravidla v určitém časovém horizontu se opakujících záležitostí. To znamená, že pokud je spoření na jméno opatrovance, resp. uzavřeno jeho jménem, nejedná se o běžnou správu jmění opatrovance a s jeho případným nakládáním musí souhlasit soud.

Postup je následující. Nejlépe tři měsíce před skončením spoření (případně záměru spoření vypovědět) je nutné zaslat žádost na soud o souhlas s převodem financí na účet opatrovance. Žádost musí obsahovat vysvětlení, proč spoření zaniklo (skončení – výpověď) a také, jak bude s penězi dále nakládáno. Případně navrhnout jiný záměr – jako uložení financí na další spořicí účet, atd. Po souhlasu soudu je možné učinit kroky k převodu financí. Bez souhlasu soudu se spořením nelze jakkoli nakládat. Ani daný bankovní subjekt by neměl bez souhlasu soudu se spořením jakkoli chtít nakládat.

Ostatní záležitosti a podmínky výplaty spoření se řídí smluvními podmínkami.

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5276 | 2018-05-24 12:37:04 | kategorie 4
omezení způsobilosti
Tisk

Dobrý den,

prosím o radu. Kdo podepisuje žádosti o vyšetření v poradenském zařízení a souhlas se zpracováním osobních údajů? Jde o žáka 18 let, u něhož běží jednání o omezení způsobilosti k právním úkonům již 1/2 roku a je potřeba vydat potřebná doporučení. Bez podpisu žádosti není možné tak učinit. Žák  - středně těžká mentální retardace. Děkuji Jana

Odpověď - 2018-05-30 11:13:54
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

jelikož řízení ještě není ukončeno, v tuto chvíli by měl žádost podepsat žák. Rozhodně bychom, ale doporučili připojit podpis rodičů, popř. jiného zástupce. 

Jelikož probíhá řízení o omezení způsobilosti, žák má stanoveného kolizního opatrovníka. Bylo by vhodné zjistit, zda je stanoven pouze pro řízení, či i pro jiné úkony. Pak by žádost podepisoval tento kolizní opatrovník.

Uvádíte, že je potřeba vydat potřebná doporučení. Neuvádíte ovšem k čemu. Pokud si tyto informace vyžádal soud, další souhlas již není třeba. Také můžete podat žádost k soudu, o schválení právního jednání – tedy souhlas se zpracováním osobních údajů. Tato žádost se stane součástí řízení o omezení způsobilosti. Soud ovšem může o tomto rozhodnout i dříve v samostatném usnesení.

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5275 | 2018-05-23 12:02:11 | kategorie 4
elektrický skútr
Tisk

Dobrý den! Na podzim minulého roku jsem si koupil elektrický skútr. Jde o požitou a repasovanou věc a prodejce poskytl záruku 1 rok. Někdy letos na jaře se porouchala směrová světla. Prodejce o problému ví a sdělil mi, že o vadný díl požádal svého dodavatele v Praze a prý ten mu potvrdí, že díl má, pak mi prý zavolá (což může být na sv. Dyndy, nebo někdy jindy). Mobil nebere, většinou hovor odmítne, aniž voláním zpět by se obtěžoval. Naposledy jsem s ním komunikoval 26. dubna emailem, kde napsal "....mám hodně práce a nemůžu se věnovat jen Vám.... Když je slušné počasí, vozím se na mechaničáku, ale v mokru to nejde. S nefunkčními směrovými světly se necítím bezpečně. Jaké jsou možnosti?

Odpověď - 2018-05-25 08:35:19
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, jak postupovat v případě opravy Vašeho skútru.

Uvádíte, že skútr je stále v záruce. Pokud tedy není možná domluva s prodejcem v přátelském duchu, doporučuji postupovat podle smluvních podmínek, reklamačního řádu prodejce, respektive občanského zákoníku, pokud nebyl skútr zakoupen tzv. na IČO.

Můžete poslat skútr prodejci k reklamaci a případné opravě v rámci záruky. Prodejce má pak 30 dní na vyřízení záruky, pokud termín nedodrží, máte možnost dalších navazujících kroků. Kroky jak postupovat při reklamaci najdete například na stránkách Sdružení obrany spotřebitelů. 

Doporučujeme také obrátit se přímo na Sdružení obrany spotřebitelů, případně Dtest, kteří vám poradí, jakým způsobem se bránit proti nekorektnímu jednání prodejce. 

Pokud by prodejce i nadále negoval vaši snahu o reklamaci, můžete se obrátit přímo na Českou obchodní inspekci. 

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5271 | 2018-05-16 16:15:47 | kategorie 4
Zubní ošetření
Tisk

Muž 32 let omezený ve svéprávnosti má rozlámané zuby, byl objenán na ošetření pod celkovou narkózou prosinec 2018. Jinak jej nelze ošetřit, neboť ve své mentální retardaci odmítá otevřít ústa. Nyní ho začly zuby bolet. Opatrovník jej přivezl k jeho zubaři, ten mu sdělil (resp. opatrovníkovi sdělil), že stav chrupu je katastrofální. Přesto ošetření ponechal na prosinec 2018 a sdělil opatrovníkovi, aby pacientovi do té doby dával léky proti bolesti. Nic víc pro pacienta v bolesti neudělal. Jak proti tomuto postupu může opatrovník bojovat? Jak docílit, aby byl ošetřen dříve než v 12/2018? Vždyť trpí bolestí a dopovat ho léky ničí jeho játra, už tak jich bere spoustu. Děkuji za radu.

Odpověď - 2018-05-21 14:55:20
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Chápeme komplikovanost celé situace.

Bohužel, je obtížné, cokoliv radit takto zprostředkovaně. Doporučuji, aby se na nás obrátil přímo opatrovník, a nebo aby navštívil jednu z našich poraden, jejich seznam naleznete zde. Tam se budou moci naši kolegové věnovat opatrovníkovi i klientovi individuálně a snad nalezneme řešení.

Co mne v tuto chvíli napadá je, aby se opatrovník obrátil na zdravotní pojišťovnu klienta s žádostí o nalezení jiného lékaře, který by ho ošetřil dříve.

Také je možné celou situaci řešit s Ombudsmanem pro zdraví,  kteří poskytují poradenství a pomoc pacientůma. 

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5266 | 2018-05-11 21:59:48 | kategorie 4
elektrický invalidní vozík
Tisk

Pro venkovní pohyb pooužívám elektrický invalidní vozík. Na koho se mám obrátit o poskytnutí pomoci, dojde-li (přímo  v terénu) u vozíku k poruše? Vozík nejede, já nechodím. Ani česká, ani městská poicie v tomto případě prý k pomoci není kompetentní (vlastní zkušenost).

Odpověď - 2018-05-15 09:56:44
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

děkujeme za důvěru se kterou jste se na nás obrátil.

Ptáte se, na koho se máte obrátit, když se Vám v terénu porouchá elektrický vozík, protože podle Vaší osobní zkušenosti Policie není kompetentní Vám pomoci ve chvíli, kdy Vám přestane fungovat elektrický vozík.

Pokud jste v nouzi, tak Policie by Vám pomoc odepřít neměla, mohou si však na pomoc přizvat například hasiče, kteří mají výbavu pro manipulaci s těžkými břemeny (elektrický vozík).

Další možností je, kontaktovat výrobce vozíku, zda nemá ve Vaší blízkosti servisní centrum, které by Vám v dané chvíli pomohlo.

Případně se můžete zkusit obrátit na poskytovatele přepravní služby pro vozíčkáře, pokud takový poskytovatel v místě je.

Mohu také přidat osobní zkušenost, kdy mi přestal fungovat motor u mého elektrického vozíku, na zavolání přijeli dva strážníci městské policie a dotlačili mne domů, což byl zhruba kilometr.

Zřejmě se tedy záleží na individuálním posouzení Policie.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5250 | 2018-04-20 03:17:04 | kategorie 4
Finance
Tisk

Hezký den,

chci se pozeptat, když jsem člen kontrolní komise a budu mít zřízen transparentní účet u Fio banky jestli je mně dovoleno sbírat pomocí sponzorských darů či podobně finance. V případě spoznorských darů a podobně by byl plán případné finance na základě darovacích smluv mezi mnou a darovatelům a dále pomocí darovacích smluv darovat posťižené ženě. Nevím jestli je to možné a možná mě opravíte, protože daná žena má velice špatné zkušenosti a já se nabídl, že ji zdarma pomohu. Poprosím o případný právní rozklad dané věci. Je mi jasné, že je to nestandartní, ale chci pomáhat dokuď žiji a potom budu mít v případě úspěchu příjemně zážitky a pro mne osobně splnění sen a to pomáhat.Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2018-04-24 12:16:11
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

velmi děkujeme za důvěru, se kterou jste se obrátil na naši eporadnu. Avšak vzhledem ke komplexnosti problému bych si Vám dovolil nabídnout osobní jednání, můžeme se Vám věnovat na našich pobočkách, jejich seznam naleznete zde

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5248 | 2018-04-16 13:50:50 | kategorie 4
Žádost o výběr z účtu opatrovaného
Tisk

Dobrý den,

byla jsem nově jmenovaná opatrovníkem své postižené sestry. Bydlí v DSS, jsme s ní v pravidelném kontaktu. Při převzetí agendy jsem zjistila, že má sestra spořící účet, kde má dost peněz. Proto jsem se domluvila s mamkou, že spolu pojedeme na dovolenou k moři. Dovolenou jsem zaplatila a DSS požádala o proplacení dovolené (samozřejmě pouze za sestru, svoje si platíme). Odkázali mě však na povolení od soudu. Existuje částka, která je stanovaná např. zákonem, abych věděla, kdy musím žádat soud o uvolnění peněz? Jak mám nyní postupovat, mohu si někde stáhnout žádost?

Zároveň mě z DSS informovali, že doposud od soudu neobdrželi rozsudek o změně opatrovníka a chtějí souhlas i od mamky (původního opatrovníka). Rozsudek mám již 2 měsíce, postačí, když jim zašlu svou kopii?

Děkuji moc za odpověď.

Odpověď - 2018-04-18 13:46:54
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

pokud jste opatrovníkem své sestry, zcela jistě jste i správcem jejího majetku a to včetně spořicího účtu. Není tedy zcela jasné, z jakého titulu jste žádala DSS o proplacení dovolené pro sestru.

Opatrovníkovi náleží běžná správa opatrovancova jmění. Nejedná-li se o běžnou záležitost, vyžaduje se k naložení se jměním zastoupeného schválení soudu.

Dále zákon stanuje úkony, které musí být schváleny soudem.

Neschválil-li to soud, nesmí opatrovník vyslovit souhlas se změnou osobního stavu opatrovance. Spravuje-li opatrovník opatrovancovo jmění, nesmí bez souhlasu soudu, nerozhodl-li soud o dalších omezeních: 
a) zavázat opatrovance k plnění některému z členů opatrovnické rady nebo osoby tomuto členu blízké, 
b) nabýt pro opatrovance nemovitou věc nebo podíl na ní, ani opatrovancovu nemovitou věc nebo podíl na ní zcizit či zatížit, 
c) nabýt pro opatrovance obchodní závod, podíl na obchodním závodu nebo podíl na právnické osobě, ani tento majetek zcizit nebo zatížit; to neplatí, jedná-li se o nabytí účastnických nebo podobných cenných papírů zajišťujících bezpečný výnos, 
d) uzavřít za opatrovance smlouvu zavazující ho k trvajícímu nebo opakovanému plnění na dobu delší než tři roky, 
e) odmítnout dědictví nebo jiné plnění z pozůstalosti, nebo 
f) zavázat opatrovance k bezúplatnému plnění jiné osobě, ledaže se jedná o dar poskytnutý k obvyklé příležitosti podle zásad slušnosti v přiměřeném rozsahu a opatrovanec je schopen úsudku a projevil s darem souhlas.
 
Bez zřetele na výše uvedené opatrovník nesmí, neschválil-li to soud, naložit s majetkem opatrovance, jedná-li se o 
a) nabytí nebo zcizení majetku v hodnotě převyšující částku odpovídající pětisetnásobku životního minima jednotlivce, 
b) nabytí nebo zcizení majetku převyšující jednu polovinu opatrovancova majetku, ledaže tato polovina představuje hodnotu jen nepatrnou a nejedná se o věc, která je pro opatrovance věcí zvláštní obliby, nebo 
c) přijetí nebo poskytnutí půjčky, úvěru nebo jistoty v hodnotách uvedených pod písmenem a) nebo b).

Stále ovšem platí, že musí jít o běžnou správu. Vše, co nespadá do běžné správy také podléhá schválení soudem, tedy i úhrada dovolené.

Pokud DSS nevystupovala jako účastník řízení, rozhodnutí o změně opatrovníka mu nebylo doručeno. Je tedy nutné předložit kopii rozhodnutí, na jehož základě nyní jednáte za svou sestru. V žádném případě jim nedávejte své rozhodnutí, ale pouze jeho kopii, popř. ověřenou kopii.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5241 | 2018-04-12 14:26:36 | kategorie 4
URGENTNÍ žádost o info
Tisk

Dobrý den.

 

Na cestě mimo město mě postihly nečekané zdravotní problémy. Měla jsem obavy, že jde o další infarkt a neměla funkční mobil. Jela jsem proto co nejrychleji s výstražnými světly k mému lékaři (mj. dle doporučení lékařů v rámci řešených zdr. problémů celoživotně – jsem invalidní 3 stupně), jež je poblíž v druhé obci na poliklinice. Za cedulí obec jsem vypnula výstražné světla a začala brzdit. Kousek za cedulí však měřila neoznačená hlídka PČR v civilním autě rychlost. Za cedulí mi tak vyfotili velkou okamžitou rychlost – více než o 50 navíc. V intravilánu jsem ale již jela 50, což by mělo být na záznamu PČR, kdy pak mě dojeli a jeli za mnou. Pro značnou rychlost v obci půjčené auto – tedy tím mě oznámili do komise. Jednala jsem dle nejlepšího vědomí i dle zkušeností, co se mi může stát a vyhodnotila jako stav krajní nouze s ohledem na mé zdravotní celoživotní problémy (jsem invalidní) a řešené problémy.  

Přítel, který je bohužel v zahraničí nyní, je záchranář a při školeních je vždy informují, že pro jízdu k zajištění požáru, hašení, zdraví, bezpečí, ... možno jet mimo předpisy: bez řidičáku, pod vlivem alkoholu (v míře umožňující řídit), rychleji než povoleno, bez STK, ... – tedy pouze tam, zpět již nikoli. Dle jakého předpisu, vyhlášky, podkladu, zákonu, ... je toto prosím možné? O co je možno se opřít v řízení?

Mám za to, že jsem jednala, jak nejlépe bylo možné a jinak bych nejednala ani dnes, nevím o lepším řešení v dané situaci. I přítel vždy říkal primárně řeš, ať jsi v pořádku a včas u lékaře. U lékaře vyšetřením vyloučili infarkt, nicméně ošetření bylo nutné, stejně jako podaná medikace i následná péče doma. Kdy včasný příjezd nezpůsobil mé další ochromění nebo něco horšího. Dle lékařů v rámci mých problémů mám při kolapsu - jeho počátku vždy hned co nejrychleji k lékaři k předejít značným problémům nebo fatálním následkům.

Jsem plně závislá na řidičáku – denní cesty k lékařům, rehabilitace, úřady, nákup, ......

 

Předem děkuji uctivě za pochopení i vstřícnou pomoc, odpověď obratem.

 

Odpověď - 2018-04-18 13:57:47
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

lidsky Vaši situaci chápu. Bohužel mi nepřísluší soudit, zda byl Váš postup správný a adekvátní. Případ krajní nouze, na který se odkazujete, je zakotven v zákoně č. 40/2009 Sb. (Trestní zákoník) §28. Jestli však bude Vaše jednání posouzeno jako krajní nouze, to nemůžeme předjímat. Bude záležet na posouzení přestupkové komise.

Pokud bylo Vaše jednání způsobeno obavou o Váš zdravotní stav, bylo by vhodné Váš stav doložit například lékařskou zprávou.

Pro tuto chvíli bych doporučil, obrátit se na nějakou advokátní kancelář, která Vám poskytne právní servis v průběhu řízení.

S pozdravem Mgr. Jan Bouma
Poradna NRZP ČR Brno
Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

 • Výběru vhodné sociální služby v regionu
 • Smlouvy o poskytování sociální služby
 • Nemocenského a zdravotního pojištění
 • Důchodů a důchodového pojištění
 • Příspěvku na péči
 • Dávek státní sociální podpory
 • Dávek pomoci v hmotné nouzi
 • Průkazů osob se zdravotním postižením
 • Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
 • Výběru , dávek a příspěvků kompenzačních pomůcek
 • Omezení svéprávnosti
 • Občanského, rodinného a pracovního práva ve vztahu k osobám se zdravotním postižením
 • Bydlení pro osoby se zdravotním postižením
 • Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

 • Občané se zdravotním postižením
 • Senioři
 • Opatrovníci a podpůrci osob s narušenou schopností právně jednat, zástupci z řad členů domácnosti a opatrovníci osob s omezenou svéprávností
 • Rodiče, rodinný příslušníci a osoby pečující

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.