login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3
Dotaz č. 4985 | 2017-08-02 15:25:28 | kategorie 13
rozvod
Tisk

Hezký den.

Jsem vozíčkář a držitel průkazu ZTP/P. Vzhledem k tomu, že nemůžeme s manželkkouo nadále setrvat v manželství,  prosím o inforaci, zda jako držitel výše uvedeného průkazu mohu žádat o zproštění z platby soudního poplatku. Pokud ano, prsosím o sdělní jak postupovat.

Děkuji

       Petr.

Odpověď - 2017-08-03 11:21:14
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

bohužel s ohledem na průkaz ZTP/P nezle žádat o osvobození od soudního poplatku na podání Návrhu na rozvod manželství, který v současné době činí 2000,- Kč.

Můžete ovšem podat žádost o osvobození od soudního poplatku z důvodu nemajetnosti. Žádost se podává společně s Návrhem na rozvodu, dále dokládáte tzv. Prohlášení o osobních, majetkových a výdělkových poměrech pro osvobození od soudních poplatků a ustanovení zástupce. Formulář k prohlášení je možné najít na stránkách příslušného soudu, dále tam můžete také najít vzory návrhů na rozvod manželství.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4925 | 2017-05-25 00:52:58 | kategorie 13
ZTP III.stupně a náhlý rozvod
Tisk

Dobrý den.Jsem v PID III.stupeně a ZTP.Manžel den ze dne přišel s tím, že chce rozvod po 25 letech.Prý to věděl již nějaký rok a oznámil mi to ze dne na den, seč ví, že nemůžu být sama (RS - 17 let), komunikace s ním není možná,vše mu je jedno, nebo mlčí.Být postavena před hotovou věc....totálně mi to rozhodilo psychiku a přidaly se další zdravotní problémy spojené s mím onemocněním.Antidepresiva nepomáhají, onemocnění se mi tím zhoršilo.Být bez pomoci, je pro mne nemožné. Vůbec nevím co dělat.Byla jsem si druhý den po manželově sdělení o  rozvodu  koupit v autobazaru auto na leasing, protože bez auta jsem imobilní a jediné co manžel udělal, tak si nechal sepsat od právníka smlouvu,aby byl s obliga, kdyby jsem nemohla závazek splácet. Nemohla jsem zůstat bez auta (ujdu60 - 100 m)přestal mi pomáhat vozit mě k lékaři(seč mám řidičák, tak ne vždy se můžu dopravit sama), ve všem co sama nemohu a jeho reakce je opět :"Je mi to jedno, nebo mlčí."Prosím poraďte co se v takové situaci dá dělat. Mám na něco právo?

sdělení o  rozvodu si koupit v autobazaru auto na leasing, protože bez auta jsem imobilní a jediné co manžel udělal, tak si nechal sepsat od právníka smlouvu,aby byl s obliga, kdyby jsem nemohla závazek splácet. Přestal mi pomáhat ve všem co sama nemohu a jeho reakce je opět :"Je mi to jedno, nebo mlčí."Prosím poraďte co se v takové situaci dá dělat. Mám na něco právo?

Odpověď - 2017-05-29 15:30:26
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

velmi mě mrzí, do jaké jste se dostala situace.  Píšete, že se o vás nemá, v této situaci, kdo postarat.  Z vašeho dotazu mi není zřejmé, zda máte vyřízen příspěvek na péči. Z tohoto příspěvku byste si mohla zaplatit potřebnou péči o sebe (například asistenta). Ve vztahu k vašemu manželovi, mě napadá, že ve vaší vzájemné komunikaci a vyřešení rozvodu, by vám mohla pomoci některá z rodinných poraden v místě vašeho bydliště. Podporu ve vaší těžké situaci, by vám také mohl nabídnout psychoterapeut, případně psycholog. Kontakty na rodinné poradny a psychoterapeuty najdete například zde.

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4834 | 2017-02-10 13:08:59 | kategorie 13
Alimenty
Tisk

Dobrý den,

Jsem rozvedená a starám se o těžce postiženého syna 24 hodin. Synovi je 27 let, má ZTTP/P invalidní důchod, péči o osobu blízkou, zbaven svéprávnosti. Jeho otec má určené aliment soudem, za otce platila alimenty sociálka do 18 let než začal syn pobírat důchod. Má můj syn nárok pobírat alimenty od svého otce i nadále? Otec se o syna nezajímá a finance které syn pobírá nestačí na jeho výlohy.

 

Děkuji

Eve

Odpověď - 2017-02-13 10:03:30
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.

V praxi to znamená, že se budou zkoumat majetkové poměry syna, otce i Vaše. Životní úroveň  syn má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb.

Není tedy úplně jednoznačné, zda soud synovi výživné schválí. Každopádně si syn prostřednictvím svého opatrovníka může podat návrh na určení výživného.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4813 | 2017-01-15 14:49:05 | kategorie 13
žádost o informace
Tisk

Dobrý den,

jsem osobou invalidní v I.stupni, v současné době jsem dva měsíce vedena v evidenci úřadu práce,propuštěna z organizačních důvodů.  S druhem žijeme ve společné domácnosti 26 let. Je mi 50 let, druhovi 55 let. společné děti nemáme, já mám zletilou dceru z prvního manželství. Po zhoršení mého zdravotního stavu a přiznání invalidity, snížení schopnosti výkonu práce a výdělkových schopností (což je asi stav trvající dva roky), partner změnil chování ke mě. snažila jsem se to vydržet, ale tento týden se vše zhoršilo. Po běžné hádce - měl mě dovézt k lékaři, byli jsme tak domluveni, pak odmítl, že jsem si to vymyslela, já se musela přeobjednat, zavolal na mě policii, že ho ohrožuji na životě a vyhazuji z domu. Byla jsem z toho překvapená a v šoku, protože do kuchyně přišli tři muži městké policiie a toto mi sdělili, sice odešli po deseti minutách. nedělali žádný záznam. Partner si šel pak v klidu lehnout. a to je proč vám píšu, chtěla bych vědět, jaké mám možnosti obrany a co mohu dělat. partner o mě prohlašuje před známými prohlašuje, že na mě musel zavolat policii, že není se mnou k vydržení, že jsem nervově labilní apod. na druhé straně mé věci zapůjčuje aniž by mi něco řekl. např. elektrická kamínka půjčil svému známému, a doma vypl plyn. já jsem si pak nemohla ani přitopit. řekl mi, že nedávám nic na topení.  Jemu v loni vrátili 18 tis. Kč a nechal si je pro svoji potřebu. nic jsem nenamítala.jeho chování se ale bohužel v posledním půl roce stupňuje, nadává mi, že jsem neschopná si najít práci, že si o mě neopře nikdo ani kole apod. Já totiž mám oční vadu. v práci je však oblíbený, před dvěma roky povýšil a vydělává dost peněz. vlastníme společně rod. dům, dříve jsem vydělávala já více, dům jsme opravili. já financovala opravy (úvěr ze staveb. spoření apod.) doklady však už nemám.polovinu domu jsem kdysi před dvaceti lety dostala od něj darem (bylo to levnější - převod). jeho matce jsem přenechala byt. ta již zemřela.

 

můžete mi poradit, jak se mám bránit a co se dá v této situaci dělat? Přece není možné, že si může zavolat policii, vykládat nepravdy, apod. mě tato situace trápí, a odnáším to i zdravotně. je to pro mě opravdu těžké hledat si zaměstnání a zároveň i řešit partnerské vztahy. jsem z toho smutná a nevím si rady. dcera nebydlí v čr, tak ji nemůžu požádat o pomoc. rodiče již nemáme. v domku bydlíme jen my dva.

 

děkuji vám za odpověď.

 

s pozdravem marta

Odpověď - 2017-01-16 12:38:10
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

je nutné si partnerem promluvit a danou situaci řešit. V případě, že nepomůže rozhor doporučuji obrátit se na manželskou či jinou rodinnou poradnu.

Máte-li strach o své bezpečí můžete se obrátit na např. Bílý kruh bezpečí, organizaci Persefona, popř. centrum Spondea.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4671 | 2016-08-22 18:08:16 | kategorie 13
pomoc s agresivním postižením
Tisk

Dobrý den,prosím o pomoc!Před 6 lety mému příteli (49) prasklo aneurysma na mozku.Po několika operacích mu odebrali část mozku,jeho stav byl vážný.Pomalu se z ležáka  začínal dostávat díky cvičení na vozík.V té době abych mu pomohla i s úřady a s vyřízením důchodu jsme se vzali a já jsem začala o něj doma celodenně pečovat.Máme 3 děti ,1 (16) je moje z prvního manželství,2 (11) 3 (10) jsou společné.Bydlíme v rodinném domě spolu s mou matkou (62),která mi v péči pomáhá.Dnešní stav manžela je asi takový...ochrnutý na pravou stranu,trpí fatickou poruchou,takže neřekne souvislou větu a má špatné porozumění,léčí se na epilepsii a cukrovku,k chůzi používá francouzkou hůl na menší vzdálenost ,jinak invalidní vozík.Poslední rok a půl se u něj začaly projevovat agresivní stavy,ve kterých začal fyzicky napadat mě ,mou matku a teď už i děti.Začal z ničeho nic ze zahrady odcházet na silnici kde by mohl někoho ohrozit ,když se mu v tom snažíme zabránit ,začne nás mlátit holí a nepříčetně řvát,Několikrát už nám sedl na zem na chodník a nešlo s ním hnout,museli nám pomáhat sousedé.Když mu není vhod jídlo které mu připravím a jíme ho společně u jednoho stolu začne talířem házet i po dětech.Minulý týden to vyústilo tak že starší dcerka musela zavolat policii a ta sanitku ,začal mě mlátit holí a praštil se mnou o stěnu,sanitku zavolali protože rozbil výplň venkovních dveří a pořezal se.Policie mě ujistila že ho budou hospitalizovat a udělají mu vyšetření a my doma ať máme na chvíli klid,jenže ho za 2 hodiny přivezli domů ošetřeného.Do druhého dne s nikým nekomunikoval,až večer ,kdy zase napadl dceru a mlátil jí u vrátek.Konzultovala jsem to s obvodní doktorkou,která mi řekla,že s tím nic nemůže dělat,protože prý nemá nic s čím by ho mohla nechat akutně hospitalizovat.Jediné co mi doporučila abych pokaždé když má takové stavy zavolala policii.Nejde o mě ,já něco vydržím ,ale jde mi o děti a o mamku která na tom  zdravotně taky není dobře ,a děti které to špatně psychicky snášejí.Bojím se aby se nestalo něco strašného.S mamkou i s dětma máme strach usnout ,ten nejmladší se začal večer dokonce počůrávat.Takové psycho se už fakt nejde zvládat.Prosím o jakoukoli radu ,na koho se můžu okamžitě obrátit.Kamarádka z Trianonu mi vás doporučila .Děkuji

Odpověď - 2016-08-25 13:04:30
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

zcela chápu problém, který doma řešíte, ale zde se bez specializovaného lékaře (psychiatra) neobejdete.

Pokud měl manžel nepříčetné stavy, divím se, že jej nehospitalizovali na psychiatrii (i nedobrovolně, bez jeho souhlasu), což může lékař učinit v případě, pokud usoudí, že je osoba v dané chvíli nebezpečná sobě nebo svému okolí. A jak uvádíte, v dané chvíli manžel byl nebezpečný.

I přes to, že jde o psychické postižené v důsledku mozkové příhody, je třeba situaci řešit s psychiatrem, a také využít informací lidí z organizací, které se tímto postižením zabývají.

 

Na Vašem místě bych si nechal předepsat od obvodní lékařky návštěvu u psychiatra, pokud nebude chtít jít manžel s Vámi, jděte sama a s doktorem se poraďte. Lékař Vám může pomoci s hospitalizací manžela, bude-li třeba, případně i medikamenty omezit jeho agresivní chování. 

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4539 | 2016-04-20 09:14:12 | kategorie 13
výživné x částečný invalidní důchod matky
Tisk

Dobrý den. Má částečný invalidní důchod maminky (1 stupeň) vliv na stanovení výše výživného pro dítě ve věku 3,5 roku?  děkuji

Odpověď - 2016-04-20 10:24:31
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

výživné vždy určuje soud. Zohledňuje příjmy rodičů a podle toho určuje výši výživného. Pobíráli matka pouze částečný důchod a nepracuje, bude pravděpodobně výživné stanoveno velmi nízké.

S pozdravem Mgr. Eliška Škrancová
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4407 | 2016-01-25 21:57:00 | kategorie 13
Dávky a příspěvky
Tisk

Dobrý den,

za měsíc by se mi mělo narodit dítě. Jsem vdaná, ale v rozvodovém řízení, které se protahuje, neboť manžel dělá problémy ohledně placení výživného. V porodnici mi řekli, že v rodném listu bude jako otec uveden manžel, i když dítě není jeho. Dostala jsem k vyplnění souhlasné prohlášení o jméně dítěte. Manžel samozřejmě prohlášení nepodepíše, takže dítě nebude mít v rodném listu uvedeno jméno. Mám nízký příjem, jsem v ID II. stupně, průkaz ZTP/P, v péči mám 2 děti - studenty na střední škole, na něž pobírám přídavky od ÚP. Chtěla bych poprosit o informaci, jestli může nastat situace, že by mi z výše uvedeného důvodu nebyl vyplácen rodičovský příspěvek a přídavky na dítě od jeho narození, případně jaké další problémy by mi to mohlo způsobit. Na všech úřadech je vždy nutné ke každé žádosti předložit rodný list dítěte. 

Za odpověď předem moc děkuji. 

Odpověď - 2016-01-27 11:49:47
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel není úplně patrné, nač se ptáte.

V prvé řadě otcem dítěte s ohledem na zákonné ustanovení je, a bude, zapsán Váš manžel. Za otce dítěte se považuje manžel matky, narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo. Porodnice tedy do rodného listu zapíše jako otce dítěte Vašeho stávajícího manžela. V průběhu řízení o rozvodu manželství v případě, že Váš manžel, Vy a otec dítěte souhlasně prohlásíte, že otcem dítěte není Váš manžel, ale jiný muž, a toto prohlášení se učiní v řízení před soudem, pak porodnice může zapsat do rodného listu jméno daného otce.

Váš manžel může popřít otcovství dítěte u soudu do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce.

Který důvod ohledně nevyplácení příspěvku myslíte. Stupeň ID, průkaz ZTP/P a péče o děti nemají vliv na rodičovský příspěvek ani na přídavky na dítě. Také Vaše rozvodové řízení se nezohledňuje.

Systém státní sociální podpory zohledňuje poskytování přídavku na dítě, příspěvek na bydlení a porodné v závislosti na příjmu rodiny (osob žijící ve společné domácnosti). Rodičovský příspěvek se poskytuje bez ohledu na příjem rodiny.

Základem pro stanovení nároku a výši některých dávek včetně určení hranice příjmů osoby či rodiny je životní minimum. Dávky SSP zohledňují jak příjmovou tak i sociální situaci rodiny. Čím je v rodině více nepříznivých sociálních událostí, tím více a vyšších dávek je rodině poskytováno. Rodina může pobírat více dávek SSP souběžně. Více na stránkách MPSV, popř. zde.

Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než  2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek. Více na stránkách MPSV, popř. zde.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. Více na stránkách MPSV, popř. zde.

Máte-li pochybnosti o přiznání přídavku na dítě a rodičovského příspěvku, doporučuji navštívit příslušný úřad práce a celou záležitost tam konzultovat. Úřady práce mají své metodiky, ve kterých jsou podrobněji vysvětleny podmínky přiznání dávek.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4186 | 2015-07-11 12:21:08 | kategorie 13
Finanční pomoc od příbuzných pro OZP
Tisk

Dobrý den, mám invaliditu 1. stupně a zatím mi nebyl schválen invalidní důchod a nevím zda mi vůbec schválen bude. Chtěl jsem se zeptat, zdali může soud stanovit, aby mi například můj otec dával stabilně nějaké peníze, má vysoký příjem - přes 100 000 Kč měsíčně, ale bohužel je ovlivněn svojí novou manželkou a tak mi vůbec nepomáhá ač by možná chtěl. Chtěl jsem jenom podotknout, že jsem svému otci nikdy neprovedl nic špatného, ani jsem jej nějak nepoškodil nebo něco podobného...

Odpověď - 2015-07-13 12:46:44
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

pokud se nelze s otcem nějakým způsobem domluvit, je možné žádat výživné přes soud. Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen se sám živit. V tomto případě musíte podat žádost o výživné. V žádosti popíšete důvody výživného, Vaši finanční situaci, včetně situace Vašeho otce.

Na vzorové dokumenty se můžete podívat např. na http://rodina.juristic.cz/

Každopádně u ID v I. stupni se předpokládá, že budete pracovat. Stát za Vás nehradí sociální pojištění. Pokud nemáte práci, zaevidujte se na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Můžete také zkusit požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi.

V případě podrobnější konzultace se ozvěte přímo do poradny, kontakty najdete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4111 | 2015-05-28 18:04:44 | kategorie 13
bydlení po exekuci bytu,který je trvalým bydlištěm
Tisk

Dobrý den Nevíte, kde je možné požádat o sociální bydlení/nájem nebo i podnájem/  Bývalý manžel požaduje vypalcení za zrušené společné členství v bytovém ružstvu fin.částku ve výši poloviny tržní ceny batu. Tedy tu lze získat jen prodejem předmětného bytu. Dostala jsem plombu a zákaz manipuování takže se plánuje prodej bytu v dražbě.Zřejmě nedosáhnu na stejěn vysokou finanční  částku, kterou soud přiznal býv.manželovi. Odhad ceny bytu se dělal pro dobu,kdy odešel ze spol,domácnostii/ 1995/Bohužel jsem o zrušení členství požádala v rámci plošného převodu bytů v domě do OV. Smír mně nebyl vysvětlen a nevěděla jsem, že z něho plyne  úhrada za zrušené členství. Celé řízení mělo procesní vady/ neměla jsem právní zástup/. Soud  nezohlednil ani můj zápočet do přiznané mpohledávky,  ikdy asi měl. Jednalo se o mnou hrazené spol,. nedopaltky na bydlení z doby spol.domácnosti , nebo  podíl na odchodném z firmy bývalého spolumanžela/ spolumajitel stavební firmy/, která byla založena v době manželství, atd.  Navíc nebylo po rozvodu vypořádáno SJM prokázaným zaviněním mé advokátky a majetek zůstalk na sgtraně manžela/ kromě  tehdy družstevního bytu/ Bohužel ani dovolání  k Nejvyššímu soudu nebylo úspěšné. Je ještě naděje ,jelikož je  podána ústavní stížnost. V případě, ž e bude zamítnuta, nemáme s dcerou žádnou další možnost bydlení. Exekuce byla zahájena 14..05, a nevíme, zda Ústavní soud stihne rozhodnout  o případném odkladu vykonatelnosti / dražby bytu /  Já jsem v invalidním důchodu,  a již i  ve starobním věku /ročník 1950/,a mám problémy schůzí, z důvodu bolestivého onemocnění kloubů. Finančně mně pomáhá dcera  Ani ona ale není zdravá, má od lékaře-neurologa doporučeno se šetřit  / doporučení  je z důvodu změn na  EEG / Její zaměstnavatel zohlednil  zdravotní stav , takže ho může nějak vykonávat.b Jiné zaměstnání  by si hledala  zřejmě  dost obtížně. Naše situace je tedy těžká, ale taková je realita. Nevíte ,jak lze v dohledné době získat levnější sodiální bydlení, protože podnájem by byl pro nás zřejmě  příliš finančně náročný.   Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď - 2015-06-01 14:35:37
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

o přidělení obecního bytu lze žádat na příslušném obecním (či městském) úřadě. O možnosti sociálního bydlení je nutné se rovněž informovat na příslušném úřadu. O možnostech bezbariérového bydlení či bydlení pro seniory, např. zde.

pokud se jedná o vypořádání za zrušené členství, pak je jedná o polovinu částky, která byla uhrazena za členství v bytovém družstvu. Tedy o konkrétní částku, kterou jste uhradili. Částka nevyplývá ze současné tržní hodnoty bytu.

Společné jmění manželů, které se nevypořádá, přechází do podílového spoluvlastnictví. Po advokátce jste mohla vymáhat odškodnění z jejího pojištění, zvláště bylo-li její zavinění prokázáno. Bohužel si nejsem jistá časovou posloupností, na vymáhaní škody je lhůta tři roky.

V případě podrobnější konzultace se ozvěte přímo do poradny, kontakty najdete zde..

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4067 | 2015-05-09 15:01:51 | kategorie 13
trvalé bydliště
Tisk

Jsem plně invalidní, žiju v družstevním bytě na sídlišti s manželem a dvěma dcerami - 17letou studentkou a 30letou mentálně postiženou dcerou. Nejstarší syn s námi nebydlí už 12 let.

V současné době žije v maringotce, ale trvalé bydliště má hlášeno stále na adrese našeho bytu.

Mám obavy, že by se mohl zadlužit a případná exekuce by spadala i na majetek trvalého pobytu, tudíž na náš byt.

Prosím o návrh právního řešení této situace. Zda je možné vyjmout syna bez jeho svolení z adresy trvalého bydliště, či jak jinak by se tato situace dala řešit.

                            Děkuji

Odpověď - 2015-05-11 11:53:55
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

trvalé bydliště synovi můžete zrušit i bez jeho souhlasu. Je to sice úkon časově náročnější, ovšem možný. Je nutné zajít na obecní úřad a podat žádost na zrušení trvalého bydliště. Zrušit trvalé bydliště může jen vlastník nemovitosti. Úřad bude chtít prokázat, že syn na dané adrese nebydlí ani se jinak nezdržuje a dále, že tam nemá žádný majetek. Na základě prokázání daných skutečností bude údaj o místu trvalého pobytu zrušen.

Jedná-li se o exekuci, pokud prohlásíte, že syn se na dané adrese nezdržuje ani zde nemá majetek, nic Vám zabaveno nebude. Pokud by příslušný exekutor nevěřil Vašemu prohlášení, je nutné podat návrh na vyjmutí Vašich věcí z exekuce. Toto dokládáte daňovými doklady. Případně je možné předložit svědectví sousedů, že syn u Vás nebydlí (to i v případě zrušení místa trvalého pobytu).

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Stránka:
1 2 3

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.