login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

V období vánočních svátků a Nového roku nebudou vyřizovány dotazy e-poradny.
Došlé dotazy budou postupně zodpovězeny během měsíce ledna.
Děkujeme za pochopení.
Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.
Vážení uživatelé,žádáme o trpělivost při vyřizování odpovědí na vaše dotazy z důvodu technických výpadků na webu. Děkujeme!

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Dotaz č. 5113 | 2017-12-12 23:09:07 | kategorie 11
Zmena platoveho zarazeni
Tisk

Dobry den, 

jsem invalidni duchodce a pracuji v bezpecnostni agenture. Nyni jsem zarazena v druhe platove tride a muj zaklad je 9100kc. Pracuji na zkraceny uvazek 30hod/tyden. Tuto informaci mam i v pracovni smlouve.

Nyni se majitel rozhodl setrit a proto chce at podepisu prerazeni do prvni platove tridy s nizsim zakladem, ale prace zustane stejna. Dale budu na stejnem miste, budu mit stejny pocet hodin, nezmeni se ani nic se zadanych ukolu. Jde se tomuto nejak branit? Vlastne se me tim nedotkne ani lednove zvyseni platu. Jsem v dost zoufale situaci. Myslela jsem, ze si v novem roce prilepsim a misto toho stojim pres rozhodnutim zda podepsat ci ne. Moc dekuji za odpoved!

Odpověď - 2017-12-14 10:22:25
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

nejsem si úplně jistá, zda jde opravdu o platovou třídu. Platové třídy se vztahují na platové poměry zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Píšete tedy spíše o zařazení do pracovních skupin, u kterých je zákonem stanovená nejnižší úroveň zaručené mzdy. Rozdělení a definice pracovních skupin je možné nalézt v zákoně č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí.

Jelikož se Vaše pracovní náplň nezměnila, neměl by zaměstnavatel ani měnit zařazení do pracovní skupiny. Rozhodnout se o případném podepsání nového zařazení, ovšem musíte sama.

Porušení výplaty minimální a zaručené mzdy je oprávněn kontrolovat Státní úřad inspekce práce. Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
• kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
• vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
• ukládat pokuty

Pokud si nevíte rady s dalším postupem, doporučuji se obrátit na příslušný oblastní inspektorát a požádat o konzultaci, popř. podat podnět k provedení kontroly u zaměstnavatele.

V případě podrobnější konzultace se ozvěte přímo do některé z našich poraden, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5105 | 2017-12-06 09:34:51 | kategorie 11
Výše renty mě nepříjemně překvapila, je to správně?
Tisk

Dobrý den,

můj rozhodný výdělek při vzniku nemoci z povolání je 15500 Kč. Pracuji na zkrácený úvazek 4 hodiny denně za mzdu 6500 Kč hrubého, jelikož mám invaliditu 1. stupně.Moje invalidita nesouvisí z nemocí z povolání.

Při výpočtu renty mě tedy odečtou minimální mzdu ačkoli já si jí domů nepřinesu. Ani nemohu. Každému je snad jasné, že když mám invalidku, tak nemohu pracovat na plný úvazek. Je to vůbec možné?

Příští rok mě odečtou ještě víc 12200Kč. Takže za pár let budu snad i doplácet.

DOTAZ ZNÍ: JE VÝPOČET RENTY SPRÁVNÝ? NEOKRÁDÁ MĚ POJIŠŤOVNA? BUDE SE V BUDOUCNU RENTA NĚJAK RESIT?( Legislativa-nějaký nový zákon)

Děkuji za váš čas 

Odpověď - 2017-12-07 13:52:29
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

bohužel výpočet je nejspíše opravdu správný. Renta totiž znamená dorovnání ztráty výdělku, nikoli jeho náhradu. V praxi to znamená, že se od původní průměrné mzdy odečte současný výdělek a další Vaše příjmy, výsledkem je zasílaná renta. Toto je ovšem pouze jeden ze způsobů výpočtů výsledné renty. Pokud je v souvislosti s nemocí z povolání, popř. pracovním úrazem, přiznání ID, renta se ponižuje ještě o výši přiznaného ID.

S ohledem na nejasnosti výkladu zákona využívají pojišťovny i možnost započtení minimálním mzdy. Tedy předpokládanou částku, která je zákonem stanovená, jako nejnižší možný měsíční výdělek. Jelikož Vaše invalidita nevznikla v souvislosti s nemocí z povolání, započítává se Vám výše nezkráceného úvazku. Otázkou započítávání minimální mzdy se také zabývá veřejná ochránkyně práv, více informací můžete dohledat na stránkách www.ochrance.cz, popř. zde.

Co se týče ID v prvním stupni a práce, nikde není stanoveno, že si nemůžete vydělat částku ve výši minimální mzdy. ID prvního stupně je 35- 49 % poklesu pracovní schopnosti. Předpokládá se tedy, že se bude zbylých minimálně 51% využívat v pracovním procesu. Váš úvazek tedy může být i vyšší než 4 hodiny. Také je nutné upozornit, že pro přepočet na starobní důchodu musíte mít i sociální pojištění. Je tedy třeba zaměřovat se na zaměstnání, ze kterého je sociální pojištění hrazeno.

V případě, že je Vaše míra poklesu pracovní schopnosti vyšší, popř. se změnil Váš zdravotní stav, doporučuji požádat příslušnou OSSZ o změnu výše ID.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5095 | 2017-11-21 14:26:01 | kategorie 11
Chráněné pracovní místo korigováno UP a personální oddělení
Tisk

Dobrý den
Firma ve které pracuji , zaměstnává lidi na chráněných místech ve velké firmě.

Pracovní doba zaměstnanců na pracovišti   - 2.skupiny:
4.h pracovní doba .- 6-10.  či 10-14.
7. h.pracovní doba-  6-14.

Pracuje se na výkon-limity,každý den se musí odevzdat požadovaný  počet udělaných výrobků./ Lidé na inv.vozíčků zde nepracují,firma by je nepřijala,  z 15 - jen 2.lidé chodí o berlích./

3. skupina pracovní doba - 6-12 .h.  - pracovní smlouvu má pár jedinců /za starého vedení/

Firma s /novým/ panem ředitelem a  odd.lidských zdrojů tuhle pracovní dobu nenabízí.
Kamarádce při prodloužení smlouvy už nenabídli 6.h. dali ji na výběr  na 4 či 7.h.
Přijala 4. h. pracovní dobu ze zdr.důvodů.
 
Po skončení pracovní doby stejně čeká na dopravní spoj 1.h. a 10.min.

Když se opakovaně ptala ,proč ji nenechali 6.h.pracovní důvodů prodlevy na spoj - paní personální-sdělila - úřadem práce a že by brzdila -blokovala nástup -místo - nového zaměstnance na 7.h.prac.dobu.

Moc se mi to nezdá, protože už měsíc - pracuje  1 nový zaměstnanec - pracovní úvazek  je - 2.h.- 12-14.h.

MÉ OTÁZKY

1.
JE POČET MÍST NA DANOU PRACOVNÍ DOBU NA CHRÁNĚNÉ MÍSTO KORIGOVÁN,UPRAVOVÁN  PRACOVNÍM ÚŘADEM NEBO JE TO NA ROZHODNUTÍ ŘEDITELE FIRMY ČI /JEHO PORADKYNĚ -ODD.LIDSKÝCH ZDROJŮ/ ČI DOKONCE VEDOUCÍM NA PRACOVIŠTI ?

2.
 1x za čtvt roku chodí na danná pracoviště firmy pan ředitel /chodí s ním zaměstnanec personálního odd. - odd.lidských zdrojů./ Je to obvyklé, aby ve velké firmě na daná pracoviště chodila tato osoba z tohoto odd.? / V jiných firmách lidé z personálního , toto nevykonávají /vše řeší ředitelství a zástupce či vedoucí.

Děkuji Vám za odpověd´a přeji hezký den.

R L

Odpověď - 2017-11-22 15:58:30
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

počet míst a časový rozsah záleží na dohodě mezi ÚP a daným zaměstnavatelem v případě, že dochází k podpoře zaměstnanosti OZP ze strany úřadu. Záleží tedy na podmínkách schválené dotace. Zaměstnavatel následně musí plnit podmínky dotace, popř. podmínky na zřízení chráněného pracovního místa, atd.

Co se týče Vašeho druhého dotazu, zaměstnavatel může provádět kontrolu na pracovišti za přítomnosti jiného pracovníka. Volba další osoby může být uvedena ve vnitřních předpisech. Je velice pravděpodobné, že jde o osobu z personálního oddělení, popř. přímého nadřízeného na daném úseku.

V případě podrobnější konzultace doporučuji paní navštívit nás přímo na poradně, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5094 | 2017-11-21 11:40:38 | kategorie 11
nástup zdrav. postiženého po nemoci do zam.
Tisk

Mám neteř, část. invalidní důvod (mentální postižení - proto píšu já, neteř neovládá práci s počítačem).

Pracuje již mnoho let jako uklízečka ve firmách zaměstnávajících ZP (celkem vystídala za 15 let cca 6 zaměstnání, obvykle jí byla dána výpověď - někdy z org. důvodů, někdy dohodou. Nepije,. nekouří, nikdy neměla závažné porušení prac. kázně ani absence.

U nynějšího zaměstnavatele pracuje necelé 2 roky, předtím asi 2 měsíce na "podpoře". Poslední 2 měsíce je v pracovní neschopnosti. Zhroutila se, když jí nadřízená (cikánka, která chtěla protlačit na její místo svoji dceru) nařídila věšet záclony. Neteř není schopna vylézt na štafle. Byla tam i šikana (vedoucí odmítala vydávat čisticí prostředky ze skladu, takže je dodávalysestřičky ze zásob oddělení (šlo o domov důchodců), křičela na ni často atd. . Jsou na to svědci, písemně jsem upozormili vedení - nová ředitlka přišla na kontrolu v bílých rukavičkách a pravila, že stav úklidu je neuspokojivý (písemně nepřišlo nic). Tato situace nastala s nástupem nového vedení a po proppuštění koordinátora, ktwerý na pracoviště 1x měsáíčně dojížděl na inspekci.

Nyní má neteř po PN nestoupit do práce. V průběhu PN ale dostala SMS výzvu od své vedoucíé (té cikánky), že má vrátit klíče od skříňky a že na její místo nastoupili dva noví pracovníci. Poslali jsme tedy na ústředí dotaz, kam má nastoupit, na dodejku, potvrzení o převzetí máme. odpověď nikoliv, ani na SMS.

Nyní po nemoci bude nastupovat do práce, Má nastoupit na původní pracoviště, nebo dojít na personálku (ta je v Ústí, pracoviště je v Praze)?

Pokud by mělo dojít k ukončení pracovního poměru, jak postupovat? Podepsat výpověď dohodou? Na podporu z ÚP práce asi nárok nebude, když nemá odpracováno 2 roky v kuse. Uvažuji správně, že když sama podá výpověď, vyjde to nastejno? Invalidní důchod má cca 6 tis. Kč - žije sice s matkou (starobní důchodce), ale je to na hraně existenčního minima. tedy každá koruna dobrá. Sehnat novou práci jí vždy trvá několi týdnů, případně i měsíců.

Poradíte, prosím?

Odpověď - 2017-11-22 15:43:37
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

forma sms není pro jednání se zaměstnancem o převedení na jiné pracoviště přípustná. Toto musí probíhat písemnou cestou se souhlasem zaměstnance. Po ukončení pracovní neschopnosti se tedy neteř vrátí na své původní místo. V případě, že vedoucí bude neteř přeřazovat na jinou pozici pouze slovně, neměla by k tomuto neteř přistoupit. Má-li společnost ústředí v jiném městě, doporučuji se informovat o postupu současné vedoucí a trvání na písemném převedení. 

Co se týče výpovědi, rozhodně je pro neteř lepší dostat výpověď, než ji sama podávat. Dostane-li výpověď, náleží neteři odstupné. Chce-li neteř podat výpověď sama, doporučuji ji podat až ve chvíli, kdy bude mít domluveno jiné zaměstnání.

Co se týče hledání nové práce, můžete využít následující odkazy:

http://www.praceprozp.cz/

https://www.praceozp.cz/

http://www.nfozp.cz/o-nas/

https://burzaprace.kontobariery.cz/home.aspx

http://www.scmvd.cz/cz/

  

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5088 | 2017-11-11 11:56:45 | kategorie 11
práce v chráněné dílně
Tisk

Dobrý den, 

 

sehnala jsem si práci v chráněné dílně, mám invaliditu 3. stupně. Nejprve mi bylo slíbeno, že budu pracovat v administrativě. Ve smouvě mám ale uvedeno něco jiného, nicméně to jsem neřešila, byla jsem ráda, že mám práci. Potom jsem byla u závodního lékaře a od té doby se všechno změnilo. Mám diagnostikovanou psychickou poruchu. Chtěli po mně další dokumenty, např. i ze OSSZ, ty jsem nedodala. Pracuji teď na dílně a dělám manuální práci. Pohled na mně se zcela změnil, zaměstnavatel se musel dozvědět mojí diagnozu, jinak si to nedokážu vysvětlit. Samozřejmě chci dělat práci, která mě baví, i když mám takový handicap. Nikde není psáno, že budu invalidní do smrti. Pokud by se situace změnila, tak bych chtěla pracovat v logistice abych využila vše, co jsem doposud dělala. Mám středoškolské vzdělání, jazykovou nástavbu a praxi. Chápu, že je nutné, aby zaměstnanec dělal práci kterou zvládne, což se odvíjí od jeho zdravotního stavu. Nicméně proč dospěli k takovémi závěru a myslí si, že na činnost, kterou jsem dělalal v minulosti již nestačím. Cítím se dobře a mám zkrácený úvazek. Ale pokud mě práce neuspokojuje, tak mi to zrovna dobře nedělá, připadám si, že to snad ani nemůže být pravda. Chtěla bych dělat co mě baví a ne pracovat na dílně a čistit nějaké bedny. Můžete mi napsat na koho se mohu obrátit, v které chráněné dílně nebo organizaci jsou schopni zaměstnat na odpovidající místo člověka, který má takový handicap jak o já.  Děkuji Vám za zpětnou vazbu. 

Odpověď - 2017-11-13 12:46:28
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

nezařazení do administrativy může být způsobeno také nedodáním podkladů z ČSSZ závodnímu lékaři, který posuzuje Vaši pracovní schopnost na konkrétní práci u konkrétního zaměstnavatele. Informace o Vašem zdravotním stavu podléhají lékařskému tajemství, zaměstnavatel by se tedy konkrétní diagnózu neměl dozvědět. Ač z rozhodnutí o ID toto vyplývá.

Co se týče hledání nové práce, můžete využít následující odkazy:

http://www.praceprozp.cz/

https://www.praceozp.cz/

http://www.nfozp.cz/o-nas/

https://burzaprace.kontobariery.cz/home.aspx

http://www.scmvd.cz/cz/

http://www.esethelp.cz/index.php#sluzby

http://www.greendoors.cz/cs/homepage/

http://www.fokus-praha.cz/index.php/cz/

http://www.baobab-zs.cz/

http://www.bona-ops.cz/

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5086 | 2017-11-09 08:51:20 | kategorie 11
ČID a práce
Tisk

Dobrý den.

 

Je mi 29 let a přiznali mi Invalidní důchod I. stupně (vyhřezlá plotýnka). Nyní jsem vedena na UP protože čekám naoficiální vyjádření a výpočet Invalidního důchodu. Dostala jsem nabídku na práci ale zaměstnavatele by zajímalo jestli na mne může uplatnit nějaké zvýhodnění a co vše obnáší když zaměstnaná Invalidního důchodce. Nemám s tím zkušenost a tudíž prosím o radu. Jaké má výhody či nevýhody zaměstnavatel když zaměstná Invalidního důchodce a co to obnáší pro mne?? 

 

Mnohokrát děkuji za rady

Odpověď - 2017-11-10 13:00:07
Aktualizace - 2017-11-10 13:33:46
Tisk

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel může od Úřadu práce získat například roční dotaci ve výši 48 000 korun, pokud zřídí tzv. Chráněné pracovní místo, a dále bude mít nárok i na slevu na dani, na pracovníka, který je osobu se zdravotním postižením.

Zaměstnavatel může uzavřít s úřadem práce písemnou dohodu o Chráněném pracovním místě pro osoby se zdravotním postižením, která se uzavírá na dobu 3 let. Dohoda musí obsahovat popis pracovní činnosti, pracoviště a jeho umístění, pracovní podmínky. Více o Chráněném pracovním místě najdete na těchto stránkách.

Zákon o daních z příjmů umožňuje zaměstnavatelům uplatnit slevu na dani z příjmů v případě, že zaměstnávají zaměstnance se zdravotním postižením (osoby zdravotně znevýhodněné, invalidní důchodce I. nebo II. stupně) a zaměstnance s těžším zdravotním postižením (invalidní důchodce III. stupně). Na každého z nich se uplatňuje různá výše slevy (§ 35 odst. 1 písm. a) a b) zákona o daních z příjmů). V zásadě jde o částku 18 000 Kč ročně za každého zaměstnance se zdravotním postižením a 60 000 Kč ročně za každého zaměstnance s těžším zdravotním postižením: přitom se však vychází z jejich přepočteného počtu.

 Více informací najdete například na stránkách podporujících zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Případně na stránkách úřadu práce

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 5072 | 2017-10-24 11:21:42 | kategorie 11
minimální mzda
Tisk

Dobrý den,

mám dotaz ohledně minimální mzdy.

Pracuji na částečný úvazek ve firmě, která zaměstnává postižené lidi.

Mám ID I. stupně (roztroušená sleróza) a pracuji 5h denně (25h týdně) sudý týden ranní a lichý týden odpolední.

Mám na hodinu 58kč, ale měla bych mít 66kč a od 1. 1. 2018 dokonce 73,20kč. Patřím do první skupiny (běždný úklid).

Můj zaměstnavatel mi to odůvodnil tím, že mi vše doplatí do minimální mzdy.

Není to nezakonné když mi do minimální mzdy započítává prémie, osobní ohodnocení, a příplatek za odpolení směnu?

Co mohu dělat, poraďte prosím.

Děkuji.

Odpověď - 2017-10-25 15:17:29
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

bohužel na Váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Vše totiž záleží na platebním výměru a způsobu stanovení mzdy, který je součásti uzavřené pracovní smlouvy, popř. dohod.

Pokud máte stanovenou mzdu rozdělenou na pevnou a pohyblivou, mohlo by být sdělení zaměstnavatele v pořádku. Dohromady totiž pevná mzda a pohyblivý výměr musí být ve výši stanovené minimální mzdy. Stejný výpočet se ovšem musí opakovat každý měsíc.  

S výpočtem mzdy se můžete obrátit na úřad práce a také na Státní úřad inspekce práce. Státní úřad inspekce práce je oprávněn kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5061 | 2017-10-11 18:03:44 | kategorie 11
nároky při doprovodu postižené dospělé osoby
Tisk

Dobrý den, máme dospělou dceru, která má stupeň ZTP/P, 24 hod. péči, navštěvuje denní stacionář pro zdravotně a tělesně postižené a je zbavena svéprávnosti. Já matka jsem ustanovena soudem jako opatrovník. Zajímalo by mě, zda-li mám nárok na nějaké placené  volno - např. denní dojíždění do stacionáře a další - prostě vše co se týká zajištění osoby naší dcery. Jde mi o to, zda-li toto musím v práci napracovávat nebo ze zákona jsou k dispozici nějaké dny, a pokud ano, zda-li se tyto dny nechají čerpat i po  hodinách. Dojíždíme do stacionáře denně. 

Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2017-10-12 12:37:15
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

překážky v práci upravuje zákoník práce a prováděcí vyhláška č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruhy a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Tato vyhláška upravuje doprovod dítěte do denního stacionáře takto:

"Pracovní volno k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce."

Zaměstnavatel je tedy povinen Vás z tohoto důvodu omluvit pouze 6 dní a to jen jednoho z rodinných příslušníků. Můžete se tedy prostřídat. V případě, že Vám budou chybět hodiny nad rámec 6 dní, musíte si chybějící hodiny opravdu nadpracovat. Jako opatrovníkovi Vám neplynou v pracovním poměru žádné výhody z opatrovnictví. 

Pokud Vám nevyhovuje pracovní doba, můžete zaměstnavatele požádat o snížení pracovní doby z ohledem na péči o postiženou dceru. Zaměstnavatel je Vám ovšem povinen vyhovět pouze případě, že o dceru převážně sama dlouhodobě pečuje, dcera je osobou, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) a nebrání-li tomu provozní důvody.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5035 | 2017-09-21 13:06:04 | kategorie 11
příspěvek na podporu zaměstnávání OZP na CHPM
Tisk

 rekapitulace    k  Dotaz č: 5032

Dobrý den ,

 jsme osoby se zdravotním postižením zaměstnávané ve společnosti na zřízených pracovních místech od 23.6.2014 . Dnes tj. 19.9.2017 byla společnost upozorněna , že 23.6.2017 uběhly 3 roky od vymezení chpm a nebyla dosud podána žádost o prodloužení. Poslední příspěvek na podporu zaměstnávání OZP na CHPM byl v plné výši přiznán a vyplacen za II.Q 2017.

Společnost nás zaměstnává jako OZP nadále i po datu 23.6.2017, vyplácí bezhotovostně mzdy, odvádí zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance i za zaměstnavatele, vč. daní z příjmů ze závislé činnosti. A jde o opomenutí ve věci podání žádosti o prodloužení .

Nečerpání příspěvků na podporu zaměstnávání OZP na CHPM (příspěvky na mzdy) je pro nás prakticky likvidační.

Můžete nám poradit jak postupovat aby bylo možno čerpat příspěvek na podporu zaměstnávání OZP na CHPM i za III. a další čtvrtletí 2017 ?

Děkujeme za informaci

 

vaše odpověď:

 

Dobrý den,

pokud zaměstnavatel dále plní své povinnosti vůči zaměstnancům - vyplácí mzdy, není důvod se znepokojovat.

S ohledem na skutečnost, že máte k dispozici informace o čerpání příspěvků svého zaměstnavatele, doporučuji se na něj obrátit přímo a připomenout mu prodloužení žádosti na vymezená pracovní místa.

Příspěvek se poskytuje čtvrtletně zpětně na základě písemné žádosti zaměstnavatele, která musí být krajské pobočce Úřadu práce doručena nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po uplynutí příslušného kalendářního čtvrtletí.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
 

 

Obrátili jsme se na našeho zaměstnavatele a ten obdržel v této věci vyjádření úp :  

Za třetí čtvrtletí nemáte vymezená místa, takže nemůžete žádat.  

Můžete nám poradit jak máme postupovat aby bylo možno čerpat příspěvek na mzdy za III. Čtvrtletí ? 

Se zvyšováním příspěvků na podporu zaměstnávání OZP na CHPM nám zaměstnavatel zvyšuje mzdy . Tím má vyšší náklady a nyní bez finanční podpory od úp se obáváme změn ve výplatách či snížení počtu nás zaměstnanců.

Odpověď - 2017-09-25 13:47:06
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, 

chápeme, že situace je velice nepříjemná, ale bohužel jako zaměstnanci s ní nejste oprávněni cokoli dělat. Je nutné si uvědomit, že pokud zaměstnavatel nepodnikne kroky z podání žádosti o vymezené chráněné pracovní místo, Vy ji za něj podat nemůžete.  

Jelikož Vám zaměstnavatel nadále řádně vyplácí mzdu, nemáte žádný právní důvod cokoli se zaměstnavatelem v tomto směru řešit.  

Zaměstnavatel by měl sám vstoupit do jednání s příslušným úřadem práce a situaci řešit. Čím dříve podá, a dle Vašich informací není jiná cesta, novou žádost o CHPM, tím dříve mu může být příspěvek znovu přiznán. Následně může podat žádost o zmírnění tvrdosti zákona o prominutí lhůty. Opět ale sděluji, toto musí řešit zaměstnavatel sám, nikoli jeho zaměstnanci.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 5033 | 2017-09-19 19:34:03 | kategorie 11
Zvýšení, nebo snížení příspěvku na zaměstnávání OZP od ledna 2018?
Tisk

Vážení,

dočetl jsem se na Vašich stránkách o plánovaném zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP novelou zákona 435/2004

Nemohu dohledat přesné znění novely zákona. Z toho, co jsem ale našel že bylo navrženo senátem my vyplynulo, že dojde od 2018 ke snížení příspěvku. Vyplynulo mi totiž, že zvýšený příspěvek, který jsme dosud čerpali a žádali o něj spolu s příspěvkem na zaměstnávání OZP bude nyní nově dopočítáván do výše maximálně příspěvku na zaměstnávání OZP. Tzn. pokud jsme měli dosud příspěvek 9.500 + 2.800=12.300, tak nově budeme mít pouze 12.000. COž samo o sobě je snížení a v souvislosti se zvýšením zaručených mezd(nikdo v naší firmě minimální mzdu nebere, ale berou vyšší stupně zaručených mezd) je toto snížení ještě vyšší.

Pokud je to skutečně tak, pak by pro nás jediným řešením bylo snížit úvazky a co nejvíce prací automatizovat a optimalizovat. Ceny produktů na výstupech totiž nemůžeme zvyšovat a na vstupech ke snížení také nedojde. Zisky jsme zatím vesměs reinvestovali zpět do podniku, takže zde prostor pro navyšování platů také nevidím.

 

Odpověď - 2017-09-25 16:07:27
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

přesné znění novely lze v tuto chvíli dohledat pouze na stránkách Poslanecké sněmovny a Senátu, resp. její schválené části.

Správně jste v Informacích našeho pana předsedy Mgr. Václava Krásy našel, že od 1.1.2018 bude příspěvek 12000,- Kč. Zvýšení této částky o mimořádné náklady, popř. další navýšení, bude jasnější až po komplexní aktualizaci zákona.  

Všechny vyhlášené zákony můžete sledovat na stránkách www.sbirka.cz.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

 • Výběru vhodné sociální služby v regionu
 • Smlouvy o poskytování sociální služby
 • Nemocenského a zdravotního pojištění
 • Důchodů a důchodového pojištění
 • Příspěvku na péči
 • Dávek státní sociální podpory
 • Dávek pomoci v hmotné nouzi
 • Průkazů osob se zdravotním postižením
 • Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
 • Výběru , dávek a příspěvků kompenzačních pomůcek
 • Omezení svéprávnosti
 • Občanského, rodinného a pracovního práva ve vztahu k osobám se zdravotním postižením
 • Bydlení pro osoby se zdravotním postižením
 • Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

 • Občané se zdravotním postižením
 • Senioři
 • Opatrovníci a podpůrci osob s narušenou schopností právně jednat, zástupci z řad členů domácnosti a opatrovníci osob s omezenou svéprávností
 • Rodiče, rodinný příslušníci a osoby pečující

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.