login:
heslo:
Špatné přihlašovací údaje

Váš dotaz bude zodpovězen nejpozději do 5 pracovních dnů.
V případě složitého dotazu nebo technických komplikací budete na připadnou prodlevu upozorněni.

Vaše dotazy

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Dotaz č. 4895 | 2017-04-26 12:44:00 | kategorie 1
registrace osoby pečující na ÚP
Tisk

Dobrý den,

jsem matka syna, který má 29 let a IV stupeň postižení. Tři roky jsem pracovala v sociální dílně, ke konci loňského roku dílna přerušila svoji činnost a já jsem se zaregistrovala na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Ale paní úřednice má neustále problém s tím, že jsem osoba pečující, syn má IV stupeň postižení a já mám v požadavku na zaměstnání uvedeno pouze 4 hodiny denně. Několikrát mi sdělila že za takových podmínek mi práci nenajde a opakovaně mi doporučila abych registraci na ÚP ukončila. Podle ní by osoby pečující o postižené s III a IV stupněm na ÚP vůbec registrované být neměly.

Chtěla bych vědět, zda stupeň postižení mého syna je důvod k tomu, abych registraci ukončila, i když bych ráda pracovala? A jestli mi paní úřednice tuto registraci uchazeče o zaměstnání může ukončit sama jen z důvodu postižení mého syna.

Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2017-04-27 07:09:33
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

jelikož pečujete o syna, který má přiznán IV. stupeň závislosti, pak je za Vás ze zákona hrazeno zdravotní i sociální pojištění (jedná se o náhradní dobu pojištění). Už z tohoto je zřejmé, že nemusíte být v evidenci Úřadu práce.

To, že v evidenci být nemusíte, ale neznamená, že tam být nesmíte. Pracovnice Úřadu práce Vám nemůže bezdůvodně ukončit evidenci. K tomu je třeba uvést důvody dle zákona o zaměstnanosti, tedy např., že abyste mařila součinnost – nespolupracovala byste. Skutečnost, že nepřijmete jakoukoli nabídku práce, nemůže být v tomto případě bráno jako maření součinnosti právě z důvodu, že pečujete o postiženého syna.

 

Je tedy na Vašem rozhodnutí, jestli v evidenci zůstanete nebo. V každém případě je třeba zvážit i to, zda při péči o postiženého syna, což u IV. stupně závislosti je prakticky 24 hodin denně, zvládnete i další zaměstnání. Pokud byste si práci našla, po dobu Vaší nepřítomnosti by musel péči o syna zastat někdo jiný. 

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4894 | 2017-04-25 19:30:25 | kategorie 1
PnP - šance na zvýšení?
Tisk

Dobrý den, dlouhodobě se léčím pro těžké astma a onemocnění srdce. Tyto choroby se ne mne projevily tak, ze v současné době ujdu pouze několik kroků za poomocí rolátoru, jinak jsem odkázán na mechanický vozík, na kterém mě musí někdo tlačit -sám nejsem schopen pro výše uvedené choroby a těžký bronchospasmus tento vozík obsluhovat. V domácnosti taktéž nejsem ničeho schopen - nenakoupím, neosprchuji se, nikam se nemám šanci bez doprovodu dostat - jsem odkázán na nutnou pomoc druhé osoby. Ve všech lékařských nálzech mám poznámku - nesamostatný odkázán na nutnou výpomoc. Plicní lékař  dále uvádí - dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, těžké omezení hybnosti i při minimální zátěži, nesamostatný, nutná výpomoc druhé osoby, ECCOG 2, MYHA IV. Pro celkově těžký zdravotní stav a neschopnost se o sebe sám postarat mi již několik let proplácí zdravotní pojišťovna doprovod při mé komplexní lázeňské péči. Jinak mám přiznaný ID 3. stupně s neschopností k výkonu práce ani za mimořádných podmínek a přiznán průkaz ZTP. Na doporučení lékařů jsem žádal o zvýšení PnP z dosud přiznaného prvního stupně. Posudkový lékař mi však žádost zamítnul s tím, že je nepodstatná a ponechal mi i nadále pouze PnP 1. stupně. Odvolání mi nepomohlo. Opravdu nemám šanci s žádosti o zvýšení PnP uspět? Jak to vidíte vy? Děkuji za odpověď.

Odpověď - 2017-04-26 12:46:26
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

bohužel v naší poradně nepracuje žádný lékař a nejsme tedy schopni posoudit, zda máte na příspěvek nárok, ani v jaké výši.

Pokud jste se odvolal, s odvoláním nesouhlasíte, máte možnost podat správní žalobu proti rozhodnutí v odvolacím řízení. Správní žaloba se podává do 60 dnů ode dne doručení rozhodnutí v odvolacím řízení.

Správní žaloba bude zkoumat, zda správní orgán prostudoval všechny podklady a dostatečně zhodnotil Váš zdravotní stav. Samotný nárok na příspěvek žaloba sice nezkoumá, ale ve většině případů vrátí rozhodnutí k novému posouzení, popř. určí soudního znalce. Dojde tak k opětovnému posouzení Vašeho nároku.

Se sepsáním správní žaloby Vám můžeme pomoci.

V případě upřesnění se ozvěte přímo do některé z našich poraden, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4893 | 2017-04-23 09:14:59 | kategorie 1
dětská cukrovka 1 typu a příspěvek na péči
Tisk

Dobrý den,

mám 4 letou dcerku, které právě diagnostikovali dětskou cukrovku 1. typu. 4x denně pícháme inzulín, před každým jídlem a v průběhu noci měříme hladinu cukru v krvi. Chtěla jsem se zeptat jestli v tomto případě mám nárok na příspěvek na péči a jestli už máte zkušenosti jaký stupeň závislosti v tomto případě bývá schválen? děkuji za odpověď

Odpověď - 2017-04-24 10:41:40
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

o příspěvek na péči si můžete žádat pro dítě starší 1 roku. Tuto podmínku splňujete, a o příspěvek si tedy požádat můžete. Více o příspěvku na péči najdete zde. 

Podle naší zkušenosti jsou děti s dětským diabetem nejčastěji zařazovány do I. stupně závislosti, případně do II. stupně závislosti. Vždy však záleží na posudkovém lékaři, v kolika bodech uzná dítě závislým.

S pozdravem Jitka Nosková
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4892 | 2017-04-20 14:07:32 | kategorie 1
Nemocenská při péči o osobu blízkou
Tisk

Dobrý den, pobírám příspěvek na péči IV.stupně na svou maminku. Nyní jsem onemocněla i já a o péči se střídám se svým tatínkem, se kterým se dělím i o peníze tohoto příspěvku. Je možné, zažádat si o nemocenskou dávku, když nejsem zaměstnána, jelikož u IV.stupně nelze docházet do zaměstnání. Jsem samoživitelka a jiné příjmy nemám, než výživné a pnp.

Děkuji za odpověď

Odpověď - 2017-04-21 10:47:46
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

 

moje odpověď vás příliš nepotěší. Bohužel na nemocenské dávky nárok nemáte. Pokud pečujete o blízkého ve II. až IV. stupni, je za vás státem placeno zdravotní a sociální pojištění. Doba, kdy pečujete vám je počítána jako náhradní doba důchodového pojištění. Ale nejsou za vás odváděny zálohy na nemocenské pojištění, které by vám zakládalo nárok na nemocenské dávky. 

S pozdravem Jitka Nosková, DiS.
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4885 | 2017-04-09 20:31:48 | kategorie 1
Prispevek na peci
Tisk

Dobry vecer, chtela by jsem se zeptat. Mam 5 mesicni miminko ktere se mi narodio bez tretiny rucicky tutdiz ma handicap. Jeste pred porodem jsem volala na urad prace kde jsem zjistovala zda-li by jsem mela narok na prispevek na péči. Bylo mi zdeleno ze muzu az v roce. U dalsiho syna keremu jsou 3roky byla zjistena epilepsie kde jsem zazadala o prispevek na peci. Socialni pracovnicikteri orislu kvuli starsimu synovi a videli i miminko mi zdelili ze ikdyz miminku jeste nebyl rok a mysto rucicky ma pahejlek ze mohu uadat o prispevek drive a vsude kdyz kouknu na internet je ze driv jak v roce zadat nemohu. Chci se zeptat jestli je ta moznost ziskat prispevek driv kak v ditete paklize ma takovy postizeni

Odpověď - 2017-04-10 12:59:56
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje příspěvek na péči má nárok na příspěvek dítě starší 1 roku, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti. Tedy o příspěvek na péči můžete žádat, až vašemu dítěti bude rok. 

S pozdravem Jitka Nosková, DiS.
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4877 | 2017-04-03 12:02:52 | kategorie 1
vyplácení příspěvku na péči při dočasném pobytu v zahraničí
Tisk

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s vyplácením příspěvku na péči a pobytu v zahraničí. Jedná se o přiznaný příspěvek na péči ve III.stupni, který je vyplácen na účet, trvalé bydliště v ČR. Momentálně se chystá pobíratel příspěvku do zahraničí v rámci EU. Vždy během kalendářního měsíce bude pár dní v ČR (pobyt v EU by měl trvat cca 5 měsíců s tím, že každý měsíc bude několik dní v ČR). Je potřeba takový pobyt hlásit na příslušném úřadě, mění se nějak nárok na vyplácení příspěvku?

Děkuji za radu

Odpověď - 2017-04-05 14:11:37
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

příspěvek na péči příjemci náleží z hlediska jeho zdravotního stavu v souvislosti s uznanou potřebou péče v oblasti základních životních potřeb, bez ohledu na to, kde se zrovna nachází.

Pokud bude příjemce příspěvku v zahraničí, záleží na tom, zda mu po tuto dobu bude asistenci poskytovat stejná osoba, která je uvedena jako pečující osoba ve formuláři pro PnP.

Podle zákona č. 108/2006 Sb., § 21, odstavec 2 má příjemce příspěvku povinnost: „písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce změny týkající se zajištění pomoci, a to ve lhůtě do 8 dnů ode dne, kdy tato změna nastala; tuto povinnost plní příjemce příspěvku na tiskopisu předepsaném ministerstvem, jehož součástí je písemný souhlas osoby blízké anebo jiné fyzické osoby nebo právnické osoby s poskytováním pomoci oprávněné osobě“. 

Pokud tedy bude příjemce příspěvku v zahraničí s asistentem (pečující osobou), který mu běžně poskytuje pomoc doma a je hlášen na Úřadu práce jako hlavní pečující osoba, nic se nemění. Pokud bude příjemce příspěvku v zahraničí s jiným člověkem, máte povinnost ohlásit změnu pečující osoby.

S pozdravem Jitka Nosková, DiS.
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4869 | 2017-03-26 17:37:46 | kategorie 1
odebrání příspěvku na péči
Tisk

dobrý den,mám dotaz,mému synovi 6 let byl přiznán příspěvek na péči v prvním stupni lehká závislost,kdy dle šstření pracovnice nezvládá tři body oblkání a obouvání,péče o zdraví a komunikace.Já jsem se proti tomuto rozhodnutí odvolala  u MPSV a žádala o zvýšení na druhý stupeň závislosti a to z toho důvodu, že syn nezvládá tělesnou hygienu a stravování,dle komise mi bylo sděleno, že syn nezvládá pouze dvě funkce a to komunikaci a péče o zddraví,kdy z tohoto důvodu mi nebylo vyhověno a navíc příspěvek na péči v prvním stupni mi byl odebrán. Lze se proti tomuto odvolat nebo za jakou dobu lze podat nový požadavek o příspěvek na péči?Dg.syna je ADHD a středně těžká mentální retardace.děkuji za odpověď

Odpověď - 2017-03-27 12:43:39
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

v tuto chvíli je vhodné podat správní žalobu. Správní žaloba se podává do 60 dnů ode dne doručení rozhodnutí v odvolacím řízení k příslušnému krajskému soudu dle místa bydliště.

Žaloba neposuzuje nárok na příspěvek, ale přezkoumává postup úřadu. Následně může rozhodnutí vrátit k novému projednání.

Do žaloby uveďte, že odvolací orgán nemůže změnit napadené rozhodnutí v neprospěch odvolatele, což se ve Vašem případě stalo. Dále uveďte rozpory v hodnocení základních životních potřeb a tyto závěry podložte lékařskými zprávami.

Se sepsáním správním žaloby Vám můžeme pomoci.

V případě upřesnění se ozvěte přímo do některé naší poradny, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4862 | 2017-03-20 20:21:57 | kategorie 1
Péče o dítě do 18 let ve IV. stupni
Tisk

Dobrý den,

dnes jsem náhodou narazila na příspěvek ,který informoval o možném zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni. Je toto jednání vlády pouze pro dospělé nad 18 let, nebo jde i o děti. A je pravděpodobné, že k tomuto zvýšení dojde? Také se chci zeptat,jestli se nezmění násobek životního minima rozhodný pro tuto dávku. Tedy z násobku 2 na násobek vyšší? Děkuji Bučková

Odpověď - 2017-03-21 22:53:05
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den, paní Bučková,

 

je mi líto, ale tuto informaci nemůžeme vyvrátit, ani potvrdit. V naší poradně poskytujeme odborné sociální poradenství, podložené aktuálně platnou legislativou. Jaké změny v sociální oblasti jsou nevrženy, nebo které plánuje Vláda, nemůžeme předjímat.

S pozdravem PhDr. Leoš Spáčil
Poradna NRZP ČR Brno
Dotaz č. 4859 | 2017-03-15 08:30:26 | kategorie 1
příspěvek
Tisk

Dobrý den,

jsem držitelem průkazu ZTP/P pohybové ústrojí.Rád bych požádal o příspěvek na péči, pohybuji se pomocí francouzských holí.Jak mám postupovat a zda a kam mám žádat.Je mi 67 let a jsem starobní důchodce.

Děkuji za odpověď a krásný den.

Odpověď - 2017-03-15 11:55:06
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

příspěvek na péči je určen osobám, které s ohledem na dlouhodobý nepříznivý zdravotní stav potřebují pomoc druhé osoby při zvládání základních životních potřeb. Z poskytnutého příspěvku se pak hradí tato pomoc.

Žádost o příspěvek na péči se podává na příslušném úřadu práce, úsek dávek pro osoby se zdravotním postižením. Žádost můžete vypsat přímo na úřadu, popř. formulář žádosti naleznete také zde. V žádosti uvádíte osobu, která bude pečovat a dále ošetřujícího lékaře, který na výzvu zašle úřadu lékařskou zprávu.

Po podaní žádost úřad provede tzv. sociální šetření - úřednice přijde k Vám domu a zhodnotí zvládání základních životních potřeb v přirozeném prostředí. Poté je žádost předána posudkové komisi, která na základě lékařských zpráv od Vašich lékařů zhodnotí Váš zdravotní stav.

V případě bližšího upřesnění se ozvěte přímo do poradny, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Dotaz č. 4853 | 2017-03-05 03:47:47 | kategorie 1
Příspěvek na péči o dítě s postižením
Tisk

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, komu připadá příspěvek na péči o dítě s postižením 2. stupně? Je určen matce nebo dítěti? A za jakým účelem se vyplácí? Jako \"odměnu\" matce, nebo je určen za zvýšené potřeby dítěte? Konkrétně pokud dítě potřebuje speciální masáže, boty, brýle aj. mají být hrazeny z tohoto příspěvku nebo nikoliv?

Děkuji mnohokrát za Vás čas a odpověď:-)

Odpověď - 2017-03-06 13:36:16
Aktualizace - 0000-00-00 00:00:00
Tisk

Dobrý den,

příspěvek na péči je vyplácen osobě, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb, popř. jejímu zákonnému zástupci. Z příspěvku je hrazena péče o tuto osobu osobě, která pečuje, tzn. i Vám jako matce. Dále se z příspěvku může hradit pomoc poskytující se asistentem sociální péče, registrovaným poskytovatelem sociálních služeb, dětským domovem nebo speciálním lůžkovým zdravotnickým zařízením hospicového typu.

Speciální masáže jsou již spíše nad rámec péče, záleží ovšem na zdravotním stavu dítěte. Boty, brýle a další věci nespadají do možné úhrady z příspěvku.

Jednoduše řečeno příspěvek na péči je určen na úhradu této péče, nikoli na pomůcky, popř. jiné věci denní spotřeby.

V případě bližšího upřesnění se ozvěte přímo do poradny, kontakty naleznete zde.

S pozdravem Mgr. Jana Bendová
Poradna NRZP ČR v Brně
Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

E-poradna

Tisk / Předčítání (otevře se nové okno)

E-poradna se zaměřuje na problematiku:

Cílová skupina poradny (bez omezení věku):

Do cílové skupiny patří klienti, kteří uzavírají nebo již mají uzavřenou dohodu o poskytování sociální služby nebo se o některou sociální službu teprve zajímají a nemají dostatek kvalifikovaných informací.
Jedná se jak o klienty - uživatele ambulantních nebo terénních sociálních služeb, tak klienty - uživatele sociálních služeb poskytovaných některým z pobytových zařízení.

Poradna je přístupná i dalším osobám, např. osobám bez přístřeší, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám z národnostních menšin a jejich rodinným příslušníkům. Těmto osobám je však poskytováno výhradně základní sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

mapa
Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Náš sponzor Logo_PP nokd_logo_horizontalnilogo_nadacni_kimex logo CP1
Sbírka Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

číslo účtu je: 248896031 / 0300

Sbírka je určena na financování těchto projektů:

Informovanost osob se zdravotním postižením o možnosti získání euroklíče.
Informovanost o místech osázených eurozámky.
Nákup klíčů pro osoby se zdravotním postižením.

Podpora poradenství NRZP ČR, nyní můžete přispět ONLINE.

V měsící únoru došlo na sbírkový účet 3700,- Kč.

Celková částka na sbírkovém účtu je 7400,- Kč.

Všem dárcům předem děkujeme.

© 2010 Všechna práva obsahu vyhrazena. | Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.